Výnimočná edícia Bielej noci prežiari Košice na viac ako dva týždne

Biela noc bude dlhšia a komornejšia. Do ulíc dvoch najväčších slovenských miest prinesie umenie, rešpektujúc nároky neistej pandemickej jesene. Viac ako 60 diel, umeleckých zásahov či výstav z dielne prevažne slovenských a českých autorov si budeme môcť vychutnať vo verejnom priestore kedykoľvek počas dvoch jesenných týždňov medzi devätnástou hodinou a polnocou. Vyhneme sa tak davom a zážitok z umenia si môžeme dopriať aj opakovane. V Bratislave sa na nové inšpirácie môžeme tešiť medzi 17. septembrom a 3. októbrom 2021, zatiaľ čo Košice sa prežiaria umením 9. –  24. októbra 2021.

Bratislavské Lido prebudia tajuplné svetlá, ikonické budovy Národnej banky Slovenska a Slovenského rozhlasu spojí unikátny dvojmapping, prechádzky Medickou záhradou v Bratislave a Mestským parkom v Košiciach dostanú jedinečný rozmer vďaka svetelným inštaláciam, premiérovo sa rozžiari Prezidentský palác a mnohé lokality ozvláštnia objekty, sochy a inštalácie významných umelcov ako Erik Binder, Laco Teren, Illona Németh, Čestmír Suška, Pavel Korbička či Krištof Kintera.

Obľúbená Biela noc sa po pandemickej prestávke a vianočnej edícii vracia do ulíc s pestrou prezentáciou domácej scény. Vďaka predĺženému trvaniu ponúka pomalšiu a intímnejšiu atmosféru, program však zostáva silný – na prechádzke mestom sa nám predstavia objekty, živé performance, svetelné inštalácie, a navštíviť budeme môcť aj premietania či koncerty.

Silné zážitky v intímnej atmosfére

Ako hovorí umelecká riaditeľka Bielej noci Zuzana Pacáková, organizátori sa snažili premyslieť koncept podujatia tak, aby podporili domácu umeleckú scénu, potešili divákov a zároveň ich nevystavili zbytočnému zdravotnému riziku.

„Všetky diela a intervencie sú zdarma vo verejnom priestore a okrem niekoľkých víkendových bonusov v programe si ich návštevníci môžu vychutnať každý večer počas dvoch týždňov. Nemusia sa ponáhľať, ani tlačiť v dave – môžu umenie začleniť do svojich bežných prechádzok s rodinou, nechať si ozvláštniť každodennosť,” vysvetľuje Z. Pacáková.

Vzpruha pre domáce umenie

Biela noc tento rok ponúkne vyše 60 pútavých objektov, inštalácií, performance či zásahov do verejného priestoru, pričom autori pochádzajú najmä zo Slovenska a Čiech. Tešiť sa môžeme na práce Mária Birmona, Pavla Trubena, Aleša Vojtáška, dvojice Dranga & Zelina, Evy Moflárovej, Martina Lukáča, sedemminut a mnohých ďalších.

Väčšina diel pritom vzniká priamo Bielej noci na mieru. Nejde teda o recykláciu už známych a hotových prác – autori tvoria najmä nové diela, ktoré sa navyše často inšpirujú a nechávajú ovplyvniť konkrétnou lokalitou. V období pandemického „kultúrneho sucha” zostáva Biela noc príležitosťou, ako naďalej tvoriť a zostať v živom kontakte s publikom.

Víkendové špeciály

Hoci je väčšina diel dostupná každý večer, organizátori pripravili aj špeciálne akcie, ktoré sa konajú len v konkrétny víkend alebo v obmedzených časoch. Oplatí sa tak sledovať program a neprísť o skvelé príležitosti. Patria k nim obľúbené tanečno-akrobatické performance Košičanky Ariadny Vendelovej, koncerty Štátnej filharmónie Košice a Quasars Ensemble, imerzívna inštalácia Lousyho Aubera, tanečné predstavenie Tomáša Danielisa, ale aj svetelné intervencie do architektúry, projekcie a mappingy.

Najmladší diváci by nemali vynechať napríklad interaktívnu hojdačku od autorskej dvojice Samayel & Laila, autorské čítania v Rómerovom dome, filmové premietania Fest Anče v košických Kasárňach/Kulturparku alebo svetelného šarkana Borisa Vaitoviča. S orientáciou v programe pomôže aj webstránka a mobilná aplikácia Bielej noci.

Umenie v ušiach

Zaujímavosťou tohto ročníka sú dve zvukové inštalácie, ktoré si môžete vypočuť kdekoľvek – aj vo vlastnej obývačke. Každá je však špecifická pre konkrétne mestá a miesta v nich. Erik Sikora nás spolu s Milanom Kolcunom pozývajú prejsť sa ulicami východnej metropoly s audionahrávkou v ušiach, aby nás ako svojský, alternatívny sprievodca mohli s vtipom a humorom upozorniť na okolité drobnosti a nečakané prepojenia. Na druhej strane Stroon a Klára Hudáková ponúkajú Bratislavčanom pohľad na samých seba a vlastný mestský život.

Sledujte web www.bielanoc.sk a stiahnite si mobilnú apliáciu Bielej noci pre kompletné a vždy aktuálne informácie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.