Výstavu Distant Nature si pozrite na interaktívnej fasáde pavilónu OSCAR

Aktuálna medzinárodná výstava s názvom Distant Nature predstaví viac ako 20 umeleckých videí a krátkych filmov, ktoré reflektujú ekologické témy v súčasnom umení. Tento umelecký projekt prebieha súčasne v troch rôznych európskych mestách – Viedeň, Praha a Košice. Diela autorov budú predstavené postupne a budú premietané súčasne na verejne exponovaných miestach – v Rakúsku (Knoll Galerie Wien), v Prahe (Fotograf Gallery) a na Slovensku v rámci interaktívnej fasády MAO/DIG (pavilón Oscar, Kasárne/Kulturpark).

Témou výstavy je problematika nášho vzťahu k prírode. Ako hovorí kurátorka  Katarína Balúnová: „Koncept prírody v umení je notoricky nejednoznačný a návrat do prírody je v mnohých ohľadoch problematický. Odpovedať si na otázku, nakoľko chrániť prírodu pred nami, keď sme sami jej súčasťou, je neľahké.“

Niektoré audiovizuálne diela približujú kritiku dominancie nad prírodou a negatíva, ktoré vznikajú vplyvom sociálno-politického či technologického rozvoja, ako je to v prípade umelcov Endre Koronczi (HU), Plateauresidue (SI), Oliver Ressler (AT), Anton Čierny SK) alebo Magda Tothova (DE), kým umelci Jiří Černický (CZ), Richard Kitta (SK), Ján Pfeiffer (CZ) a Dejan Radovanovic (RS) zaznamenávajú tento vplyv bez priameho hodnotenia situácie.

Umelci Pavla Sceranková (CZ) a Moira Zoitl & Sajan Mani (AT, IN) sa zaoberajú vplyvom človeka na prírodné prostredie prostredníctvom jeho priamej aktivity, pričom sa môže jednať o záhradníčenie ako relaxačnú víkendovú aktivitu, ale aj o transhistorickú otázku vlastníctva.

Dôležitou súčasťou hľadania vzťahu k prírode môže byť telesná skúsenosť, fyzický kontakt až ponorenie sa do prírody. Umelci Josef Dabernig (AT), Šárka Koudelová (CZ), Zuzana Križalkovičová (SK), Svetlana Spirina (RU) a Vanessa White (AU) vo svojich prácach zobrazujú telo a prírodu rôznym spôsobom, od dokumentu až po intímnu výpoveď.

Výstava Distant Nature, ktorá predstaví diela 17 umelcov z rôznych krajín sveta, potrvá do 3. augusta 2020. Na Slovensku ju môžete vzhliadnuť v rámci interaktívnej fasády MAO (pavilón Oscar) v Kasárňach/Kultuparku denne od 21.30 hod.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.