Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Veronika Rónaiová ponúka svoje neobmedzené umelecké možnosti

Veronika Rónaiová ponúka svoje neobmedzené umelecké možnosti

Významná slovenská umelkyňa Veronika Rónaiová, ktorá pracuje s médiom maľby a s elektronickými médiami predstaví svoju umeleckú tvorbu na výstave s názvom Unlimited v Galérii Alfa v Kasárňach/Kulturpaku. S jej dielami sa budú môcť návštevníci oboznámiť od 17. februára do 25. marca. Jej tvorba sa nesie v intenciách pop-artu, fotografického realizmu a architektonickej 2D koláže.

Veronika Rónaiová študovala u Rudolfa Filu na SŠUP v Bratislave a voľnú grafiku a ilustráciu na VŠVU absolvovala u prof. Vladimíra. Gažoviča a Oresta Dubaya. Pedagogicky pôsobí na Fakulte architektúry SVUT, vedie ateliér maľby a kresby na Trnavskej univerzite v Trnave. V roku 2002 habilitovala na docentku na VŠVU Praha.

Na začiatku výtvarnej dráhy jej bol blízky okruh predstaviteľov novej figurácie a hyperrealizmus, nakoľko bola do značnej miery ovplyvnená tvorbou svojho otca – maliara Juliána Filu. Postupne však našla svoje vlastné výtvarné prostriedky. V maľbe, grafike a ilustrácii  používa fotorealistickú metódu a často viac autorských fotografií. Fotografia je vždy čiernobiela, maľba je jej výtvarným precítením témy. V maľbe je pre ňu dôležitá figúra, venuje sa aj portrétnej tvorbe. Je členkou zoskupenia Indivisual a autorskej dvojice KAFRON (s Kafúnovou).

Jej tvorba je zastúpená v zbierkach SNG Bratislava, NG Praha, GMB Bratislava. Považskej galérie v Žiline atď. Mala viac ako 2 desiatky samostatných výstav v SR a v Prahe, zúčastnila sa na troch desiatkach kolektívnych výstav doma i v zahraničí (48. bienále Benátky, zúčastnila sa na Jesennom salóne v Paríži, atd‘.). Ilustrovala 10 kníh.

Na výtvarnú scénu vstúpila v 70. rokoch 20. storočia ako výrazná predstaviteľka fotorealistickej maľby na Slovensku. V obrazoch z tohto obdobia zachytáva určitý časový úsek vyňatý z rytmu každodenného života (atmosféra mestského prostredia, ruch v uliciach veľkomesta, bežné situácie) na spôsob fotografickej momentky. Od 90. rokov zaznamenávame v jej tvorbe nové prístupy, témy a stratégie, využíva kresbu uhlíkom, maľbu, fotografiu a digitálnu tlač.

V.R

Svoj program, založený na novorealistických tendenciách,  si udržala do súčasnosti. Jej tvorba vychádzala z konkrétnej skutočnosti zachytenej objektívom fotoaparátu. Postupne sa prepracovala k tzv. inštalovanej maľbe. Vo svojich obrazoch stále viac uplatňuje ďalšie materiály, zapája do nich nové prvky alebo maľuje na starých, už raz použitých podkladoch (tabuliach, plátnach), interpretuje vlastné maľby. Jej výtvarné snaženie smeruje k naratívnosti, často s náznakom moralizátorstva a spoločenskej kritiky, s výrazne subjektívnym akcentom.

Veronika Rónaiová je predovšetkým známa ako jedna z najvýraznejších maliarok, ktorá dlhodobo kontinuálne rozvíja tzv. realistickú metódu zobrazovania. Zásadné stratégie Rónaiovej umeleckého programu sú interpretácia, reinterpretácia, citácia a apropriácia, ktoré postupne viac využíva na systematické analyzovanie vlastnej tvorby a sociálnych reflexií.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

[nggallery id=247]

Foto: Maroš Simon

Ďalšie články