Vyskladaj si festival USE THE C!TY na mieru

 Väčšia časť z programu festivalu USE THE C!TY 2016 je už pripravená. Stačí si len vybrať. Výber toho, čo chce kto vidieť a zažiť, to záleží od každého jednotlivca. Počas týždňa, od 30. mája do 5. Júna, bude v ponuke niekoľko zážitkových dní.  

Čo nemôže na USE THE C!TY chýbať, je už tradične Hudba v meste a Hudba v električke.Festivalový piatok je vždy oslavou muziky a tvorby lokálnych skupín a sólistov. Nebude tomu inak ani tento rok. Cestu električkou číslo 6 spríjemní unplugged koncert miestnej kapely a na košickej Hlavnej ulici sa opäť predvedie asi tridsiatka hudobníkov, ktorí rozozvučia pešiu zónu centra mesta. Ešte stále sa môžu kapely prihlásiť do 15. mája.

Určite by sme nepoužili mesto naplno, keby sme nezorganizovali jeden parádny FLASH MOB. Pod vedením tanečníkov z D. S. Studia si niekoľko stoviek mladých ľudí pripraví chytľavú choreografiu, ku ktorej sa bude môcť ktokoľvek pripojiť a stať sa tak súčasťou festivalu. A neostaneme len pri jednom tanečnom vystúpení. My doslova pohneme parkom, konkrétne Kulturparkom. D.S. Studio si na festivalový víkend pripravilo dvojdňové tanečné workshopy MOVE THAT PARK s top lektormi, špeciálne koncepty battlov, diskusie o histórii jednotlivých tanečných štýlov, after party a ešte omnoho viac.

Pre náročných je pripravený špeciálny t(r)ip. Kto má rád niečo výnimočné, zamieriť by mal k základnému festivalovému balíčku štrikované grafity. Po minulé roky sme obštrikovali lavičky, stromy, sochy, zvon Urbanovej veže… Tento rok sa tiež chystáme prekvapiť  a vytrhnúť obyvateľov Košíc zo starostí všedných dní inštaláciou štrikovaných grafitov na tých najneočakávanejších miestach. Viac zatiaľ neprezradíme.

Z repertoáru festivalu nemôžeme vynechať ani street art vo forme grafitov, samozrejme legálnych. Skúsení grafiťáci záujemcov prevedú celým postupom tvorby a budú si môcť sprejovanie vyskúšať na vlastnej koži. V programe sa objaví aj skejtová šou najväčšej skejtovej komunity na Slovensku na čele s bratmi Turyovcami.

Každý rok si v rámci festivalu vyberáme jedno verejné miesto, kde umiestnime dočasnú stavbu, a tým meníme vzhľad a využitie daného verejného priestoru. Tento rok to mala byť obrovská plastová bublina SPUTNIK od kreatívcov Plastique Fantastique. Hostili sme ich aj minulý rok, ale nie všetko nám vyšlo podľa našich predstáv. Rozhodli sme sa, že to skúsime aj na druhýkrát, a to v ešte väčšom štýle, avšak po niekoľkomesačnej príprave nám umelci oznámili, že to do festivalu nestihnú vytvoriť. Náhradným riešením je plastový bunker – BUNKROVISKO, v ktorom  sa bude odohrávať prevažná časť hlavného programu USE THE C!TY 2016.

Tri dni pred oficiálnou časťou festivalu môžu v Bunkrovisku vystúpiť miestne talenty, tanečníci, divadelníci a iní kreatívci. Našim zámerom je pozrieť sa na mesto z iného pohľadu, umožniť tvoriť jeho obsah tým, ktorí sa svojou účasťou chcú podieľať na jeho programe, pestrosti a kvalite. USE THE C!TY festival je unikátom práve tým, že je nenapodobiteľný, zakaždým iný, ale vždy o nás, o našom meste a o ľuďoch, ktorí v ňom žijú.

Festival otvoríme vo štvrtok, 2. júna, TRHom s Tabačkou, na ktorom sa budú prezentovať vlastnými príbehmi a lokálnymi produktmi miestni farmári, remeselníci a malí predajcovia. Večer pripravujeme diskusiu s názvom POĎ VON, ktorá bude venovaná  verejnému priestoru a možnostiam jeho využitia. V piatok sa SPUTNIK premení na koncertnú sálu vybranej košickej kapely a v sobotu, 4. júna, sa stane kulisou netradičnej módnej prehliadky značky VYVA. Zatiaľ môžeme prezradiť len to, že to bude neopakovateľný zážitok. Nedeľa bude patriť deťom. Vo Vedeckom brlohu sa naučia základy robotiky, zahrajú sa na tvorivých dielňach s našimi lektorkami a po náročnom dni si oddýchnu pri bábkovom divadle.

Festival organizuje tím z výmenníkov. A tak sme sa časť programu rozhodli vysunúť na sídliská, konkrétne do veľmi tesnej blízkosti našich dvoch výmenníkov. Až z New Yorku k nám priletí Slovák Matej Vakula, umelec a odborník na verejný priestor a spolu s miestnou neformálnou skupinou z okolia Výmenníka Wuppertálska budú tvoriť a vymýšľať neobvyklé riešenia verejného priestranstva na Sídlisku KVP. Na záver jeho pobytu a celého festivalu pripravujeme slávnostné otvorenie Prednej záhrady pred výmenníkom.

Druhým sídliskom, s ktorým sa festival USE THE C!TY pohrá, je Staré mesto. Od apríla umelkyňa Ľudmila Horňáková pripravuje jedinečný umelecký a sociálny experiment. Ide o vytvorenie tzv. lokál patriot lavičky s nápisom Ďakujem sušed. Sociálny aspekt sa prejaví v miere ochoty pomôcť pri tvorbe jednotlivých písmen zo strany susedov z okolia. Lavička bude reflektovať dôveru a hĺbku medziľudských vzťahov tohto sídliska. Počas festivalových dní sa pred Výmenníkom Štítová bude maľovať vo voľnej prírode. Obrazy, ktoré skupina maliarov namaľuje, budú vystavené v nedeľu, 5. júna, v atypickej verejnej galérii. Výstavnými priestormi budú vchody panelových bytov na ulici Štítová.

Renáta Zolnaiová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.