V Galérii umelcov Spiša vystavuje český výtvarník Petr Jedlička

Výstava PETR JEDLIČKA: ŽIVOTA BEH – prierez tvorbou v plastike i maľbe bude sprístupnená od 10.apríla 2014 do 28. júna 2014 v Galérii umelcov Spiša (GUS) v Spišskej Novej Vsi. Výstava je uvedená v rámci projektu galérie „Profily“, súčasťou je katalóg a autorská monografia.

Vernisáž výstavy sa uskutoční vo štvrtok, dňa 10. apríla, o 16:00 hod.

Retrospektíva tvorby českého výtvarníka z Brna, absolventa sofijskej Akadémie výtvarných umení Petra Jedličku (*1953), prezentuje prierez sochárskej a maliarskej tvorby. Autor nie je spišskému publiku neznámy – v r. 1991 vystavoval v galérii spolu s výtvarníkom Mirom Broošom.

Výstava v GUS nadväzuje na projekt z roku 2013 v Múzeu mesta Brno (hrad Špilberg) k autorovým 60. narodeninám a prezentuje výnimočné expresívne figurálne maľby so špeciálnou autorskou technikou, doplnené ukážkami bizarných sôch.

Tvorba Petra Jedličku je rozsiahla a mnohotvárna, jej počiatky siahajú do polovice 80. rokov minulého storočia. Aj keď je autor sochár, jeho tvorba od začiatku osciluje medzi plastikou a maľbou a v posledných rokoch sám považuje maliarsky prejav za svoju najautentickejšiu realizáciu.

V celom sochárskom a maliarskom diele dominuje človek, ktorý sa stal pre autora nevyčerpateľnou témou, ku ktorej sa neustále vracia. Inklinácia k expresii a tvarovej nadsádzke, ktorá je od začiatkov prítomná v jeho tvorbe, umožňovala naliehavo sa vyjadrovať tak maľbou, ako aj plastikou k dobovým problémom a osobitným spôsobom reagovať na vyostrený pocit odcudzenia a všeobecne pociťovanú krízu ľudských hodnôt. Od konca minulého storočia sa v autorovej maliarskej tvorbe popri ženských aktoch stále častejšie objavujú veľké, maskovito pojaté tváre, ktorých agresívna farebnosť a chaotická neurčitosť sa stali výrazným prostriedkom maliarovej  výpovede o situácii ľudského jedinca. Radikalizovali sa výrazové prostriedky a maliar ešte neľútostnejšie pokračuje vo svojej snahe obnažovať a výtvarnými prostriedkami vyjadrovať situáciu človeka v interakcii s dobou.

Petr Jedlička (31. 1. 1953) v rokoch 1973 – 1978 absolvoval Akadémiu výtvarných umení v Sofii (prof. D. Daskov). V r. 1990 získal štipendium Pollock – Krasner v New Yorku (USA). Mal množstvo individuálnych výstav v ČR, SR a Bulharsku a zúčastnil sa kolektívnych projektov v SR, ČR, Bulharsku, Španielsku, Kanade, Maďarsku, Japonsku, Belgicku ai. Od r.1998 pôsobí ako pedagóg na Vyššej odbornej škole reštaurátorskej v Brne a venuje sa voľnej maľbe a plastike. V Galérii umelcov Spiša vystavoval v r. 1991 spolu so slovenským výtvarníkom Mirom Broošom.

AUTOR: Petr Jedlička

KURÁTORKA: Lucia Benická – GUS

ODBORNÉ TEXTY A SPOLUPRÁCA: PhDr. Jiřina Hockeová

KATALÓG GUS: Petr Jedlička (vlastným nákladom)

MONOGRAFIA: Petr Jedlička, vyd. YBUX s.r.o.- Brno, ISBN: 978-80-904697-1-6

LINKA: www.petrjedlicka.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.