ONLINE: V predvianočnom čase sa nechajte unášať opernou hudbou s umelcami z pohodlia domova

Koncert sa odohrá live stream na sociálnych sieťach bez divákov z pohodlia domova. 

Čas najkrajších sviatkov v roku sa blíži a vy máte jedinečnú možnosť privítať Vianoce s krásnou hudbou v podaní výnimočných slovenských umelcov. Príďte na koncert do Kasární/Kulturparku a prežite krásny večer. Navoďte si sviatočnú atmosféru spolu so sólistom opery Štátneho divadla Košice Jaroslavom Dvorským a akordeónovým virtuózom Michalom Červienkom za klavírneho sprievodu Júlie Grejtákovej, ktorí vystúpia 18. decembra 2020 o 18:00 hod. Nechajte sa dobre naladiť a prijmite ich pozvanie do koncertnej sály, ktorá bude dýchať čarom nadchádzajúcich dní. Hudba je liekom na všetko, pohladí dušu, rozochveje srdce a pomôže aspoň na chvíľu zmierniť ťažké chvíle, ktoré všetci prežívame. Umelci sú pripravení vniesť do vášho života trochu radosti a potešenia.

Jaroslav Dvorský

Večer bude patriť Jaroslavovi Dvorskému (1960), ktorý sa narodil v Partizánskom do hudbou obdarenej rodiny. Vyštudoval sochárstvo na SŠUP v Bratislave. Pracoval v Štátnych reštaurátorských ateliéroch ako reštaurátor. Dva roky reštauroval v talianskej Ligúrii. Hudobné zázemie v rodine a láska k opere urobili svoje a po návrate domov začal študovať operný spev. Najskôr len privátne a neskôr aj na Univerzite v Ostrave, kde bol stálym hosťom v opere. Účinkoval v mnohých operných tituloch v SND Bratislava, Štátna opera Praha, Kammeropper Wien, Opera Krakow, ŠD Košice, B. Bystrica, Liberec, Opava, … ako Don Jose v Carmen, Pinkerton v Butterfly, Alfréd v Traviate, Ricardo v Maškarnom bále, Rodolfo v Bohéme, Werther vo Wertherovi, Backus v Ariadna von Naxos, Princ v Rusalke, Jeník v Prodanej nevĕste a v mnohých iných operách a operetách.

Koncertne, ako aj v operných predstaveniach vystupoval v Rakúsku, Taliansku, Maďarsku, Poľsku, Česku, Nórsku, Švédsku, Holandsku, Turecku, Španielsku, Kanade, Číne, Južnej Korei, atď. Koncertoval so Sherilom Milnsom a Monserrat Caballé. V súčasnosti je sólistom Štátnej opery v Košiciach. Výtvarníctvo mu je naďalej blízke, preto stále maľuje, modeluje a vystavuje svoje diela.

Michal Červienka

Michal Červienka je rodákom z Heľpy. Na akordeóne začal hrať ako osemročný. Jeho talent objavila uznávaná ukrajinská pedagogička Lesia Vlachová na Základnej umeleckej škole v Heľpe, neskôr navštevoval triedu Róberta Tatára v Banskej Bystrici. Je absolventom Konzervatória Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici, kde študoval u Mgr. Igora Vlacha. Vysokú školu ukončil na Akadémii umení v Banskej Bystrici v triede Mgr. Art. Vladimíra Čuchrana, priekopníka koncertného akordeónu na Slovensku. Pokračoval na doktorandskom štúdiu na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Je 28-násobným laureátom rôznych akordeónových súťaží. Stal sa absolútnym víťazom prestížnej súťaže ukrajinského akordeónového virtuóza Vladimíra Zubitského CITTÁ DI LANCIANO v Taliansku.

V roku 2011 vydal svoje prvé CD. V oblasti ľudovej hudby nahral CD so sólistkou umeleckého súboru SĽUK Máriou Strakovou, v spolupráci s hudbou Štefana Molotu. Je sólistom orchestra Diabolské husle Jána Berkyho Mrenicu. Koncertoval tiež s Talichovým Orchestrom v Prahe, orchestrom Štátnej opery v Banskej Bystrici, Štátnou filharmóniou v Košiciach, s Orchestrom Konzervatória J. L. Bellu v Banskej Bystrici, Akordeónovým orchestrom Konzervatória v Košiciach. So Štátnym komorným orchestrom Žilina uviedol dve najznámejšie akordeónové koncerty – R. Galliano: OPALE, CONCERTO a A. Piazzolla: ACONCAGUA. Pedagogicky pôsobí na Akadémii umení a Konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici.

Júlia Grejtáková

Júlia Grejtáková je vyhľadávanou partnerkou v oblasti komornej hudby (spolupracuje najmä so sólistami Opery ŠD Košice na samostatných recitáloch a výchovných koncertoch, ale aj so zahraničnými opernými spevákmi). Hosťovala v Štátnej opere Banská Bystrica, v Štátnom komornom orchestri Žilina a v Štátnej filharmónii Košice. Je členkou dámskeho komorného tria Tenerezza, pravidelne spolupracuje s hobojistkou Zuzanou Grejtákovou. Absolvovala početné koncertné vystúpenia v zahraničí (Taliansko, Maďarsko, Poľsko, Španielsko, Mexiko a i.).

Pôsobí aj ako autorka koncertných projektov – napr. Mosty Európy, Česko-slovenské operné nádeje, Verdi Gala a i. Je členkou občianskeho združenia Opera Slovakia ako hlavná korepetítorka a dramaturgička jeho podujatí (napr. koncertu mladých operných talentov s názvom „Príďte za operou“, organizovaného v osade Starý Klíž). V novembri 2011 bola hlavnou korepetítorkou Medzinárodnej speváckej súťaže „Musica sacra“ v Ríme, odvtedy je jej stálou korepetítorkou.

Vstupenky online:

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.