V predstavení plnom krvi „hralo“ 88 ľudí

Netradičné oslavy Svetového dňa divadla priniesli na javisko Historickej budovy ŠD Košice jedinečné predstavenie. V tretej repríze Divadelnej kvapky krvi účinkovalo 88 darcov, z ktorých 23 prišlo najvzácnejšiu tekutinu darovať prvýkrát. Pre všetkých bolo darovanie krvi priamo na javisku jednej z najkrajších divadelných budov v strednej Európe nielen dobrým skutkom, ale aj veľkým zážitkom.

Už niekoľko minút pred oficiálnym začiatkom čakalo niekoľko desiatok ľudí na registráciu. Nechýbali medzi nimi už tradiční účastníci podujatia, organizovaného vďaka spolupráci Občianskeho združenia Košické divadlo, Štátneho divadla Košice a Národnej transfúznej služby, ale aj mnohí, ktorí príležitosť darovať krv na netradičnom mieste využili prvýkrát. Medzi prvými prišiel darovať krv aj člen orchestra ŠD Košice Koloman Várady.

„Som veľmi rád, že sa niečo také v divadle organizuje. Určite si zoberiem za svoje, aby som v budúcnosti aj ja oslovil ľudí mimo divadla. Myslím si, že darovanie krvi je najhumánnejší spôsob, akým sa dá pomôcť človeku,“ povedal nám člen operného orchestra. Ako dodal, tým, že sa krv odoberala priamo na javisku, sa umocňovali pocity každého darcu. „Určite každý, kto tam sedel, sa zaoberal dvomi myšlienkami. Jednak tou, komu jeho krv pomôže, ale asi aj tým, ako sa cítia umelci, keď na tom javisku stoja. A určite si mnohí uvedomili, že na tom javisku to nie je až také jednoduché,“ dodal K. Várady.

V štyroch odberových kreslách sa striedali mladší aj starší, prvodarcovia aj skúsení harcovníci. „Som tu na divadelnej kvapke už druhýkrát, ale chodím krv darovať pravidelne. Tohto roku to bolo úplne iné, tam na tých doskách, čo znamenajú svet,“ opísal svoje prvé pocity Peter Bujňák, ktorý sa priznal, že do divadla chodí podľa možností pravidelne a najradšej na činohru.  Nadšená z pobytu na javisku bola aj Ľudka Hlaváčová. Prezradila, že naposledy bola v divadle na muzikál Móric Beňovský a vďaka darovaniu krvi navštívi komické tanečné predstavenie Jánošík. „Chodím darovať krv pravidelne, ale tu v divadle to bol takpovediac aj kultúrny zážitok. Konečne som si pozrela interiér budovy aj z tej druhej strany a pod horúčavou reflektorov okúsila trochu aj pocity hercov,“ dodala mladá Košičanka.

Príjemne prekvapená z netradičnej atmosféry bola aj primárka košického pracoviska Národnej transfúznej služby Jitka Máčalová. „Veľmi sa tešíme, že sa Divadelná kvapka krvi v Košiciach udomácnila a darcovia majú možnosť vidieť tieto nádherné priestory zvnútra a pritom urobiť niečo pre druhých a pomôcť svojou krvou niekomu, kto to potrebuje. Pre nás je naozaj drahá každá kvapka krvi a je úžasné, že sa divadelný sviatok oslavuje takýmto spôsobom,“  povedala primárka.

Myšlienka organizovať podujatie sa zrodila pred troma rokmi a stál sa ňou predseda OZ Košické divadlo František Ténai. Ten aj v tomto roku spolu s ďalšími kolegami z obchodného oddelenia divadla zaľahol do darcovského kresla medzi poslednými. „Som veľmi rád, že na Svetový deň divadla prišlo opäť množstvo darcov, množstvo ľudí, ktorí si cenia najvzácnejšiu tekutinu a prišli darovať krv na pôdu Štátneho divadla Košice. Záujem bol opäť veľký, prišlo mnoho našich divákov a podporovateľov, ktorým sa chcem veľmi srdečne poďakovať,“ neskrýval spokojnosť Ténai.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.