Vladimir 518 príde s LA4, DJ Trafikom a s knihou Kmeny 0

Rap a hip-hop budú lákadlom pre fanúšikov tohto hudobného žánru, ktorý naplní hudbou mladých koncertnú sálu Kasární/Kulturparku. Na koncerte 19. septembra nebude chýbať hip-hopový veterán, jeden z najdlhšie pôsobiacich raperov na českej hudobnej scéne, ktorý si hovorí Vladimir 518. Okrem neho vystúpi známy český writer z Prahy, pôsobiaci pod pseudonymom  LA4 a trojicu headlinerov doplní DJ Mike Trafik, ktorý patrí ku špičke hudobnej „urban“ scény v Českej republike.

Vladimir 518_small

Aby toho nebolo málo, pred koncertom bude prezentácia knihy Kmeny 0, ktorá vyšla vo vydavateľstve Big Boss. Jej autorom je antropológ Michal Josephy. Na 744 stranách mapuje alternatívne životné štýly v rokoch 1968 až 1989.

Vladimír Brož allias Vladimir 518 či X-kmen vystupuje so zoskupením Peneři strýčka Homeboye (PSH), ale aj samostatne alebo s inými rapermi a skupinami. Venuje sa tiež tvorbe krátkych komiksov, knižnej a časopiseckej ilustrácii. Aktívny je aj na graffiti scéne. Je autorom scénografií pre predstavenia experimentálnej skupiny TOW. Ako vedľajší projekt tejto divadelnej aktivity spolu s Davidom Vrbikom založili projekt SPAM , ktorý sa špecializuje na audiovizuálnu synchronizáciu zvuku a svetla.

Prvý sólový album  Gorila vs. Architekt  vydal v roku 2008. Spolupracovali na ňom raperi Hugo Toxxx, James Cole, LA4, Orion a speváci Katarína Winterová, Lešek Semelka a ďalší. Druhý album má názov Idiot. Obidva boli ocenené cenou Anděl v kategórii RnB & HIP-HOP. Je zakladateľom labelu Bigg Boss. Je autorom knihy 2666/Praha Odyssey.

Raper Vladimir 518 nepríde do Košíc sám. Podporiť ho príde rovnako úspešný krajan Martin Láva, čiže LA4, ktorý je takisto držiteľom hudobného ocenenia Anděl v žánrovej kategórii Album roka RnB & HIP-HOP, ktoré získal v roku 2007 za album Panoptikum. V roku 2010 vydal album Gyzmo. Je tiež členom labelu Bigg Boss. Je bývalým členom kapely Indy & Wich, s ktorou často spolupracuje aj v súčasnosti. Jeho hlas sa objavil na ich prvom singli Pohyb nehybného/Individuál. Bývalý writer, breaker i mc LA4 allias Lavor existuje na pražskej hudobnej scéne od polovice 90. rokov minulého storočia. Neskôr začal inklinovať k b-boyingu.

Hosťom večera bude aj hudobný producent skupiny PSH DJ Mike Trafik, Majiteľ Starworks štúdia a aktívny člen labelu Bigg Boss, tvorca urban music poradne BLACK STARR rádio show – najpočúvanejšej relácie v českých rádiách. Je jedným z najvyhľadávanejších djs, ktorý do svojich setov mieša okrem hip-hopu, RnB a Mash ups štýly ako 70s, 80s, disco, elektro, happy house. Je piatym najobľúbenejším DJ v ČR. Ako jediný DJ z bývalého Československa dosiahol v roku 2004 titul  ITF Europe Champion.  Štart jeho kariéry sa datuje od roku 2001, kedy začal zbierať skúsenosti na prvých DJ súťažiach.

Kniha Kmeny 0 s podtitulom Mestské subkultúry a nezávislé spoločenské prúdy pred rokom 1989 je podrobnou sociologickou mapou. Ojedinelú publikáciu vytvoril výtvarník a raper Vladimir 518 so svojim autorským kolektívom. Nadväzuje na knihu Kmeny (2011), ktorá sa zaoberá popisom subkultúr našej doby. Jej cieľom bolo zmapovať niektoré alternatívne spôsoby života za normalizácie v období 60. – 80. rokov minulého storočia. Po týždni zmizla z knižných pultov.

Dielo obsahuje 25 kapitol a každá je venovaná jednej uzavretej sociálnej skupine. Autori konkrétnych častí sú odborníci na tú ktorú problematiku a na záver je pripojený rozhovor so skutočnými členmi konkrétneho kmeňa. Šírka záberu je udivujúca. Okrem notoricky známych subkultúr ako underground, punk, metal či disent, sa autori zamerali na skupiny nudistov, kinoamatérov, vekslákov alebo kulturistov, trampov, folkárov, futbalových vlajkonosičov či fanúšikov britskej formácie Depeche Mode. Kým ich vizuálny a životný štýl mapuje v prvej knihe viac než 300 farebných fotografií Tomáša Součka, v „0“  texty 25 autorov dopĺňa viac fotografov. Historická fotografická koláž pozostáva z domácich archívov, ale aj  snímok od etablovaných autorov.

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.