„Veš ty zajdu“ a hybaj s FS Hanička, Borievka a Košicki špivaci na Basawell

Na ľudovú nôtu naladia návštevníkov Leta v Kulturparku na pódiu Golf detské folklórne súbory Hanička, FS Borievka a FS Košicki špivaci, ktoré predvedú ukážky zo svojho programu. Folklóru bude venovaný prvý augustový deň. Takže sa bude tancovať, spievať a znieť ľudová hudba. Podujatie sa začne o 16:00 hod. a potrvá do neskorých večerných hodín. Roztancujú vás deti a vyvrcholením bude vystúpenie hudobnej skupiny Basawell o 19:00 hod. pred kaviarňou Papa.

V zoskupení hudobnej skupiny Basawell sú mladí nadšenci, ktorí svoje potešenie z čarokrásnych tónov ľudových skladieb radi rozdávajú aj iným. Tradičné ľudové piesne ponúkajú na počúvanie i do tanca. Hudba a spev v ich podaní vnáša poslucháčom chuť do života a ľuďom vyvoláva úsmev na tvári. Svojim repertoárom oslovujú všetky vekové generácie, čím ľudovú tvorbu popularizujú a šíria aj pre ďalšie generácie.

Mladá šesťčlenná prešovská kapela, ktorú tvoria Matúš Tkáč – primáš, spev, Filip Luterán – akordeón, spev, Michal Foltín – viola, spev, Matej Tkáč – cimbal, spev, František Pavúk – kontrabas spev a Šimon Piskura – bicie, je na scéne od roku 2019. Na svojom konte má debutový album Bez muziky bieda…, ktorý ponúka jedenásť ľudových piesní a mixov s prvkami popovej hudby (Do lesa do lesa / Dedinka v údolí / Bez muziky bieda / Oj išla ja hori hrunom, A čija to chyža, Nebudu tu / Lipka / Tancuj tancuj, Oči oči, čierne oči / A ja táka čárna, Šalena aj bula / Nepi Jano, Veš ty zajdu / Beriem si ťa beriem / Načo pôjdem domov, V pondelok doma  / A od Prešova, Keď ša vydavala).

Od klasickej „ľudovkovej“ kapely sa líšia najmä používaním bicích a perkusií. Do už notoricky známych ľudoviek mixujú popové medzihry, čím dávajú skladbám nový šat a stávajú sa v ich podaní jedinečnými. Vďaka moderným prvkom v tradičných ľudových skladbách sa snažia viac priblížiť aj mladej generácii poslucháčov. Aranžmány piesní si robia prevažne sami.

Členovia kapely sú mladí muzikanti, ktorí od detstva účinkovali v rôznych detských a študentských ľudových zoskupeniach alebo folklórnych súboroch, absolventi základných umeleckých škôl či študenti konzervatória. Ich vzťah k ľudovej hudbe sa formoval na folklórnych súťažiach a vystúpeniach, až nakoniec prišli s nápadom založiť si vlastnú skupinu a ozvláštniť ľudové piesne svojimi hudobnými nápadmi a aranžmánmi. Za svoju krátku hudobnú kariéru kapela spolupracovala na niektorých skladbách a vystúpeniach aj s umelcami, ako Mafia Corner, Marián Čekovský, Anna Poráčová či Ondrej Kandráč.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.