Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Výstava Jazz World Photo sústreďuje najlepšie jazzové snímky sveta

Výstava Jazz World Photo sústreďuje najlepšie jazzové snímky sveta

Fotografická súťaž Jazz World Photo opäť posunula hranice. Do 6. ročníka sa prihlásilo rekordných 353 fotografií zo 43 krajín, čo je takmer trikrát viac než v prvom ročníku. Počet snímok sa oproti vlaňajšku zvýšil o skoro 40. Okrem fotografií z Európy súťaž zaujala tiež autorov v Mexiku, Kolumbii, Kanade, Japonsku alebo na Kube. Fotografie z celého sveta budú vystavené v Kasárňach/Kulturparku od 1. do 31. augusta 2019 v Galérii Alfa. Výstava sa koná v rámci projektu Hevhetia ShowCase.

„Každý rok záujem o súťaž stúpa, tentokrát dorazili fotografie naozaj z celého sveta. Myslím si, že ich úroveň sa zvyšuje. Prevažujú veľmi kvalitné fotky, percento tých vyložene zlých je veľmi malé. Rád by som ale videl viac výtvarnejších  fotografií. To, že sú technicky vydarené, považujem za samozrejmosť,“ hovorí predseda osemčlennej poroty Ivan Prokop.

Najviac záberov poslali fotografi z Talianska, kde má súťaž od druhého ročníka, ktorý autori z Apeninského polostrova celkom ovládli, veľký ohlas. Druhý najväčší „balík“ čiernobielych i farebných snímok prišiel z Poľska, na treťom mieste sa s 38 fotkami umiestnila Česká republika.

Medzinárodná porota, ktorej členmi sú zakladateľ – španielsky fotograf Antonio Porcar Cano alebo spevák Dan Bárta, mala na hodnotenie týždeň. Víťazom 6. ročníka sa stal poľský fotograf Mariusz Buczma, ktorého snímka zachytáva mimoriadnu situáciu na koncerte skupiny Volosi.

„Fotografia sa mi páčila hneď ako som ju urobil, ale do súťaže som ju prihlásil až neskôr. To, že sa umiestnim medzi najlepšími alebo dokonca celú súťaž vyhrám, som nečakal. Mám z toho veľkú radosť,“ priznal profesionálny fotograf prevažne interiérového designu a výrobkov.

Na druhom mieste skončil Pablo Reyes z Chile a bronz si odniesol Oleg Panov z Ukrajiny.

„Výber bol i vzhľadom k množstvu fotografií ťažký. Pokiaľ to človek robí poctivo, nevyberie tie najlepšie hneď na začiatku. Myslím si, že napriek tomu, že zábery hodnotíme individuálne, všetci to robíme podobným spôsobom. Bodujeme ich podľa toho, čo z nich cítime,“ poznamenáva porotca a fotograf Ivan Prokop.

Podľa neho trendom posledných rokov je, že súťažiaci nezriedka kopírujú úspešných fotografov z predchádzajúcich ročníkov. „Z toho, že má súťaž čím ďalej väčší ohlas, máme samozrejme radosť. Na druhej strane je s tým veľa práce, ktorá nám narastá a riešime ako to urobiť, aby sme včas stihli termíny. Veľmi pozorne kontrolujeme splnenie podmienok. Pokiaľ ich nejaká fotografia nedodrží, tak ju vyradíme,“ hovorí predseda poroty. Jedným z pravidiel, ktoré autori často porušujú, je to, aká je stará. Nesmie byť staršia ako rok.

Medzi tridsiatkou najlepších majú tradične prevahu fotografi jazzovej hudby z Talianska, Poľska a Francúzska. Do vybranej spoločnosti sa dostali tiež autori z USA, Turecka, Argentíny, Nemecka a Chile. Jediným zástupcom Českej republiky je Jiří Hrbek.

Od začiatku súťaže výstavy z jednotlivých ročníkov putujú po českých i zahraničných mestách. V roku 2016 bola dokonca v Českom dome na newyorskom Manhattane. Za päť rokov sa uskutočnilo už vyše 60 výstav. „Máme niekoľko miest, do ktorých sa Jazz World Photo každoročne vracia. Napríklad prvý týždeň v januári ju vždy máme v Písku. Zároveň sa stále hlásia ďalšie mestá, ktoré majú o výstavu záujem,“ hovorí Tomáš Katschner.

Jazz World Photo vzniklo v roku 2014. Všetkých doterajších päť ročníkov vyhrali Európania. V roku 2014 a vlani to bol francúzsky zubár Didier Jallais. Druhý ročník ovládli Taliani, ktorí kompletne obsadili stupne víťazov. V roku 2016 po prvý raz vyhrala žena Marion Tisserandová z Francúzska. V nasledujúcom roku hlavnú cenu dostal ukrajinský fotograf Oleg Panov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ďalšie články