Výstava Edelweiss – fantóm približuje moderné umenie Zakarpatska

Maľby, fotografie, grafika, video, inštalácie, to sú komodity, ktoré budú mať možnosť návštevníci Galérie Alfa v Kasárňach/Kulturparku vidieť na výstave Edelweiss – fantóm v rámci Dní Ukrajiny v Košiciach. Vybrané diela sú zjednotené pod názvom, ktorý odkazuje na stereotyp, mýtus, symboly Zakarpatska. Odhaľuje umelosť a ľubovôľu týchto mýtov v realite súčasného sveta, kde sú rozhovory o skutočnosti generované náhradami a nečinnými figurínami a zároveň sa strácajú hodnoty, o ktoré sa “staráme”. 

Výstava umelcov, ktorých životný príbeh je spojený s Užhorodom a snaží sa ukázať novú perspektívu, potrvá od 7. do 29. apríla. Spomienky, predstavy, predstavy väčšie ako spomienky… sme prekvapení – nevidíme to, čo očakávame… Je dobre mať naširoko otvorené oči… je dobre zoznámiť sa s tým, čo tak dobre poznáme… dobre je byť prekvapený…dobre je vidieť to, čo je naozaj… Nová realita vyžaduje nový vzhľad, inú perspektívu, ktorú sa umelci snažia ukázať prostredníctvom výstavy. Je to ich obraz a túžba zbaviť sa stereotypov a pečiatok, ktoré nahrádzajú realitu a nedávajú pravdivý pohľad na okolie. Je to pokus vrátiť čistý, nezaškatuľkovaný pohľad na svoj život a vytvoriť si vlastnú predstavu o svete, v ktorom žijeme.

Edel weiß – ušľachtilý biely. Čistý, pravdivý pohľad, ktorý je potrebné navrátiť. Pokúšajú sa o to autori Vladyslav Habda, Volodymyr Hurin, Pavlo Kerestej, Pavlo Kovač, Mychajlo Iľko, Vadym Charabaruk a Natalia Ševčenko.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.