Výstava priblíži presahy nových médií do súčasnej maľby a grafiky

Medzinárodná výstava súčasného mediálneho umenia v Kunsthalle/Hale umenia predstavuje tvorbu vyše 25 multimediálnych umelcov z Poľska, Česka a Slovenska. Kurátorský výber pod názvom No Power No Art ponúka rôznorodú škálu umeleckých foriem, ako interaktívny objekt a inštalácia, video art a expandovaná fotografia, zároveň priblíži presahy nových médií do súčasnej maľby i grafiky. Podstatná časť výstavy sa bude venovať digitálnej animácii, concept artu či game artu.

Creative Playgrounds vol. 2 – Kunsthalle – Hala umenia, Košice 2017, foto: Alexandra Keselicová

Výstava poukáže aj na kreativitu študentov vysokých umeleckých škôl, ktorých charakterizuje multimedialita, interaktivita, hravosť a nápaditosť. Okrem Ateliéru nových médií na Fakulte umení v Košiciach sa môžeme tešiť na multimediálne diela z ateliéru Intermédiá a digitálne médiá na Akadémii umení v Banskej Bystrici, ako aj diela z Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Zo zahraničných vystavovateľov treba určite spomenúť vybrané ateliéry z ASP Katovice alebo Fakulty designu a umění L. Sutnara v Plzni.

 „Divák má možnosť oboznámiť sa s jazykom nových médií v dielach, ktoré reflektujú rozličné témy najmä z pohľadu aktívnej generácie. Výstavu sme rozšírili aj o umelecké projekty či koncepty v dizajne, typografii a architektúre. Zároveň chceme predstaviť aj špeciálne vydanie časopisu ENTER, ktoré je zamerané na oblasť art & science,“ hovorí umelec a jeden z kurátorov Richard Kitta. Ďalším autorom výstavného projektu je umelec a kurátor Michal Murin, ktorý vedie Ateliér Nových médií na košickej Fakulte umení.

Výstava No Power No Art (Bez energie umenie neexistuje) je súčasťou série podujatí pod názvom Creative Playgrounds (Kreatívne ihriská), ktoré od roku 2017 realizuje umelecká platforma DIG v Košiciach. Ide o ďalšiu z výstav v Kunsthalle/Hale umenia, ktoré podporujú media artový segment Košíc a zviditeľňujú titul Košice – UNESCO Creative City of Media Arts. Exhibícia v košickej Kunsthalle v réžii K13 – Košické kultúrne centrá potrvá do 14. apríla 2019.

Zámerom kolektívu kurátorov medzinárodnej výstavy je predstaviť prevažne mladú generáciu autorov, ktorí sa venujú súčasným formám mediálneho umenia, resp. media artu a priblížiť divákovi rôznorodé spektrum digitálneho a technologického umenia. Autormi diel sú predovšetkým aktívni umelci, resp. absolventi a študenti ateliérov slovenských a zahraničných vysokých umeleckých škôl.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.