ZRUŠENÉ!!! Vianočné hry a zvyky alebo stridží deň a svätá Lucia

V súvislosti s prijatými novými opatreniami na zamedzenie šírenia koronavírusu bolo podujatie zrušené. 

Divadlo nad vecou, ktoré pôsobí vo Výmenníku Brigádnická, sa po krátkom čase opäť vracia na divadelné dosky potešiť publikum ďalšou zo svojich hier. Vytvára inscenácie, ktoré boli minimálne uvádzané alebo vôbec nie. Svojou činnosťou sa členovia divadla pod vedením zakladateľa, režiséra, scenáristu, herca a hudobníka Michala Maguru snažia priniesť do divadelného sveta stále niečo nové, čím sa odlišujú od iných. Každá z hier je iného žánru a odohráva sa v inom období. Aj témy sú rôznorodé. Do Kasární/Kulturparku po uvedení inscenácie Láska nepozná peklo tentoraz prichádza s veselohrou Vianočná hra, ktorú neprofesionálni herci odohrajú 19. decembra 2020 o 18:00 hod.

Vianočná hra – to sú tri sestry. Zámerom komédie, inšpirovanej Čechovovou klasikou, ktorá sa odohráva v dedinskom prostredí, je poukázať na súdržnosť rodiny i na bežné ľudské vlastnosti. Poukazuje na lásku, chamtivosť a lakomosť troch sestier. Napriek vlastnostiam, veľmi podobným mnohým z nášho okolia, majú sa predsa len rady, aj keď tak trocha svojským spôsobom.

Keďže je táto komédia prezentovaná v predvianočnom čase, divákov herci prekvapia aj krásnym zvykom, ktorý je pre tento čas typický. Zapekanie lístočkov s menami chlapcov, ktorí sa dievčine páčia. Od Lucie, teda 13. decembra, do Štedrého večera, 24. decembra, zje každý deň jeden koláčik s lístočkom a podľa toho, ktorý jej zostane v deň Vianoc, tak ten chlapec sa stane jej mužom. Ktovie, či naozaj. Možno to raz vyjde.

A viete, že sviatok svätej Lucie sa v minulosti považoval za stridží deň. Po domoch chodili ženy, ktoré vymetali zlých duchov z kútov a ochranu predstavovala aj zvýšená konzumácia cesnaku. Slobodné dievčatá využívali sviatok na ľúbostné čary. Na papieriky si napísali mená dvanástich potenciálnych mužov a potom každý deň jeden z nich hodili do ohňa alebo roztrhali. Ten posledný otvorili na Štedrý deň po večeri. V niektorých častiach Slovenska sa písalo iba desať mužských mien, jedenásty papier bol vyhradený slovu smrť a na dvanásty sa písalo stará dievka. Asi netreba zdôrazňovať, že pre dievky bol akýkoľvek muž lepší ako dva posledné papieriky.

Vstupenky online:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.