Verdiho Zbor Židov sa bude vznášať na zlatých krídlách pod hviezdnou oblohou

Svetoznáma zborová opera Nabucco z pera talianskeho skladateľa Giuseppe Verdiho na námet zajatia Židov v Babylónii mala svoju premiéru v roku 1842 v Teatre Alla Scala v Miláne. V starozákonnom príbehu sa ukrýva politický inotaj, vyjadrenie zápasu talianskeho národa v dobe risorgimenta (proces zjednotenia jednotlivých štátov na Apeninskom polostrove do jedného). Dielo nadväzuje na veľkú tradíciu talianskej opery prvej polovice 19. storočia.

Jedinečný zážitok z operného umenia, nádherných kulís a kostýmov si budú môcť dopriať milovníci tejto opery v rôznych kútoch Slovenska v rámci OPEN AIR OPERA TOUR 2019. Monumentálnu operu pod holým nebom uvidia diváci aj v košickom Amfiteátri 4. septembra o 20:00 hod.  V predstavení vystúpia špičkoví operní umelci z Talianska, Ruska, USA, Českej republiky a Bulharska.

Zbor spolu s orchestrom tvorí takmer 120 účinkujúcich. Verdi zhudobnil biblický námet zo Starého zákona: Babylončania pod vedením kráľa Nabuchodonozora (Nabucca) vtrhnú do Jeruzalema, zničia Šalamúnov chrám a židovský národ odvlečú do zajatia. Boh Židov Jehova však potrestá kráľa tým, že na neho zošle šialenstvo. Nabucco, ktorý musel čeliť aj intrigám svojej domnelej dcéry Abigail, napokon rozpozná svoju vinu, uzná silu a veľkosť boha Jehova a vráti Židom slobodu. Sila tohto diela spočíva najmä v pôsobivých masových scénach a zborových výstupoch. Dodnes je populárny „Zbor Židov“, ktorý sa v dobe vzniku opery stal vyjadrením túžby talianskeho národa po nezávislosti.

Postavu Nabucca stvárnil Richard Haan, Abigaile Valerie Vaygant, Zachariása František Zahradníček, Ismaela Nikolaj Višňakov, Veľkňaza (II. Gran Sacerdotte) Sergej Nikitin, Abdalla si zahrá Tomáš Christian Brázda a Annu Michaela Katráková. Dirigentom a dramaturgom predstavenia je Miloš Formáček.

Dej predkladá príbeh o starovekom babylonskom vládcovi Nabuchodonozorovi II., o strete náboženských kultúr, o nekonečnom smäde ovládať svet okolo seba a o večnej ľudskej túžbe podobať sa Bohu. Opera je právom jednou z najslávnejších opier v celom kontexte svetového hudobného divadla.

Nabucco je opera, ktorú Verdi skomponoval takmer proti svojej vôli po dvoch predchádzajúcich neúspešných operách. Vybudovala mu však povesť seriózneho skladateľa. Najznámejšia ária Va, pensiero, sull’ali dorate (Leť, myšlienka, na zlatých krídlách) Zboru hebrejských otrokov sa stala tajnou národnou hymnou Talianov. Notoricky známou a slávnou bola už od začiatku. Svedčí o tom aj fakt, že ju pri Verdiho pohrebe začal dav spontánne spievať.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.