Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Výstava Kaligrafia = krasopis vás vnorí do umenia krásneho písania

Výstava Kaligrafia = krasopis vás vnorí do umenia krásneho písania

Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana poteší deti v Košiciach ďalšou interaktívnou výstavou Kaligrafia = krasopis, ktorá je sprístupnená na prízemí budovy Bravo v Kasárňach/Kulturparku od 26. novembra 2019 do 23. februára 2020. Písmo predstavuje tak, ako vznikalo počas stáročí v rôznych častiach sveta. Kaligrafia (názov je odvodený z gréckych slov kalfos = krása, grafos = písanie) je o umení krásneho písania, teda o krasopise.  

Návštevníci si môžu napísať text v klinovom písme, poskladať obrázkové vety z hieroglyfov alebo si precvičiť ozdobné písanie štetcom či zrezaným perom. Navštívia hradnú pisáreň, púštny stan arabského pisára i pagodu čínskeho písmomaliara. Pre tých, ktorí ešte nevedia písať, je pripravená maľovaná abeceda ilustrátorky Aleny Wagnerovej či umelecký text básnika Jána Smreka. Okrem štvorverší na Ň, Ť, O, Š, Ď, Č a ďalšie písmená sa deti dozvedia, ako sa číta Q. Osvetlený, viac ako dvojmetrový textový objekt, umožňuje na stenách čítať slová odzadu.

„Je to ďalšia výstava, ktorá sa týka knižnej kultúry. Ponúka množstvo informácií o písme a možnosť napr. z Braillovho písma podľa predlohy vyskladať slová, napísať text v klinovom písme, štetcovým perom písať ozdobne kaligraficky,“  uviedla autorka výstavy Ingrid Abrahamfyová.

Staroeurópske, ranosemitské, etruské, grécke, harappské, čínske, fenické, hebrejské, arabské, indické, aramejské, sumerské klinové a iné druhy písma, podobne ako egyptské hieroglyfy, runy, hlaholika, cyrilika, latinka, azbuka a ďalšie sú súčasťou expozície. Návštevník ich môže hľadať. Tiež môže zoradiť slovenskú abecedu alebo vyskladať si začiatočné písmená svojho mena alebo niečo iné.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že výstava je určená iba deťom, ktoré už vedia písať. Umožňuje však veľa interakcie aj pre najmenších. Časť výstavného priestoru je venovaná osvete, zemepisu a trochu dejepisu. Deti musia hľadať názvy písiem, ktoré nepoznajú, zoznámia sa s rozličnými cudzími slovami. Ďalšia sekcia je vyhradená maľovanej abecede, ktorá je aj prerozprávaná. V prostredí ticha, tmy a svietiacich písiem sa deti môžu pobaviť na svetlotieňovej hre. V ďalšej časti výstavy je maľovaná abeceda rozvinutá do podoby, ktorá je deťom najbližšia. Autorka vložila do ilustrácií súčasné prvky ako napr. mobil či nejakú techniku, aby sa to návštevníkom páčilo a bolo prístupné a súčasné. Samotný text zostal bez zmeny.

V najväčšom oddelení výstavy sa nachádzajú tri domčeky. V stredovekej hradnej pisárni je pexeso s neskorogotickými iniciálami. Deti si môžu sadnúť a pohrať sa. V čínskej pagode je k dispozícii hra z kociek, z ktorých si môžu vyskladať znak alebo typicky čínsky obrázok. V púštnom stane nájdu návštevníci magnetickú skladačku s kaligrafickým znázornením zvierat.

 

 

Ďalšie články