Víťazom ceny Esprit 2013 sa stal album kvarteta Lukáša Oravca

Odovzdanie_hlavnej_ceny_poroty_ESPRIT2013_vitaz_Lukas_Oravec_organizator_Boris_Cellar_FOTO_RUDOLF_BARANOVIC

BRATISLAVA – Slovenská anketa „ESPRIT – cena za najlepší slovenský jazzový album roka 2013“ už pozná svojho víťaza. Stal sa ním album kvarteta trubkára Lukáša Oravca.

Medzinárodná odborná porota zložená z hudobných publicistov, kritikov, dramaturgov a promotérov rozhodla o víťazovi druhého ročníka ceny za najlepší slovenský jazzový album roka 2013. Zo šestnástich nominovaných albumov získal najviac hlasov album kvarteta trubkára Lukáša Oravca s názvom Introducing Lukáš Oravec Quartet feat, Radovan Tariška.

Som rád, že existuje niečo takéto, že sa oceňujú jazzoví muzikanti a ich tvorba,“ reagoval Lukáš Oravec, ktorý sa poďakoval všetkým, ktorí na albume spolupracovali. Rovnako dodal, že si váži hlasy verejnosti i poroty a poznamenal, že cenu by si podľa neho zaslúžilo viac hudobníkov. Na druhom mieste sa umiestnil Michal Motýľ Tentet s nahrávkou Sunflower, tretie miesto si rozdelili klavirista Ondrej Krajňák s nahrávkou Forevernest a saxofonista Milo Suchomel s albumom Jazz in the City.

O víťaznom albume napísali:

Dôstojný debut obrovsky talentovaného hudobníka. Prajem mu, aby čo najskôr našiel svoje vlastné hudobné miesto, predpoklady k tomu má ideálne.
Vilém Spilka – riaditeľ a dramaturg (JazzFestBrno)

Je to autentická hudba interpretovaná na výške doby a možnosti majstrov nástrojov.
Peter Polanský – marketingový riaditeľ a dramaturg (Wiener Konzerthaus)

Žiadne bočné úmysly, mladý macher krásne opitý tradíciou, ale oboma nohami pevne na zemi. Len tak ďalej!
Gabriel Bianchi – jazzový publicista

Ortodoxný jazz, vychádzajúci z bopových prvkov omladzuje slovenskú scénu o novú krv. Lukáš Oravec si v duetách s Tariškom výborne sadnú a najmä kontrastujú v melódiách. Tariška sa musel vo svojej horkokrvnosti trochu prispôsobiť Oravcovej disciplinovanosti, zdržanlivosti a priamočiarosti.
Prof. Yvetta Kajanova, PhD.- muzikológ (Katedra hudobnej vedy FiFUK) 

Mám veľkú úctu k ich suverénnemu ovládaniu postupov moderného jazzu (bebop, cool, west coast) a schopnosť tento náročný základ, ktorý tak málo hudobníkov novej generácie absorbovalo, ďalej rozvíjať.
Igor Wasserberger – hudobný redaktor a publicista

Silná prítomnosť blues, výborný swing, rôzna kombinácia časov,  rytmov, pomerne výrazné skladby. Minimum „licks“ a striedme používanie modálnych postupov znamená, že improvizácie sú väčšinou „storytelling“ a nie iba „patterns“.
Viktor Zappner – umelecký riaditeľ a dramaturg (Devonport Jazz)

Slávnostné odovzdanie ceny sa konalo v Medzinárodný deň jazzu, 30.apríla v Slovenskom rozhlase v Bratislave. Víťaz hlavnej ceny poroty Lukáš Oravec si prebral cenu v podobe sošky Esprit od výtvarníčky Gordany Turuk z rúk organizátora súťaže, hudobníka Borisa Čellára. Cena verejnosti v podobe vlastnej ilustrácie od karikaturistu Michala Kečkeša si prebral víťaz tejto kategórie, saxofonista Milo Suchomel.

Odovzdávanie ceny Esprit sprevádzal živý koncer a priamy rozhlasový prenos. V programe vystúpili klavirista Ondrej Krajňák, desaťčlenná kapela Michal Motýľ Tentet a klavirista Eugen Vizváry.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.