ZATVORENÉ!!! Výstavu Face Of Work si možno pozrieť z rôznych perspektív

Na základe prijatých opatrení na zamedzenie šírenia koronavírusu sú od 19. decembra 2020 výstavné priestory zatvorené. 

Svätosť nikdy neleží v človeku, jedine v jeho práci

(Dominika Moravčíková: Deti Hamelnu)

Výstava Face Of Work/Tvár práce, ktorú uvidia návštevníci v Galérii Alfa v Kasárňach/Kulturparku od 9. decembra 2020 do 31. januára 2021, vznikla na sklonku najpodivnejšieho roku, aký si planéta, človek i ostatné živočíchy a organizmy môžu za dlhé obdobie pamätať. Okrem toho, že človek svojou prácou a dielom ovplyvnil a do značnej miery vytvoril aktuálnu klimatickú a planetárnu situáciu, súčasná planetárna a pandemická situácia spolu ovplyvnili prácu človeka. Zmenili sa staré a vytvárajú sa nové modely ľudskej práce, respektíve jej konkrétne formy a kreuje sa tak nová tvár práce. Na výstave sa prezentujú Katarína Bajkayová, Jarmila Mitríková, Kanrec Sakul, Boris Sirka, Alexander Takáč, Oscar Felber a Samuel Velebný.

Daná situácia sa vyhla máloktorému poľu profesií a práca umelcov a umelkýň, či ďalších profesionálov v umení, dizajne a širokej kultúrnej a kreatívnej sfére bola a je poznačená danými zmenami. Týmto odvetviam sa v uplynulých mesiacoch dostalo i nevídanej, hoci nevyžiadanej pozornosti a mediálnemu priestoru, ktoré podnietila najmä verejná diskusia o spoločenskom význame a hodnote profesií v umení a kultúre.

„Na výstave Face Of Work som preto považoval za dôležité ukázať práce autorov a autoriek, ktoré vznikli najmä v tomto roku a sú úzkou vzorkou, ktorá však dobre ukazuje, aké sú aktuálne poryvy výtvarnej scény v Košiciach. Či už ide o surreálne a mystické výjavy v sérii malieb Umenie levitácie a zázračné bahno od Jarmily Mitríkovej, subtílnu keramickú inštaláciu Katky Bajkayovej Kým ja sa točím okolo svojej osi, ona vytvára zátišia, bezmenné gesticky maľované a voľne visiace plátna Oskara Felbera alebo sadrový reliéf Cyklistu Borisa Sirku, figurálne pastely Alexandra Takáča či diela vytvorené špeciálne pre túto výstavu, ako monochromatická maľba Kanreca Sakula, rovnako ako inštalácia Road to Qatar Samuela Velebného,“ približuje výstavu kurátor Nikolas Bernát.

Ako dodáva, výstavu dopĺňajú fotografie – portréty umelcov a umelkýň od Tibora Czita, Lenky Fitzgerald a Ondreja Rychnavského, nadobudnuté z predošlých projektov, na ktorých sme doposiaľ spolupracovali. Výstava tak okrem samotných diel – prác – works, prezentuje faces – tváre a telá jednotlivých umelcov a umelkýň, čím má divák možnosť doslova vidieť a spoznať tvár za danou prácou a dielom.

Súčasťou výstavy je architektúra z materiálov, ktoré sú v Kasárňach Kulturparku prítomné a dostupné najmä pre účely javiskového programu kultúrneho centra. Po dočasnej stavbe je možné prechádzať sa a výstavu si tak pozrieť z rôznych perspektív.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.