Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Výstava odkrýva výtvarný svet v ukrajinsko-slovenských farbách

Výstava odkrýva výtvarný svet v ukrajinsko-slovenských farbách

Výstava Svet v ukrajinsko-slovenských farbách, ktorá bude sprístupnená v Galérii Alfa v Kasárňach/Kulturparku od 28. marca do 14. mája, je pozvánkou na tretí ročník Dní Ukrajiny v Košiciach. Prezentáciu tvorby predstaviteľov rusínsko-ukrajinského výtvarného umenia, pôsobiacich alebo pochádzajúcich z oblasti severovýchodného Slovenska a Zakarpatskej oblasti Ukrajiny pripravilo Slovenské národné múzeum – Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku.

Vystavené budú napríklad diela Dezidera Millyho, Evy Bissovej, Jozefa Bokšaja, Adalberta Erdelyiho a ďalších autorov. Tvorili na území, ktoré po stáročia predstavovali spoločnú kultúrnu oblasť a počas 20. storočia prešlo zložitú cestu z hľadiska meniacich sa štátnych útvarov a politických zriadení. Všetky diela, zastúpené výlučne maľbou, pochádzajú zo zbierkového fondu SNM – MUK vo Svidníku a viaceré z nich uvidí verejnosť po prvý raz.

Súčasťou výstavy je aj súbor makiet drevených cerkví východného obradu, ktorých tvorcom je Ladislav Cidylo. Ide o cerkvi lemkovského typu, charakteristické pre oblasti severovýchodného Slovenska a juhovýchodného Poľska, ktoré sú jedným z najvýraznejších kultúrnych prvkov Karpatského regiónu.

Zbierkový fond úseku umeleckej histórie SNM – MUK sa začal budovať v 60. rokoch minulého storočia a v súčasnosti predstavuje 4 503 artefaktov. Z hľadiska charakteru zbierkových predmetov ich môžeme rozdeliť do dvoch základných skupín – sakrálne a svetské.

Zbierky svetského umenia tvoria predovšetkým diela voľného, prípravného a v menšej miere dekoratívno-úžitkového umenia. Diela voľného umenia pochádzajú z oblastí maliarstva, grafiky, kresby a sochárstva a možno ich rozdeliť do niekoľkých súborov.

V jednom sú diela zakladateľskej a povojnovej generácie výtvarného umenia Rusínov-Ukrajincov Slovenska, vrátane insitných a neprofesionálnych výtvarníkov ukrajinskej národnosti. V ďalšom sú zoradené diela ukrajinských umelcov, ktorí sa ešte za čias Rakúsko-Uhorska, v dôsledku udalostí 1. svetovej vojny, udalostí po boľševickom prevrate v roku 1917 a okupácie ukrajinského územia Poľskom a Ruskom v rokoch 1919 – 1920 dostali do Československa, predovšetkým do Prahy a ostali tu kratšiu alebo dlhšiu dobu pôsobiť. Potom sú to diela predstaviteľov Zakarpatsko-ukrajinskej maliarskej školy, ktorá sa sformovala v 20. – 30. rokoch minulého storočia v Užhorode a diela predstaviteľov povojnovej generácie zakarpatsko-ukrajinského výtvarného umenia. Patria tu aj predstavitelia výtvarného umenia Ukrajinskej sovietskej socialistickej republiky a súčasnej Ukrajinskej republiky. Nakoniec sú to diela predstaviteľov slovenského výtvarného umenia a umelcov z Česka, Poľska, Maďarska, Nemecka a Bulharska.

„Tieto súbory výtvarných diel sú svedectvom toho, že múzeum sa sústreďuje na nadobúdanie a ochranu všetkých dostupných druhov výtvarného umenia a všetkých kvalitatívnych stupňov umeleckého stvárnenia s cieľom ich historickej dokumentácie,“ uviedol kurátor výstavy PaedDr. Ladislav Puškár

Ďalšie články