Výstava S jedlom sa (ne)hráme je rajom pre deti

Interaktívna výstava S jedlom sa (ne)hráme vyvolala ošiaľ v radoch tých najmenších. Deti si zahrali na bicích v podobe kuchynských hrncov alebo sa šmýkali po chuťových bunkách jazyka.

img_5406

Jedlo inšpiruje

Deťom a ich rodičom sa postupne odhaľuje príbeh stolovania. Výstava poukazuje aj na históriu výroby chleba. Jedlá typické pre európske štáty sú položené na poličkách na stene. Žiadne dieťa sa však od jedla neumaže, pretože všetky vystavené exponáty sú z plastu.

Tvorcovia výstavy chceli tým najmenším ukázať, odkiaľ jedlo pochádza, aké rôzne chute môže mať a aké vzácne je pre životy ľudí.

„Pri každej časti výstavy sú zaujímavosti o danom pokrme, ktoré môžu svojim ratolestiam prečítať ich rodičia,“ hovorí Valéria Marákyová, zástupkyňa riaditeľa Medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana. „Návštevník sa tiež môže pozrieť do troch zrkadiel. Jedno nám ukazuje, čo sa stane, keď budeme jesť veľa – rozšíri nás. Ďalšie nás zúži a posledné ukazuje, ako by to malo byť naozaj.“

Príbeh o chlebe dáva deťom priestor na vyvaľkanie vlastného cesta, z ktorého môžu v rúre pripraviť chutný pokrm. K najväčšej atrakcii však patria bicie nástroje. Hrnce, panvice či nepoužívané šálky, po ktorých môžu deti búchať, sú najväčším lákadlom. Pri jednom zo stolov môžu všetci záujemcovia naservírovať jedlo svojim rodičom.

„Chceli sme deťom predložiť aj závažné otázky. Napríklad, že vo svete existuje hlad,“ približuje Valéria Marákyová. „Niektorí návštevníci odhryzujú z umelohmotných koláčikov a zeleniny, preto nemám starosti o to, že by sa so skutočným jedlom na tanieri mali hrať.“

Výstavu môžete navštíviť v Kasárňach/Kulturparku v budove Bravo až do konca marca 2015. Viac info na: http://www.k13.sk/udalosti/s-jedlom-sa-nehrame-vystava/

Fotogaléria z podujatia

Text: Lukáš Mano, Foto: Maroš Simon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.