Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

V Kunsthalle/Hale umenia sa stretla streetartová elita – Banksy a Poppy

V Kunsthalle/Hale umenia sa stretla streetartová elita – Banksy a Poppy

Diela anglického graffiti umelca Banksyho a tvorbu „neznámej“ street art umelkyne Poppy, ktoré zapožičalo Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach (MMUAW), si môžu Košičania a návštevníci mesta pozrieť do 28. júna 2020 v rámci výnimočnej multimediálnej výstavy v Kunsthalle/Hale umenia. Výstava „streetartovej elity“ predstaví práce, ktorých témou je aktuálna vojnová a sociálna problematika, pričom diela demonštrujú aj ďalšie globálne či naliehavé civilizačné otázky. Podľa jedného z kurátorov výstavy a prodekana košickej Fakulty umení Richarda Kittu – „diela Banksyho vznikali priamo v uliciach veľkomiest, kde najprv pútali pozornosť okoloidúcich a až neskôr sa stali korisťou kurátorov a zberateľov umenia. Tentokrát sa ocitli v exkluzívnych galerijných priestoroch v Košiciach“.                         

Pouličné umenie Banksyho je nezameniteľné. Jeho diela sú často satirické, nesú politické, ale najmä etické posolstvo. Autor kombinuje čierny humor so šablónovou technikou, známou ako stencil. Banksyho identita je anonymná, legendárny streetartista a writer ju neodhalil napriek nominácii na Oscara za najlepší celovečerný dokument venovaný streetartovej scéne „Banksy – Exit Through the Gift Shop“ v roku 2010. Mimochodom, veľký úspech zaznamenal aj jeho ďalší film „The Antics Roadshow“.

Diela jednej z najvýznamnejších postáv v súčasnom umení sú podľa riaditeľa MMUAW a spolukurátora výstavy Martina Cubjaka naozaj atypické. Jedným z výnimočných exponátov je sochársky objekt Banksyho pod názvom „Strážna veža“ („Watchtower“), ktorý vytvoril vyrezávaním do olivového dreva v roku 2007. Dielo, vytvorené v limitovanej sérii, odkazuje priamo na dlhotrvajúci palestínsko-izraelský spor. V rámci výstavy budú môcť návštevníci originál nielen vidieť, ale ho aj interaktívne ovládať. Výstavu totiž dopĺňa veristický digitálny 3D model „Strážnej veže“, ktorým vie divák manipulovať a aj priamo vstupovať do samotnej expozície. Prepájanie galerijného umenia s digitálnou interakciou alebo performanciou je dnes bežnou súčasťou výstav najmä v zahraničí. Kurátori sa preto rozhodli výber diel Banksyho a Poppy oživiť práve týmto spôsobom.

Výstava je zároveň pokračovaním projektu „MMUAW 2.0“, ktorý sa snaží o revitalizáciu expozície v Medzilaborciach a upozorňuje na multimediálny rozmer diel svetových umelcov, akými sú Banksy alebo Andy Warhol. Paralelne prebieha v uliciach miest Slovenska outdoorový výstavný projekt „Podporujeme umenie“, ktorý prináša diela svetoznámych umelcov – Andyho Warhola, Banksyho a Poppy. „Pouličný divák“ je konfrontovaný s notoricky známymi reprodukciami Warhola „Marylin Monroe“, Campbell´s Soup“, ale aj s ďalšími dielami významného streetartového umelca Banksyho či výnimočnej umelkyne Poppy.

V spolupráci s organizáciou K13 – Košické kultúrne centrá a media art platformou MAO sa podarilo umiestniť v exteriérovom prostredí po prvý raz 150 citylightov v mestách Slovenska. Vďaka kampani spoločností Big media a KPK reklama tak približujú svet umenia opäť trochu inak. Neboja sa upriamiť pozornosť ani na kontroverzné či kritické spoločenské témy, ako strach z vojny, chudoba alebo sociálna nerovnosť. Ako naznačuje jeden zo sloganov, súvisiaci s dielom Andyho Warhola – „Za chyby sa platí!“. Či to platí v tomto prípade doslovne, posúdia diváci sami. Podľa Martina Cubjaka „ide o upozornenie na rôznorodosť umeleckých prístupov, neraz kontroverzných, ale v princípe veľmi podnetných a dôležitých.“

kurátori výstavy: Martin Cubjak & Richard Kitta

partneri: Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, SAW, MAO (Media Art Office), Poggo

dizajn výstavy: Richard Kitta & Martin Kolčak

 

Ďalšie články