Veda na doma: Voňavé svetielko

Pretože zábava v Steelparku – parku vedy nie je v súčasnosti možná, vôbec to neznamená, že sa s vedou nemôžete zabaviť doma pri sérii ďalších pokusov, ktoré si môžete vyskúšať a všeličomu sa priučiť. Pre tých, ktorí si lámali hlavu nad predchádzajúcou otázkou o tajomstve sviečky – podvodníčky, prečo sa tekutina po zhasnutí sviečky dostala do pohára a nezostala na tanieriku, máme odpoveď:Pri horení vzniká aj oxid uhličitý a ten spôsobuje vyšší tlak. Keď sviečka zhasla, pohár sa ochladil, teda aj tlak sa znížil. Vznikol podtlak a došlo k vsatiu vody do pohára.“

Vedeli ste to? Ak nie, teraz to už viete. Túto úlohu máme vyriešenú, preto sa môžeme pustiť do ďalšej. Vyrobíme si svetielko a nielen také hocijaké, ale voňavé. Veda je naozaj zábavná. Potrebovať budeme olej, pohár (zaváraninová fľaša), vodu, esenciálne oleje, tavnú pištoľ, knôt, prírodné materiály (šišky, sušené ovocie…).

Pohár vyplníme dekoráciami a zalejeme vodou. Do zmesi nakvapkáme pár kvapiek esenciálneho oleja a na vrch nalejeme rastlinný olej do zvyšného objemu pohára. Plávajúci knôt umiestnime do stredu pohára. Pripravte sa na krásnu vôňu. Niekedy je vhodnejšie prevliecť knôt cez veko od fľaše.

Otázka pre zVEDAvcov na záver: „Čo je to plameň?“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.