Vojna za mier cez objektív štyroch ukrajinských fotografov

Vernisážou dokumentárnej výstavy fotografií „Vojna za mier“ sa po druhýkrát začali v Košiciach Dni Ukrajiny. Cieľom podujatia je prehĺbiť vzťah medzi susediacimi krajinami a priblížiť, k čomu môže smerovať členstvo v Európskej únii.

Výstava prináša pohľad na aktuálne dianie na Ukrajine a na stále pretrvávajúci vojnový konflikt prostredníctvom fotografií od štyroch autorov, ktorých snahou je docieliť, aby návštevníci pochopili, prečo Ukrajina potrebuje pomoc. Zábery poskytujú obraz zo života vojakov v teréne aj mimo bojiska. Fotografi chceli svojimi autorskými prácami zdokumentovať boj dobrovoľníkov za územnú celistvosť. Vystavených je viac ako 60 fotografií.

Pozrite si reportáž z vernisáže.

Každý zo štyroch výstavných blokov zachytáva inú časť života bojujúcich vojakov na konci roka 2014. Prvý zobrazuje situáciu v blízkosti mesta Doneck. Na fotografiách môžeme vidieť zničenú dedinu, hračky, ktoré tam ostali a tiež veže, tzv. dvojičky, ktoré separatisti vyhladili. Druhý blok je venovaný ľuďom, ktorí sa stali súčasťou prebiehajúceho vojnového konfliktu,  mužom rôznych vekových kategórií. Sú medzi nimi osemnásťroční, ale aj omnoho starší.

Ďalšia séria fotografií približuje bojovníkov za mier z tej druhej stránky, ako obyčajných ľudí s rovnakými túžbami žiť v pokoji. Medzi nimi nájdeme aj listy, ktoré sú odpoveďou na správy od detí z domova. Osobitnú časť výstavy tvoria zábery na každodenný život vojakov s talizmanmi, ktoré ich mali ochraňovať, až po svadobnú fotografiu jedného z vojakov. Práve tá je svedectvom o tom, že láska prežije aj vojnu. Unikátna je snímka  občana Izraela, ktorý bráni Ukrajinu. Autentický obraz o nej poskytuje výstava, ktorá potrvá v budove Bravo v Kasárňach/Kulturparku do konca apríla.

Spoznávať zvyky a kultúru nášho východného suseda budú môcť Košičania prostredníctvom rôznych aktivít  do 28. apríla. Dni Ukrajiny vyvrcholia záverečným programom v Kunsthalle/Hale umenia, kde uvidia do najlepšie z celotýždňového programu.

Veronika Ferková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.