Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Veľkolepý záver Art Film Festu so svetovou premiérou I. T.

Veľkolepý záver Art Film Festu so svetovou premiérou I. T.


V košickej Kunsthalle/Hale umenia sa v sobotu, 25. júna, ukončil 24. Medzinárodný filmový festival ART FILM FEST. Slávnostným večerom sa zavŕšil bohatý filmový program, ktorý v tomto roku priniesol veľmi zaujímavé čísla. Zahŕňal 15 programových sekcií, kde sa uviedlo 160 filmov z 57 krajín celého sveta, ktoré sa premietali v 225 kinoprojekciách. Silný program sa podarilo získať a uviesť premiérovo v novom geografickom priestore v metropole východného Slovenska – v Košiciach. V priebehu večera boli udelené štatutárne ceny festivalu i nové festivalové ocenenie.

art.parker.jpegNovinkou je divácka cena, zameraná na európske filmy. Ocenením je originálna soška z dielne Jozefa Tomka s príznačným názvom Nádej. Víťazným filmom sa stala francúzsko-belgická snímka SAINT AMOUR režisérskej dvojice Benoit Delepine a Gustave Kervern, uvedená na Art Film Feste v sekcii Európske zákutia.

V medzinárodnej súťaži krátkych filmov porota udelila dve zvláštne uznania. Za silné herecké obsadenie a sebaistú réžiu s veľmi presvedčivými výkonmi získal poľský film AMERYKA režisérky Aleksandry Terpińskej. Druhé zvláštne uznanie bolo udelené za skvelý scenár s krásnym stupňovaním drámy, ľahko okorenenej humorom, ktorá ukazuje politiku cez optiku domáceho prostredia. Cenu za zručné využitie krátkeho formátu a sebaistý cit pre filmovú reč získala rumunská snímka OSTREĽOVAČSKÉ HNIEZDO 0068 režiséra Radu Bărbulescu.

Hlavné  ocenenie Modrý Anjel za najlepší krátky film získala nemecká snímka SYMBOLICKÉ HROZBY trojice tvorcov Mischa Leinkauf, Lutz Henke a Matthias Wermke. Podľa hodnotenia poroty je snímka odvážnym, náročným a predsa hravým  filmom pre našu dobu, ktorý núti k zamysleniu.

V medzinárodnej súťaži hraných filmov sa porota rozhodla udeliť zvláštne uznanie filmu, ktorý je novým dynamickým hlasom kinematografie s originálnym rozprávačským prístupom. Je ním španielsko-francúzsko-marocko-katarská snímka MIMÓZY režiséra Olivera Laxe. Laureátom ocenenia Modrý anjel za mužský herecký výkon sa stal hlavný predstaviteľ, ale aj spoluscenárista izraelsko-americko-nemeckej snímky Stanica48 režiséra Udiho Aloni – charizmatický TAMER NAFAR.

Modrého anjela za najlepší ženský herecký výkon porota udelila herečke MICHALINE OLSZAŃSKEJ, ktorá dominovala česko-slovensko-poľsko-francúzskemu filmu Ja, Olga Hepnarová dvojice režisérov Tomáš Weinreb a Petr Kazda. Na Art Film Feste 2016 sa objavila aj v ďalšej súťažnej snímke Vábenie sirén.

Cenu Modrý anjel za najlepšiu réžiu porota udelila EMIROVI BAJGAZINOVI za kazašsko-francúzsko-nemecký film RANENÝ ANJEL a ocenila jeho originálny réžijný prístup a odvahu riskovať.

Modrého anjela za najlepší film získal izraelsko-americko-nemecký film STANICA 48 režiséra Udiho Aloniho. Predseda poroty Steven Gaydos ho uviedol slovami: „Tento film je posolstvom o tom, ako umenie a ľudská kreativita môžu byť spôsobom, ako čeliť ťažkej realite. Porota považuje za príznačné, že Art Film Fest Košice vyhral film práve s touto tematikou.“

Vyvrcholením slávnostného večera sa stalo vyhlásenie prestížneho ocenenia Zlatá kamera. Za výnimočný umelecký prínos v kinematografii bol dekorovaný britský režisér Sir Alan Parker – mimoriadna osobnosť svetovej kinematografie, tvorca nezabudnuteľných filmov a držiteľ mnohých festivalových a filmových cien.

Tesne pred odovzdaním ocenenia pripravili organizátori festivalu dve veľké prekvapenia. Prvým bolo živé vystúpenie detského speváckeho zboru ProMusica – Magnolia pod vedením Viery Dzogaňovej, ktorý zaspieval kultovú pieseň We Don´t Need No Education od Pink Floyd (Alan Parker je tvorcom unikátného filmu Pink Floyd: The Wall). Druhé prekvapenie doputovalo do Košíc z britských ostrovov – osobný list od Parkerovho scenáristu Lee Halla, ktorého laudatio prečítal generálny manažér festivalu Rudolf Biermann. Lee Hall označil Sira Alana Parkera nielen ako svojho osobného hrdinu, ale aj ako hrdinu a vzor filmárskych generácií. Režiséra označil za osobnosť, ktorá svojou tvorbou priviedla britskú kinematografiu späť k životu. Dojatý Sir Alan Parker sa v ďakovnej reči neubránil zmiešaným pocitom z diania, ktoré v deň jeho príletu do Košíc nastali v jeho rodnej krajine.

„Musím povedať, že som veľmi sklamaný, smutný a zhrozený. Prišiel som na tento festival, aby som sa hneď na druhý deň dozvedel, že moja krajina urobila hrozné rozhodnutie o vystúpení z Európskej únie. Preto som naozaj veľmi rád, že Slováci ocenili na tomto festivale hneď dvoch britských režisérov, teda okrem mňa aj Stephena Daldryho.“

Ocenenie Zlatá kamera režisérovi odovzdal čerstvý laureát ceny Hercova misia Karel Roden. Ten si svoju plaketu Hercovej misie prevzal len deň predtým, 24. júna, z rúk svojho brata Mariána Rodena, prezidenta Art Film Festu Milana Lasicu a trojice slovenských herečiek, s ktorými sa stretol v troch rôznych filmoch: Danice Jurčovej (Bestiář), Lucie Siposovej (Hlídač č. 47) a Diany Mórovej (Kuře melancholik). Prekvapením pre slávneho českého herca sa stal videopozdrav hereckej kolegyne Anny Friel, ktorá po jeho boku vytvorila titulnú rolu vo filme Bathory:

Na 24. ročníku Art Film Festu boli štatutárnymi oceneniami dekorovaní ešte dve ďalšie výnimočné osobnosti. Zlatú kameru si prevzal v úvode festivalu 18. júna z rúk svojich kolegov a dlhoročných priateľov, herca Davida Krossa a producenta Mikea Downeyho, uznávaný britský režisér Stephen Daldry. Historicky prvú Hercovu misiu si prevzal v stredu, 22. júna, srbský herec Lazar Ristovski z rúk svojej kolegyne Mirjany Karanovič, ktorá toto ocenenie získala v roku 2007.

Uplynulý ročník Art Film Festu priniesol ešte niekoľko ďalších nezabudnuteľných okamihov. Osobnou návštevou poctil divákov festivalu britský stand-up komik Dave Johns, hlavný protagonista víťaznej snímky režiséra Kena Loacha Ja, Daniel Blake, ocenenej Zlatou palmou na tohtoročnom festivale v Cannes.

Highlightom domácej programovej sekcie Slovenská sezóna sa stala obnovená digitálna premiéra prvého nezávislého slovenského filmu Všetko, čo mám rád, ktorá sa po 25 rokoch vracia na plátna kín.

Program 24. ročníku festivalu priniesol dve významné novinky  – sekciu Be2Can Starter, ktorá sa v spolupráci so spoločnosťou Film Europe zameriava na pozoruhodné snímky z troch najprestížnejších filmových festivalov sveta – Cannes, Berlinale a Benátky. Do programového portfólia pribudla aj sekcia Variety Select Art Films, ktorej zostavovateľom a gestorom sa stal najprestížnejší filmový, televízny a divadelný magazín sveta VARIETY!

Ako vôbec posledné z celého radu prekvapení, ktoré sa udiali počas 24. Art Film Festu, si nechali organizátori úplne nakoniec. Štýlovo jednu minútu pred polnocou v sobotu, 25. júna, sa v Kunsthalle začala premietať SVETOVÁ PREMIÉRA(!) psychologického trileru I. T. v hlavnej úlohe s hviezdnym Piercom Brosnanom. Ide o írsko-francúzsku snímku v réžii skúseného Johna Moorea (napríklad Za nepriateľskou líniou, Omen, Max Payne), v ktorej úspešného biznismana a jeho rodinu smrteľne ohrozuje rafinovaný IT-expert, predtým podnikateľov zamestnanec. Vďaka láskavému povoleniu produkčnej firmy Voltage Pictures a distribučnej spoločnosti Big Bang Media Slovensko mali priaznivci Art Film Festu mimoriadnu príležitosť vidieť tento film už tri mesiace pred plánovanou americkou premiérou. V napínavej snímke so sugestívnou a atraktívnou atmosférou a prostredím si vychutnali okrem Piercea Brosnana, aj známu anglickú herečku Annu Friel v úlohe jeho manželky, americkú hereckú nádej Stefanie Scott v postave ich tinedžerskej dcéry, a tiež austrálskeho herca Jamesa Frechevilleho v postave nebezpečného experta. Touto mimoriadnou projekciou sa tak v noci z 25. na 26. júna zavŕšil úspešný 24. Art Film Fest, ktorý sa premiérovo konal v Košiciach.

Záverečná bodka 24. Art Film Festu patrila prezidentovi festivalu Milanovi Lasicovi, ktorý symbolicky uzavrel aktuálny ročník, aby vzápätí pozval hostí a priaznivcov na nadchádzajúci jubilejný 25. ročník, ktorý sa v Košiciach uskutoční v termíne 16. – 24. júna 2017.

 

 

Ďalšie články