Veda na doma so Steelparkom: Vieme zmeniť farbu kvetu?

Chcete zmeniť farbu kvetov vo vašej váze? Nie je to žiaden problém. Steelpark – Park vedy má pre vás pripravenú ďalšiu tému na tento týždeň. V rámci aktivity Veda na doma: Vieme zmeniť farbu kvetu si to môžete skúsiť. Určite sa vám to podarí. Zároveň môžete v ďalšom kole online kvízu na Instagramovom profile – steelparkkosice odpovedať na novú otázku: Prečo kvet zmenil farbu? Víťaz získa odmenu. Ten, kto zodpovie najviac otázok správne a ako prvý, ten vyhrá vstupenku do Steelparku pre jednu osobu na akékoľvek podujatie – expozíciu, výstavu či dokonca na vedecký workshop.

Hoci je vonku krajina krásne prikrytá snehom, môžeme sa trošku potešiť voňavým kvetinovým pokusom, na ktorý budeme potrebovať biele kvety (ruže, chryzantémy, karafiáty, poháre, farbivá, tuše (červená, modrá, žltá), vodu a nôž.

Pripravíme si poháre a kvety. Dĺžky stoniek upravíme, najlepšie tak, aby sa nevyvracali z pohárov. Každému kvetu, ktorému chceme zmeniť farbu, narežeme priečne koniec stonky tak, aby nám vznikli „2 stonky“. Do pohárov nalejeme trošku vody, pridáme rôzne farbivá a zmiešame. Potom do nich vložíme kvety. Pre udržiavanie čerstvosti kvetov stále prilievame vodu a farbivo. Počkáme niekoľko hodín a výsledok máme priamo pred očami.

Ešte skôr, ako sa zamyslíte nad novou otázkou pre zVEDAvcov Prečo kvet zmenil farbu, mali by sme priniesť odpoveď na otázku z minulého týždňa Ako je možné, že sa kuchynské utierky pomaly postupne zafarbovali. V tomto prípade ide o vzlínanie, čiže jednoducho povedané presun častíc proti gravitačnému spádu (proti gravitačnej sile, ktorá má naša planéta Zem). Videli sme to presne na tom, ako sme si tvorili dúhu – kuchynské utierky odrazu začali meniť farbu.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.