Veda na doma so Steelparkom: Búrka v pohári

Vzhľadom na mimoriadne opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu je Steelpark – park vedy zatvorený, ale pre nadšencov vedy pripravil aj tentoraz trochu zábavy pomocou jednoduchých pokusov v rámci aktivity Veda na doma. Vyrobiť si môžete búrku v pohári.

Skôr, ako sa do toho pustíte a začnete rozmýšľať nad novou úlohou, mali by ste dostať odpoveď na otázku z predchádzajúceho týždňa. Kvapalina, ktorá sa z času na čas nespráva ako pravá kvapalina, sa označuje ako Nenewtonovská kvapalina/dilatantná kvapalina. Pri pomalom narábaní a nízkom tlaku tečie a pri rýchlom alebo, keď je na ňu vyvíjaný vysoký tlak, sa chová ako pevná látka.

Teraz si už môžete vytvoriť búrku zVEDAvci. Do pohárikov si nalejeme do 2/3 vodu. Na hladinu vody nastriekame penu na holenie – vytvoríme oblak. Na oblak nakvapkáme pomocou pipety alebo slamky farbivo. Vytvorili sme si tak „ozajstné búrkové mračno“. Mrak začne napučievať a zmieša sa postupne s farbou.

Oblak sa však postupne naplní a začne z neho pršať – dážď vidíme vo forme farebných guľôčok, ktoré „pršia“ do pohára. V pohári nám vznikne ozajstná búrka a voda sa postupne zafarbí.

A teraz otázka na záver: Ako je možné, že sa voda v pohári nakoniec celkom zafarbí? Odpovede môžete písať do komentárov na FB Steelpark – park vedy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.