V krásnych kulisách parku bude znieť klezmer, pop, jazz i rómska hudba

Štvrtkové večery Leta v Kulturparku budú vyhradené komornejším koncertom pred kaviarňou Papa o 19:00 hod.. Bude sa tam servírovať nielen dobrá káva, ale aj skvelá muzika v podaní kapiel Ecliptic, Kaschauer Klezmer Band, Nina Rosa, Gapa & Mečiar Blues Connection, ale bude sa tam odohrávať aj 6. ročník Koncertu v parku za Paľikerav (ďakujem) s Nicol Gipsy a ďalšími hosťami. Tak sa pohodlne usaďte a počúvajte hudbu, ktorá vás baví.

V aktuálnom hudobnom svete pribúda nadšencov skvelých husľových klasicko-moderných šou, v ktorých rezonujú tie najznámejšie svetové hity v podaní husľových virtuózov v štýle moderného spracovania klasických symfonických diel. Do netradičných husľovo-popových aranžmánov svetových operných a muzikálových diel sa budú môcť návštevníci počas Leta v Kulturparku započúvať pri vystúpení  husľovej sólistky Brunhilde Linsel a jej popovej  hudobnej formácie Ecliptic 8. júla 2021.

Kapela vznikla len vlani na podnet huslistky s cieľom spájať a hrať klasickú ,elektronickú a populárnu hudbu. Koncert kapely vás prevedie svetom známych hudobných klasických i neklasických diel v modernom prevedení. Košičanku Brunhilde, ktorú poznáme aj z kapely Blizzard, budú sprevádzať Viktor Víglaský – gitara, Gabriel Záviš – basgitara, Martin Louma – klávesy a Ján Tomáš – bicie.

 Každý koncert kapely Kaschauer Klezmer Band je jedinečný, o čom sme sa mohli na pôde Kasární/Kulturparku presvedčiť už veľakrát. Stále to bolo úžasné vystúpenie, plné emócií a kvalitnej klezmerskej hudby presiaknutej folklórnymi hudobnými tradíciami východnej Európy, Balkánu, slovenského a rómskeho folklóru obohatenej prvkami klasickej i modernej hudby. Táto košická formácia vám bude hrať 15. júla 2021. Pripraviť sa môžete na veľmi príjemný večer.

V repertoári majú úpravy tradičných klezmerových melódií v rôznych rytmoch – od polky cez valčík až po veľmi rýchle tanečné rytmy a inštrumentálne skladby inšpirované balkánskou, ruskou a arabskou melodikou a východoslovenským folklórnym cítením. Svoje prvé CD s názvom L’Chaim (Na život) band nahral a vydal v roku 2015. O päť rokov neskôr vlani im vyšiel druhý album 3B Z Baltu cez Besarábiu na Balkán, ktorý ešte nemali veľa možností prezentovať naživo, čo veľmi rýchlo „napravia“ na koncerte pre košické publikum v kulisách parku.

Nevšednú kombináciu swingu, folku i world music pre gitaru, husle a akordeón ponúkne poslucháčom pražské trio Nina Rosa počas vystúpenia 22. júla 2021. Konečne chce predstaviť svoj debutový album Discover. Ten síce uzrel svetlo sveta ešte v októbri 2019, ale z pochopiteľných dôvodov ho ešte hudobníci nestihli ani pokrstiť. O to viac sa tešia na stretnutie so svojimi fanúšikmi aj na Slovensku.

Trio založila slovenská speváčka, huslistka a skladateľka Nina Marinová z Bratislavy, ktorej nevšedný, zamatovo zastretý hlas prekvapuje svojou hravosťou a ľahkosťou. Po kratších i dlhších cestách sa vrátila do Prahy, kde spolu s bývalými spolužiakmi z konzervatória, gitaristom Antonínom Dlapom a akordeonistom Michalom Mihokom založila kapelu, ktorá žne úspechy. Okrem iného získali nomináciu na cenu Radio_Head Awards v kategórii objav roka 2017 a za album Discover prišli hneď tri nominácie – Album roka, Debut roka a Singel roka. V ich pesničkách cítiť lásku k hudbe a cestovaniu. Prelínajú sa v nich reálne i vymyslené jazyky spolu s reálnymi i vymyslenými štýlmi. Tvorba slovensko-českej formácie – to je nevšedná vynaliezavosť, zvukové experimenty a hudobná rozmanitosť.

Výrazný hudobník a slovenská funk-jazzová špička v hre na saxofón, dlhoročný člen kapely IMT Smile Mário Gapa Garbera a bluesový spevák Roman Mečiar z Bojníc tvoria kapelu Gapa & Mečiar Blues Connection už deväť rokov. Za ten čas sa ukázalo, že toto spojenie bolo tá správna voľba. Veď to môžete posúdiť aj sami. Ako im to spolu ladí na koncertoch a ako vedia dobre naladiť publikum, sme už mohli zažiť veľakrát a stále je čo objavovať. Leto v Kullturparku sa bez nich nemôže zaobísť ani tentoraz, pretože ľudia na ich vystúpenia chodia radi. Tak to nebudeme kaziť a vy si ich budete môcť vypočuť 5. augusta 2021.

Spolu už odohrali veľa klubových či festivalových show koncertov nielen na Slovensku. Od neoddeliteľnej dvojice si budete môcť vypočuť autorské skladby, ale aj hity blues-rockových legiend ako sú Eric Clapton, B. B. King, Jimmy Hendrix.‎.. Nechajte sa prekvapiť. Nedajú vám zadriemať. Ich hudba neuspáva, ale prebúdza k životu. Kapelu dopĺňajú Pavol Jeňo – trúbka, Michal Šimko – basgitara a Michal Fedor – bicie.

Závan rómskej kultúry priveje 6. ročník Koncertu v parku za PAĽIKERAV. Zažijete na ňom ten pravý rómsky „bašavel“. Podujatie je vždy ukážkou živelnosti, energie a živočíšnosti Rómov Čaro spočíva v tom, že každý sa môže na vlastné oči presvedčiť, že niečo dokážu. Každoročne na ňom vystupujú talentovaní rómski umelci. Kto všetko sa na pódiu pred Papou vystrieda, zatiaľ organizátori neprezradili. Jedno meno je však isté. Ani na jednom ročníku doteraz nechýbala kapela Gipsy Nicol a inak tomu nebude ani teraz.

Súrodenecké duo Nicola Dunková (spev) a jej brat Milan Dunka (spev, klávesy) sa dalo na umeleckú dráhu v roku 2008. Pochádzajú z dediny Veľké Blahovo v okrese Dunajská Streda. Odmalička spievajú rôzne štýly a v ich podaní môžete počuť od maďarských až po východniarske cigánske piesne. Spolu s ostatnými účinkujúcimi isto rozprúdia krv v žilách celého publika.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.