V SteelParku nie je ani cez prázdniny nuda

Ani cez letné prázdniny nesmie chýbať zaujímavý program pre deti v podobe obľúbených workshopov v SteelParku, a preto pokračujeme aj v auguste. Začneme v sobotu, 1. 8. 2020, keď si zašifrujeme meno pomocou tajnej reči genetikov, pokračovať budeme skúmaním chladiacich veží, skúsime sa spolu zahrať na malých aj veľkých geológov, vybláznime sa s kvapalinou pána Newtona, ponoríme sa do hlbín Zeme, vyskúšate si netradičnú výrobu papiera a mnoho ďalšieho. Nezabúdame ani na nadšencov programovania – tentoraz je pripravená séria workshopov s názvom Just shapes and beats.

Workshopy sú určené pre rôzne vekové kategórie, pre profesionálov, ale aj laikov a samoukov. Konať sa budú počas prázdninových dní v časoch od 11:30 – 12:30 a 14:30 – 15:30. Počet miest je obmedzený, preto je NUTNÁ rezervácia prostredníctvom prihlasovacieho formulára cez link pri konkrétnej udalosti.  Vstupné na workshop: 3 €, prípadne 4 €/osoba. Výnimkou je séria workshopov Scratch, ktorý sa bude konať v čase od 14:00 – 15:30 tri dni po sebe. Je nutné prihlásiť sa na celú sériu a vstupné bude 12 €/osoba. Odporúčaný vek je nad 8 rokov. Deti do 15 rokov majú vstup povolený len v sprievode dospelej osoby, s výnimkou workshopu Scratch, kde môžu prísť deti od 10 rokov bez sprievodu dospelej osoby.

GÉNiálna šifra

1. 8. 2020 (11:30 – 12:30; 14:30 – 15:30)

Lektor: Bc. Simona Ihnátová

Ako vyzerá DNA zvonku už všetci vieme. Ale čo sa ukrýva v jej vnútri? Aké informácie sú v nej zašifrované? Vyskúšate si nielen to, ako tieto informácie rozlúštiť, ale aj ako si vďaka nim posielať odkazy alebo v nich ukryť svoje meno. Aktivita je zameraná na triviálne vysvetlenie génovej expresie, ktoré zvládnu aj tí najmenší. Pomocou špeciálneho genetického kódu si veľmi jednoducho zašifrujeme aj vlastné meno či tajný odkaz, a to všetko v reči genetikov – v reči DNA.

O chladiacich vežiach po matematicky

4. 8. 2020 (11:30 – 12:30; 14:30 – 15:30)

Lektor: Bc. Martin Novotný

Chladiace veže sú zariadenia, ktoré nesmú chýbať v žiadnej tepelnej elektrárni. Čím sú ale také špeciálne a prečo im nestačia obyčajné komíny? Aj to sú otázky, na ktoré dokáže odpovedať matematika. Spoločne sa bližšie pozrieme na ich matematickú podstatu, ktorú si vysvetlíme prostredníctvom jednoduchej konštrukcie zložito vyzerajúceho matematického povrchu – rotačného hyperboloidu. Návštevníkom najprv predstavíme reálne použitie tohto tvaru s vysvetlením, prečo je v niektorých prípadoch najvhodnejší. Neskôr sa dozvedia, aká matematika sa za ním skrýva a aké vlastnosti tento objekt má. Potom si vytvoríme jednoduchý model,  na ktorom budú odprezentované základné vlastnosti. Predstavíme aj iné možnosti jeho konštrukcie na iných, už vytvorených modeloch.

Do zmydlenia! 5. 8. 2020 (11:30 – 12:30; 14:30 – 15:30)

Lektor: Bc. Erik Molnár

Došlo vám mydlo, no do obchodu sa vám nechce? A čo tak si vyrobiť vlastné? To vôbec nie je zlý nápad. V Steelparku vám dáme presný návod, ako na to. Neváhajte a prihláste sa čím skôr. Do zmydlenia, priatelia! Workshop je zameraný na priblíženie chemického zloženia detergentov v podobe mydla. Pomocou presného návodu si návštevníci vlastnoručne vyrobia mydlo, ktoré si so sebou odnesú domov.

Molekula života: ako ju nájsť?

6. 8. 2020, 20. 8. 2020 (11:30 – 12:30; 14:30 – 15:30)

Lektor: Simona Ihnátová

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo je to molekula života? Kde by ste ju asi hľadali? Dnes už našťastie vieme, že je to DNA a vieme dokonca aj to, ako vyzerá vďaka výskumu dvoch šikovných pánov – Watsona a Cricka. Ak ju chcete taktiež nájsť a vidieť na vlastné oči, stačí prísť do Steelparku a užiť si s nami experimenty na tomto workshope.  Aktivita je zameraná na extrakciu DNA a jej zviditeľnenie pomerne domácim spôsobom – z ovocia alebo zeleniny. V závere workshopu si návštevníci budú skúšať extrahovať a zviditeľniť vlastnú DNA.

Einsteinovo laboratórium

7. 8. 2020, 25. 8. 2020 (11:30 – 12:30; 14:30 – 15:30)

Lektor: Bc. Dominik Volavka

Už samotný Albert Einstein vedel, že veľmi dôležité v živote je neprestať sa pýtať. Ak aj vy patríte k tým, ktorých stále zaujímalo, ako funguje svet okolo nás a prečo sú veci tak ako sú, ste na správnej adrese. Workshop je zameraný na prácu s optickým meraním vzdialeností, tvorbu hologramov a vysvetlenie ich vzniku a v neposlednom rade na vysvetlenie funkcií fotoaparátov pri fotení predmetov, ktoré sa pohybujú.

Okná do hlbín Zeme

8. 8. 2020 (11:30 – 12:30; 14:30 – 15:30)

Lektor: Katarína Demjanová

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako funguje naša Modrá planéta v jej hlbokom vnútri? Ako sa to odzrkadľuje na povrchu? A čo sú vlastne okná do hlbín Zeme? Odpovede na tieto otázky sa dozviete na workshope. Aktivita pozostáva z čo najjednoduchšieho vysvetlenia geologickej stavby stratovulkánov a ich činnosti.  Z teórie sa prechádza do troch aktivít, ktoré pomôžu pochopiť činnosť sopiek a ich vplyv na okolitú krajinu a prostredie, v ktorom sa vyskytujú.  Návštevníci si vyskúšajú, ako vzniká sopečná kaldera či tsunami a ako pracuje podmorská sopka.

Scratch – Just shapes and beats séria 

11. – 13. 8. 2020 (14:00 – 15:30)

Lektor: RNDr. Zuzana Sobeková

Na trojdňovom workshope si budete môcť vyskúšať, ako pracujú programátori. Na vlastnej koži si skúsite, ako sa tvorí a programuje počítačová hra.

Bláznivá hmota

15. 8. 2020 (11:30 – 12:30; 14:30 – 15:30)

Lektor: Bc. Dominik Volavka

Viete ako sa po nociach pri svojom premýšľaní a skúmaní rôznych fyzikálnych javov zabával dnes už slávny vedec Isaac Newton? I keď netancoval, ale vedátoroval, prišiel na veľmi zaujímavé veci. Nahliadnite spolu s nami do zákulisia vedy a preskúmajte bláznivú hmotu pána Newtona. Aktivita je zameraná na vysvetlenie jedného z jeho zákonov – zákonu viskozity. Jednoduchým spôsobom si na workshope môžu návštevníci zhotoviť newtonovskú aj nenewtonovskú zmes, a to za pomoci dostupných pomôcok, ktoré bežne nájdeme doma v špajze.

Arduino pre začiatočníkov

18. 8. 2020 (11:30 – 12:30; 14:30 – 15:30)

Ak naše aktivity poznáte, Arduino vám teda nemusíme bližšie predstavovať, ale ak túto mikroprocesorovú stavebnicu nepoznáte, radi vás s ňou zoznámime na workshope.

To je bomba! 

14. 8. 2020, 19. 8. 2020 (11:30 – 12:30; 14:30 – 15:30)

Lektor: Daniela Sedláková

Viete, ako vytvoriť vo vani dúhu? Nie? Tak potom máme práve pre vás pripravený doslova bombový workshop. Stačí na to pár jednoduchých surovín a pomocou ľahkých vedeckých trikov si vyrobíte šumivú bombu, ktorá za sebou zanechá krásnu farebnú a voňavú dúhu. Aktivita je zameraná na vysvetlenie fungovania rozpustnosti jednotlivých materiálov a využitia hydrogenuhličitanu sodného v bežnom živote, spojená s príjemnou výrobou šumivej peny do kúpeľa.

Do hlbín vulkánov

21. 8. 2020, 27. 8. 2020 (11:30 – 12:30; 14:30 – 15:30)

Lektor: Katarína Demjanová, Daniela Sedláková

Poznáte legendu Pompejí? Známe antické mesto, ktorého osud navždy spečatil vulkán Vezuv? Obyvatelia jeho povahu a činnosť nepoznali, preto nestihli a nevedeli uniknúť následkom ničivého výbuchu. A hoci my sme voči sopečnej činnosti relatívne v bezpečí, nezaškodí nám vedieť, ako taká sopka naozaj funguje, aké môžu byť následky jej činnosti a čo pekné po sebe v prírode dokáže zanechať. Aktivita je zameraná na priblíženie problematiky sopiek a vulkánov. Na začiatku si prostredníctvom kvízu, resp. rozhovoru vysvetlíme základné informácie (tvary, vznik, rozmiestnenie na svete, riziká a výhody) k sopečnej činnosti a potom si vytvoríme funkčný model sopky. Na konci sa v menšom počte skupín (max. 5) bude ešte simulovať výbuch podmorskej sopky, a to, čo sa pri ňom deje.

A bolo svetlo!

22. 8. 2020 (11:30 – 12:30; 14:30 – 15:30)

Už ste sa niekedy zamysleli nad tým, akej farby je svetlo? Ako vzniká dúha? Ak vás zaujímajú odpovede na tieto otázky, príďte na workshop a rozmeňte svetlo takpovediac na drobné alebo si vytvorte svoju súkromnú dúhu. Aktivita je zameraná na pochopenie jednoduchých zákonov optiky, skladby svetla a miešanie základných farieb spektra.

Papyrus, pergamen – čo je ďalšie?

26. 8. 2020 (11:30 – 12:30; 14:30 – 15:30)

Lektor: Katarína Demjanová

Ľudia už od pradávna chceli byť múdri a informovaní. Keď však už bolo múdrosti a informácii veľa, bolo potrebné si ich zapísať a uchovať. Tak prišli k nápadu vyrobiť papyrus. Ten prešiel dlhou históriou až k dnešnému papieru, ktorého výroba a používanie dnes už stojí pred ďalšou veľkou výzvou. Ako ho používať niekoľkokrát, aby sme nemuseli toľko ubližovať prírode? Ako s ním zaobchádzať šetrne? Na našom novom ekologickom workshope sa práve o téme recyklácie papiera dozviete viac, ba dokonca si ju v jej najjednoduchšej podobe aj vyskúšate. Aktivita je zameraná na tvorbu recyklovaného papiera zo starých novín či použitých stránok kancelárskeho papiera. Takto vytvorený papier má rôzne ďalšie využitie od dekoračných po praktické účely.

Zábavná robotika pre vynálezcov budúcnosti

28. 8. 2020 (14:00 – 15:30)

Lektor: RNDr. Zuzana Sobeková

V Steelparku nezabúdame ani na budúcich vynálezcov. Zabavte sa spolu s nami na úchvatnej robotike a vyskúšajte si programovanie ako z budúcnosti.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.