V Košiciach vystúpi akusticko-divadelný fenomén Karbido

image description

Tabačka Kulturfabrik v spolupráci s K13 – Košické kultúrne centrá uvádza unikátne vystúpenie experimentálnej poľskej formácie Karbido, ktorá transformuje zvuky prostredníctvom špeciálne skonštruovaného stola. 

Ohniskom diania je stôl so špeciálne zostrojenou ozvučenou doskou. Mikrofóny sú prepojené s komplexom kvalitných multiefektov a konvertorov, ktoré tomuto nástroju dodávajú už na pohľad rozmer výnimočného zariadenia. Stôl efektne rámcuje scénu a umožňuje hudobníkom vytvárať neobyčajne atraktívne zvukové koláže.

V košickej Kunsthalle/Hale umenia odohrá zoskupenie Karbido predstavenie The Table v piatok, 23. mája, o 21.00 hodine. Vstupné na mieste je 17 €, v predpredaji v sieti Ticketportál je vstupné 14 €.

Nový aranžmán The Table je inšpirovaný životným dielom skladateľa a hudobného teoretika Johna Miltona Cagea Jr. Karbido inklinuje k náhodným kompozíciám plným slobody a hudobným intervenciám. Hudobníci z Wroclawi sa v inšpirácii neobmedzujú, je však silne cítiť energiu kontrastu, folkovú otvorenosť, idylické melódie a vplyv criminal jazzu.

Priestory Kunsthalle/Haly umenia napomáhajú vyniknúť špičkovému kvadrofónnemu zvuku, ako aj atypickému vizuálu predstavenia. Javisko je zasadené v bývalom plaveckom bazéne, čím efektívne využíva netradičné architektonické riešenie priestoru. Pódium obklopuje kaskádovité sedenie pre divákov, ktoré sa zo štyroch strán zvažuje do bazéna priamo k hudobníkom a ich stolu. Porušenie tradičnej lineárnosti a opozície umelec – publikum tak vytvára priestor pre intímny vizuálny a akustický zážitok.

Karbido do Košíc zavíta už po druhý raz, toto výnimočné predstavenie mohli diváci zažiť v roku 2007, v centre súčasných umení IC Culture Train. Koncert podporuje Poľský inštitút v Bratislave.

The Table

The Table získalo viacero ocenení a upútalo na seba pozornosť festivalov svetového formátu: Toucan Off 2006 Award – najlepšie off-stream predstavenie 27. ročníka Actor´s Song Festival

Edinburgh Fringe Festival 2007 – nomináca Edinbourgh International Festival Award 07

Midem 2009 Special Projection – „The Table – The movie“ premiéra v Cannes MIDEM 2009

Fadjr International Festival v Teheráne – Cena publika v roku 2010

Fringe World Festival, Perth, Australia – Cena za najlepšie predstavenie 2012

Karbido

Skupina pozostáva zo štyroch členov: Igor Gawlikowski, Marek Otwinowski, Tomasz Sikora a Michał Litwiniec. Karbido vzniklo v roku 2003 z muzikantov pôsobiacich v CEZ, Kormorans a Formacya Bochianni. V roku 2004 vyšlo pod hlavičkou alternatívnej nahrávacej spoločnosti Hermetyczny Garaż ich prvé CD ‚Karbido‘, v 2010 vznikol hodinový dokumentárny film ‚Karbido – The Table‘. Dlhodobo spolupracujú s ukrajinským spisovateľom Jurim Andruchowychom, výsledkom sú hudobno-naratívne projekty ‚Samogon‘, ‚Cynamon‘ a ‚Absinthe‘.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.