Víťazné stavby CE-ZA-AR sa vynímajú vo vlani ocenených priestoroch

Slovenská komora architektov udeľovala ocenenie CE∙ZA∙AR za  profesionálny výkon – zrealizované dielo architektonického umenia, ktoré prispieva k obohateniu hmotnej kultúry na Slovensku. Putovná výstava víťazných stavieb zavítala opäť aj do Košíc a nekonala sa nikde inde ako v dvojnásobne ocenených priestoroch z trinásteho ročníka prestížnej súťaže – v Kasárňach/Kulturparku.

Medzinárodná porota vyberala finálne nominácie zo sto prihlásených stavieb. Tohtoroční laureáti boli už tradične rozdelení do šiestich kategórií (Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Rekonštrukcia a obnova budov, Interiér, Exteriér). Fotografie ocenených, ale aj nominovaných diel si budú môcť návštevníci pozrieť v budove Bravo do 10. januára 2016.

Cieľom podujatia nie je iba vyvolať súťaž medzi talentovanými architektmi, ale predovšetkým prezentácia ich diel a poukázanie na mnohovrstvovosť tvorby architektúry a jej dopad na životy mnohých generácií.

Na vernisáž fotografií nápaditých a jedinečných objektov prišli okrem odborníkov aj laici. Neboli si iba prezrieť obdivuhodné stavby, ale aj načerpať inšpiráciu. „Chystáme sa na rekonštrukciu domu po našej prababičke, tak sme prišli nabrať nejaké nápady. Všetky vystavené projekty majú niečo do seba,“ prezradila jedna z návštevníčok.

Väčšina nominovaných a víťazných projektov pochádza z Bratislavy a okolia, ale medzi prihlásenými si svoje miesto našli aj štyri košické objekty, ktorých fotografie môžete vidieť aj na výstave. V kategórii exteriér to bolo nádvorie Bábkového divadla v Košiciach, v kategórii interiér bol ocenený rodinný dom v Mestskej časti Košice-Krásna, kk_kancelária_ke a KOM´IN brewhouse.

Nikola Dirlaková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.