V Kunsthalle/Hale umenia Košice uvidíte umenie z celého sveta

V Kunsthalle/Hale umenia Košice predstavili unikátnu výstavu súčasného umenia pochádzajúcu z Krakova. V zbierke medzinárodného výstavného projektu „K-ART-A” sú aj slovenské umelkyne. 

Na vernisáži vítali ľudí pri vchode do výstavných priestorov soľou. Nie soľou a chlebom ako je to na Slovensku zvykom, ale soľou a rôznymi formami umenia, ktoré prezentovali poľskú súčasnú scénu. Soľ bola len súčasťou jedného z neprehliadnuteľných umeleckých diel.

Výstava je organizovaná vďaka vzájomnej spolupráci príspevkovej organizácie K13 – Košicke kultúrne centrá a Malopoľskej nadácie súčasného umenia v Krakove. 

„Výstava vznikla z iniciatívy Vladimíra Beskida, s ktorým sa poznáme už veľa rokov,“ uviedol kurátor zbierky a výstavy Jan Tzupek. Krakovská nadácia má už za sebou desať výstav. „Dnes otvárame druhú desiatku výstav a prvú zahraničnú,“ doplnil.  Zbierka má viac ako 450 diel od 60 autorov a skupín. Do Košíc priniesli perly ich zbierky. „Zaujímavou je veľká kolekcia kresieb Marka Chlandu,“ upresnil, že ju tvorí 186 kresieb a koláží s 2 objektmi. Niektoré poľské diela boli dokonca prezentované skôr na Slovensku a až potom v Poľsku. K takým patrí dielo Moniky Sosnowskej, ktoré bolo prvýkrát prezentované v Nitrianskej galérii.

„Zbierka by mohla byť aj akýmsi stimulom pre regionálnych politikov. Aj my by sme mohli zbierať súčasné umenie stredoeurópskeho charakteru,“ vyjadril sa programový riaditeľ Vladimír Beskid z K13 – Košické kultúrne centra.

Zbierka Nadácie a múzea súčasného umenia bolbudovaná ako medzinárodná, preto v Kunsthalle/Hale umenia Košice nenájdete len poľských, ale i veľa zahraničných umelcov – maľby Ukrajinca Serhija Čajku, videa Japonky Miho Iwaty, objekty maďarskej skupiny Little Warsaw a Krištofa Kinteru z Čiech, nakoniec aj práce dvoch slovenských umelkýň – video  Pavlíny Fichty Čiernej a kresby a sadrové objekty Denisy Lehockej. P. F. Čierna sa zúčastnila aj na otvorení výstavy. Doprevádzali ju desiatky návštevníkov, ktorí po vzhliadnutí výstavy smerovali k dolnej časti Hunsthalle/Haly umenia, kde už tvoril performance rakúsky umelec Daniel Hafner, ktorý sa zúčastnil trojmesačného rezidenčného pobytu v Košiciach v rámci projektu K.A.I.R.

Výstava K-ART-A je pre vás otvorená od utorka do nedele (11:00 – 18:00) do 27. júla.

Text: Veronika Cholewová

Foto: Maroš Simon 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.