Výstava  Život pod Minčolom zobrazuje poetiku farieb rodného kraja Dezidera Millyho

Pedagóg a výtvarník Dezider Milly (1906 – 1971) bol jedným z najvýznamnejších a súčasne zakladajúcich predstaviteľov výtvarného umenia Ukrajincov na Slovensku. V tomto roku si pripomíname 115. výročie narodenia a 50. výročie úmrtia tohto národného umelca. Pri tejto príležitosti SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku vyhlásilo rok 2021 za rok Dezidera Millyho a pripravilo výstavu z výberu jeho celoživotnej maliarskej tvorby s názvom Život pod Minčolom. V rámci podujatia Dni Ukrajiny bude sprístupnená v Galérii Alfa od 18. septembra 2021 do 7. októbra 2021.

„Najvýraznejším inšpiračným zdrojom pre výtvarnú tvorbu prof. D. Millyho je krajina rodného kraja, každodenný život na dedine a jej bohatý folklór. Umelecké snaženie  autora najvýstižnejšie charakterizujú moderné krajiny zo záverečného obdobia tvorby s výraznou redukciou prírodnej formy, expresívnou teplou farebnou skladbou a monumentálnym výrazom.  Rovnako aj diela symbolicko-melancholického charakteru, z ktorých najznámejšie sú námety Krivého jarku a Blúdiacej s folklórnymi motívmi ukrajinského etnika na východnom Slovensku, ktorým ako prvý dal maliarsku podobu, humanisticky a protivojnovo zamerané práce s tematikou prvej vypálenej obce na Slovensku Tokajík,“ uviedol kurátor Ladislav Puškár

Popri pedagogickej činnosti sa venoval maľbe, kresbe, grafike, ilustrácii, novinovej kresbe a scénickému výtvarníctvu. Prvú samostatnú výstavu mal v roku 1943 v bratislavskom Dome umenia. Okrem Slovenska boli diela umelca vystavené tiež v Česku, Poľsku, Nemecku, Francúzsku, Belgicku, Švédsku, Rakúsku, Maďarsku, Taliansku, na Kube a na Ukrajine.

Dezider Milly sa narodil sa v obci Kyjov, okres Stará Ľubovňa. Pedagogické vzdelanie získal v Gréckokatolíckom učiteľskom seminári v Prešove (1922 – 1926) a výtvarné na Vysokej škole umeleckého priemyslu v Prahe (1926 – 1933), kde študoval u profesorov Jozefa Schussera, Arnošta Hofbauera a Karla Špilara.

Po ukončení štúdia a vojenskej služby pôsobil ako učiteľ v Orlove a Prešove, a taktiež v Košiciach ako prednosta III. oddelenia Ukrajinského školského referátu pri Povereníctve školstva a osvety SNR v Bratislave. V roku 1946 sa presťahoval do Bratislavy, kde prednášal na oddelení kresby a maľby Slovenskej vysokej školy technickej, v Inštitúte výtvarnej výchovy pri Pedagogickej fakulte Univerzity J. A. Komenského a na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, na zakladaní ktorej sa spolupodieľal. Na VŠVU v Bratislave viedol oddelenie grafiky, v rokoch 1951/52 vykonával funkciu jej rektora a v roku 1958 bol menovaný za profesora voľnej grafiky, všeobecného a krajinárskeho maliarstva. V roku 1962 mu bol udelený titul zaslúžilý umelec a v roku 1971 titul národný umelec.

Bol členom Spolku slovenských výtvarných umelcov, Spolku umelcov a priateľov grafiky, prvým vedúcim tvorivej skupiny Život, členom Ústredného výboru Zväzu československých výtvarných umelcov a členom prezídia Ukrajinskej národnej rady Prešovska.

Vernisáž: 23. 9. 2021 o 17:00 hod.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.