Veda na doma so Steelparkom: Kryštálové tajomstvo

Steelpark – Park vedy má pre vás aj tentoraz pripravenú zábavu na tento týždeň. Aj v domácom prostredí si môžete urobiť pokus a vytvoriť si vlastné ľadové kráľovstvo. Témou aktivity Veda na doma je Kryštálové tajomstvo.

Čo všetko budeme potrebovať? Pripravte si poháre, farbivá, tuše (červená, modrá, žltá), vodu, nožnice, borax, chlpaté drôty, šnúrky, rýchlovarnú kanvicu, špajdle/staré ceruzky a lepidlo. Z chlpatých drôtikov si vymodelujeme všakovaké predmety – kvietky, vločky a pod. Pomocou lepidla dokážeme prilepovať jednotlivé časti k sebe. Môžeme si pripraviť napríklad aj škrupinky z orechov. Dáme si zohriať vodu. Keď zovrie, necháme ju chvíľu postáť a potom ju opatrne nalejeme do pohárov. Vytvoríme si nasýtený roztok. Borax pridávame postupne do pohára a miešame. To, že je roztok nasýtený zistíme tak, že sa borax už nerozpúšťa. Na vymodelovaný predmet priviažeme šnúrku a druhý koniec priviažeme o ceruzku alebo špajdlu. Tú položíme na vrch pohára a výrobok ponoríme do boraxového roztoku. Všetko necháme odstáť a pozorujeme, čo sa s tým bude najbližších pár hodín diať. Do roztoku môžeme ponoriť aj iné predmety – škrupiny od orechov, kokosu či umelé kvety.

Skôr ako sa zamyslíte nad novou otázkou Aký jav sme pri tomto pokuse mohli pozorovať, odpovieme si na tú z minulého týždňa Prečo kvet zmenil farbu. Každý živý organizmus potrebuje k svojmu životu vodu. Kvety nie sú výnimkou. Pomocou stonky nasali vodu, v našom prípade farebnú a tá sa postupne dostala do všetkých častí rastliny a aj do kvetu. Keďže bola farebná, kvet zmenil farbu podľa nej.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.