Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Výstava CE-ZA-AR prezentuje najlepšiu architektúru na Slovensku

Výstava CE-ZA-AR prezentuje najlepšiu architektúru na Slovensku

Ocenené stavby za najlepšiu architektúru putujú po Slovensku. Slovenská komora architektov udelila ceny CE-ZA-AR už po pätnásty raz. Vyhlásením víťazov v októbri sa tento jubilejný ročník neskončil. Už tradične pokračuje putovnou výstavou všetkých prihlásených, nominovaných a ocenených diel vo vybraných mestách Slovenska.

Po Prešove sa architektonické diela prezentujú aj v Košiciach. Kasárne/Kulturpark sú priestorom, ktorý je víťazom dvoch cien z roku 2014 v kategórii Exteriér a Občianske a priemyselné budovy. Tie pred dvoma rokmi získali za otvorený verejný mestský priestor, skladajúci sa z dvoch vzájomne dopĺňajúcich sa prostredí – parku a nového námestia a za prestavbu areálu pôvodných rakúsko-uhorských kasární z 19. storočia na nové multižánrové kultúrne centrum.

Od 1. decembra do 5. januára si bude môcť verejnosť v budove Bravo pozrieť, čo zaujímavé sa na Slovensku postavilo alebo prestavalo za posledné dva roky. Cena za architektúru je jedinou súťažnou prehliadkou a ocenenie sa odovzdáva v šiestich kategóriách: rodinné domy, bytové domy, občianske a priemyselné budovy, obnova a prestavba, interiér a exteriér.

Tradícia Ceny CE∙ZA∙AR, ktorou sa oceňujú výnimočné profesionálne výkony – architektonické diela členov Slovenskej komory architektov, je dnes už pevne ukotvená v kultúrnom živote na Slovensku a dá sa povedať, že aj v širšom stredoeurópskom priestore. Počet prihlásených diel sa za posledné roky už tradične pohybuje okolo stovky. Ich kvalita rastie, prinášajú nové riešenia, hrajú sa s typológiami, niektoré provokujú zažité zvyky. I to je dôkazom toho, že naša architektonická scéna je živá a aktívna.

Cieľom Ceny CE∙ZA∙AR je prezentovať tvorbu autorizovaných architektov navonok, voči verejnosti, a teda aj potenciálnym investorom. Ukázať, akým spôsobom môže architekt vytvoriť optimálny návrh, propagovať dobré riešenia a vzdelávať širokú verejnosť o postavení a poslaní architektov v spoločnosti. Práve tomuto cieľu sú prispôsobené nástroje prezentácie nielen nominovaných a ocenených, ale aj prihlásených diel.

Úlohou ocenenia CE·ZA·AR je zdôrazniť kultúrnu hodnotu architektonických diel, podporovať excelentnosť profesionálnych výkonov architektov, poukázať na kvalitu budovaného životného prostredia a predovšetkým kultivovať verejné povedomie o architektúre ako takej.

Od roku 2002 bolo do súťaže o ocenenie CE-ZA-AR prihlásených takmer 1000 diel. Do jubilejného ročníka sa prihlásilo 108, z ktorých medzinárodná porota vybrala 25. Po osobných prehliadkach nominovala 17. V porote sa za 15 rokov vystriedalo mnoho popredných zahraničných aj slovenských architektov a odborníkov (napr. prof. Jiří Lábus (Praha), prof. Alena Šrámková (Praha), prof. Jiří Suchomel (Liberec), Osamu Okamura (Praha), Roman Brychta (Praha), Aleš Burian (Brno), Antonín Novák (Brno), Umberto Napolitano (Paríž), John Bosch (Amsterdam), Pavol Paňák (Bratislava), Anton Hykisch (spisovateľ, Bratislava), prof. Peter Čanecký (scénograf, Bratislava).

Ceny za architektúru získali:

Rodinný dom pod kalváriou, Kaplnská ulica, Veľké Úľany, autori: Peter Šercel, Andrej Švec
Bytové domy Avana, Bezručova, Stupava, autori: Matúš Polák, Martin Rezník
Materská škola Guliver, Poľovnícka ulica, Banská Štiavnica, autor: Richard Murgaš
Obnova interiéru rímskokatolíckeho kostola sv. Vavrinca v Brutovciach, autor: Tomáš Bujna
Interiér obchodu Slávica, Laurinská, Bratislava, autor: Andrej Olah
Turistická lávka a prístrešok na kopci Straník, Žilina, autori: Michal Marcinov, Andrej Badin, Zuzana Demovič,  Peter Lenyi, Ondrej Marko, Marián Lucký.

Ďalšie články