V Steelparku si podáte ruku s robotmi, ale zistíte aj to, ako funguje svet

Steelpark – park vedy prináša malým i veľkým zážitok zo spoznávania. Jeho cieľom je, aby deti a mládež pri skúmaní vedeckých hypotéz  a overovaní technických a prírodných zákonitostí napredovali, aby sa nenudili, ale zabávali. Na každom poschodí ich čaká zaujímavá expozícia. Interaktívne centrum ponúka návštevníkom aktívne hranie sa s vyše 50 exponátmi z oblasti fyziky, strojárstva, optiky, biometrie, geológie, robotiky a ďalších.

Mnoho detí sa už v Steelparku neraz zabavilo a všeličomu naučilo. Stále ich však môže niečo nové prekvapiť. Isto sa už skamarátili s humanoidným robotom. Nao I. Modrý má nového kamaráta Naa II. Šedého. Obidvoch zostrojili na Katedre kybernetiky a umelej inteligencie Technickej univerzity v Košiciach. Výzorom sú si síce podobní, ale odlišujú sa tým, čo dokážu. Zatiaľ čo s Naom I. Modrým si môžete zahrať jednoduchú hru, ktorá overí vaše znalosti z robotiky,  Nao II. Šedý vám predvedie svoje pohybové schopnosti prostredníctvom tanca či bojového umenia. Vie tiež prejaviť emócie, pozdraviť sa či podať ruku. Stálu expozíciu Steelparku každý rok oživia tiež exponáty zapožičané z maďarského centra Agora, namiesto ktorých do Maďarka putujú vybrané exponáty Steelparku. Až do konca roka si tak môžete pozrieť aj to, ako môžu predmety putovať hore brehom, ako vytvoriť lietajúci zrkadlový odraz alebo ako kreslenie cez zrkadlo dokáže oklamať náš mozog.

Ak ste v Steelparku ešte neboli, určite vás zaujme Interaktívne pieskovisko, ktorého program reaguje na zmenu výšky piesku a mení tak pieskovisko na 3D mapu. Nachádza sa na prízemí, z ktorého vám Vertikálne šplhadlo umožňuje presunúť sa na prvé poschodie vlastnou silou. Tu vás už bude čakať mnoho ďalších zaujímavých exponátov. Napríklad Magnetické kyvadlo demonštrujúce fungovanie termomagnetického motora, ktoré priamo premieňa tepelnú energiu na pohyb pomocou ohrievania a následného chladenia oxidu mangánu. Ďalšou zaujímavou ukážkou je Levitron, ktorý dokáže donútiť levitovať magnetickú guľôčku. Na druhom poschodí sa dozviete niečo o Elektrine v našom mozgu. Informačná centrála nášho tela informácie spracováva a telo riadi elektrickými impulzmi. Je ich tak veľa, že sa dajú merať na povrchu hlavy. Výsledkom je elektroencefalogram – EEG. Zahrať si môžete aj Robotický futbal. Úlohou je pomocou robota ovládaného joystickom streliť gól súperovi.  Na treťom poschodí Steelparku nájdete rôzne druhy hlavolamov, ktoré dokážu poriadne potrápiť mozgové bunky a pritom rozvíjať predstavivosť, ale aj trpezlivosť. Okrem starobylých čínskych tangramov sa môžete zahrať aj šach, zápalkové hlavolamy, zložiť sudoku alebo vybrať ježka z klietky. Dokážete ich vyriešiť všetky?

Pozornosti sa v Steelparku teší aj prednáška o supravodivom levitujúcom vláčiku. Fyzici Meissner a Ochsenfeld v roku 1933 objavili, že supravodič zo svojho vnútra vytláča magnetické pole. Meissnerov efekt sa prejavuje levitáciou supravodičov vo vonkajšom magnetickom poli. Vysokoteplotný supravodič je schladený na teplotu kvapalného dusíka, preto sa nad magnetickou dráhou zo silných permanentných magnetov môže vznášať vláčik. Súčasťou prednášky sú tiež vákuové experimenty. Steelpark ponúka aj niekoľko ďalších doplnkových aktivít. Pre verejnosť sú pripravené víkendové workshopy, ktorých cieľom je aj nevedcov zasvätiť do pekných a zaujímavých tajov rôznych oblastí vedy, o. i. napríklad chémie, fyziky, matematiky, robotiky, ale aj biológie a geografie. Témy workshopov sa každý víkend striedajú, no ich aktuálnu ponuku stále nájdete na stránke Steelparku v časti Blog.

Steelpark tiež ponúka program pre školské skupiny 2. stupňa ZŠ a  SŠ, ktoré v Bádateľských laboratóriách  môžu objavnou formou spoznávať zákonitosti fyziky. Ich cieľom je motivovanie žiakov a študentov k aktívnemu poznávaniu a hlbšiemu pochopeniu vybraných prírodných a fyzikálnych javov. Na výber je množstvo tém, ktoré sa v dvojmesačných intervaloch menia. Ich kompletný zoznam aj popis nájdete na stránke Steelparku v časti Labáky a objavy.  Okrem prírodovedných laboratórií je školám k dispozícia aj hodina Arduina, ktorá predstavuje úvod do mikroprocesorového programovania, teda doplnok výučby informatiky.

V neposlednom rade ponúka Steelpark program aj pre mladších žiakov základných škôl. Na hodinách Zábavnej matematiky si hravou formou na zaujímavých aktivitách môžu zopakovať, čo sa zatiaľ na matematike stihli naučiť alebo zistia, aké zaujímavé veci a matematické hlavolamy sa dajú vytvoriť použitím iba papiera a nožníc. Ďalšou ponúkanou aktivitou pre najmenších je aj hodina Zahrajme sa na magnety, na ktorej majú deti možnosť preniknúť do tajov magnetizmu.

Ak sa aj vám pozdáva takáto alternatíva trávenia voľného času, neváhajte a príďte Steelpark navštíviť.  Otvorený je pre verejnosť v dňoch: streda – piatok v čase 14:00 – 18:00 a cez víkendy v čase 11:00 – 18:00.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.