V Košiciach vystúpi svetoznámy violončelista Mischa Maisky

Kunsthalle/Halu umenia ovládne 10. júla hudba. Na koncerte vystúpi s recitálom svetoznámy violončelista Mischa Maisky so svojou dcérou Lily, ktorá ho bude doprevádzať na klavíri. Hudobník je výnimočný tým, že ako jediný študoval naraz pod vedením Mstislava Rostropovicha a zároveň aj Gregora Piatigorskeho. Rostropovich sa o ňom vyjadril ako o výnimočnom talente mladšej generácie violončelistov. V jeho hre je podľa neho skombinovaná poézia, mimoriadna jemnosť, nesmierny temperament a brilantná technika.

1400590123_w640_zoomMischa Maisky sa narodil v Litve. Študoval v Rusku a po návrate do vlasti, do Izraela, ho s nadšením privítali v Londýne, Paríži, vo Viedni, v New Yorku, Tokiu, ako aj vo všetkých významnejších hudobných centrách.

O sebe tvrdí, že má celosvetové občianstvo: „Hrám na talianskom violončele s francúzskymi a nemeckými sláčikmi, mám šesť detí, ktoré sa narodili v štyroch rozličných krajinách, moja druhá manželka je napoly Srílančanka a napoly Talianka, šoférujem japonské auto, nosím švajčiarske hodinky a indiánsky náhrdelník a doma sa cítim všade, kde si ľudia vážia klasickú hudbu a majú z nej radosť.“

Posledných tridsať rokov má ako umelec výhradnú zmluvu s Deutsche Grammophon, pričom za tie roky vytvoril 35 nahrávok s takými orchestrami ako sú Viedenský orchester, Izraelský orchester, Berlínska filharmónia, Londýnsky symfonický orchester, Orchestre de Paris, Orepheus und Chamber Orchestra of Europe a iné.

Rok 2000 bol v jeho kariére veľmi úspešným rokom – predovšetkým vďaka celosvetovému Bachovmu turné, v rámci ktorého odohral viac ako 100 koncertov. Misha Maisky je veľkým obdivovateľom tohto vynikajúceho skladateľa, na počesť ktorého už po tretí raz nahral Bachove Suity pre sólové violončelo.

Jeho nahrávky získali celosvetové uznanie. Je päťnásobným držiteľom prestížnej ceny Record Academy Prize v Tokiu, trojnásobným držiteľom Echo Deutscher Schallplattenprei, Grand Prix du Disque Paris a Diapason d´Or of the Year a niekoľkonásobným nominantom na ocenenie Grammy.

Je to skutočne hudobník na svetovej úrovni a pravidelný hosť na významných medzinárodných festivaloch, na ktorých spolupracoval napríklad s takými dirigentmi ako sú Leonard Bernstein, Carlo Maria Giulini, Lorin Maazel, Zubin Mehta, Riccardo Muti, Giuseppe Sinopoli, Vladimir Ashkenazy, Daniel Barenboim, James Levine, Charles Dutoit, Mariss Jansons, Valery Gergiev a Gustavo Dudamel. Taktiež spolupracoval s umelcami ako Martha Argerich, Radu Lupu, Nelson Freire, Evgeny Kissin, Lang Lang, Peter Serkin, Gidon Kremer, Yuri Bashmet, Vadim Repin, Maxim Vengerov, Joshua Bell, Julian Rachlin, Janine Jansen a inými.

l_maiskyLily Maisky sa narodila v Paríži, avšak krátko po narodení sa jej rodina presťahovala do Bruselu. Na klavíri začala hrať pod vedením Lyl Tiempo, keď mala štyri roky, Neskôr študovala pod vedením Hagity Kerbel, Ilany Davids a Alana Weissa. Od roku 2001 do roku 2005 študovala jazzovú klavírnu hudbu na “Purcell School of Music” pod vedením renomovaných umelcov ako napríklad Martha Argerich, Dmitri Bashkirov, Joseph Kalichstein, Pavel Gililov a Vitalij Margulis, od ktorých prijala veľa hodnotných rád. Vďaka koncertom precestovala celú Európu až po Ďaleký východ a zúčastnila sa na takých významných festivaloch, ako sú Verbier festival, Progetto Martha Argerich v Lugane,  Edinburský festival, Miyazakiho festival, Maggio Musicale Fiorentino, Bergamo-Brescia, Pekingský klavírny festival, festival Frantza Liszta v Rakúsku, Julian Rachlin a priatelia v Dubrovníku, Rencontres de Bel Air vo Francúzsku, Gstaad festival, hudobný festival Schlesswig-Holstein, Berlínsky festival a na koncertoch, organizovaných  Anglickým komorným orchestrom na výletnej lodi.

Lily koncertovala pod taktovkou takých slávnych dirigentov, ako sú Leonard Slatkin, Thomas Sanderling, Gerd Albrecht, Daniel Raiskin, Alberto Veronesi a Charles Olivieri Munroe. Vystupovla ako sólistka, no rovnako aj ako členka orchestra na takých prestížnych miestach ako Royal Festival Hall v Londýne, Concerthaus vo Viedni, Prinzregentheatre v Mníchove, Leiszhalle v Hamburgu, Konzerthaus v Berlíne, La Fenice v Benátkach, BeethovenHalle v Bone, Suntory Hall v Tokiu, Teatro Olimpico v Ríme, Konzervatórium v Moskve, Filharmónii v Saint Petersburgu, Carnegie Hall v New Yorku, Performing Arts Center v Soule, Megaron v Aténach a Buckinghamský palác.
Lily vydala niekoľko Deutsche Grammophon a EMI nahrávok, často ju môžeme počuť v rozhlasovom a televíznom  vysielaní európskych a ázijských staníc. Najnovšie vydala nahrávku pre Avanti Classics v spolupráci s držiteľom ceny Grammy, huslistom Philippom Quintom. Má slabosť pre komornú hudbu a pravidelne vystupuje v duete s otcom, ako aj vo formácii trio Maisky spolu s otcom i bratom. Spolupracovala s takými umelcami ako Julian Rachlin, Janine Jansen, Dora Schwarzberg, Renaud Capuçon, Chantal Juillet, Sergey Krylov, Martha Argerich, Nicholas Angelich, Frank Braley, Gérard Caussé, ako aj Alissa Margulis, Hrachya Avanesyan, Geza Hosszu-Legocky, Boris Andrianov, Isztvan Vardai, Alexander Mogilevsky, Orfeo Mandozzi, Alena Baeva, Boris Brovstyn a Kvartet Szymanowski.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.