Výtvarník Ašot Haas nás zavedie za hranice ľudského vnímania

Renomovaný slovenský výtvarník Ašot Haas predstaví v Košiciach diela z novej série, plnej kontrastov, chutí, energie a výbuchov v rámci výstavného projektu Explosion. Vstúpiť do jeho sveta budú môcť návštevníci v Galérii Alfa v Kasárňach/Kulturparku od 17. júna do 10. septembra. Jeho tvorba je charakteristická minimalistickou formou, za ktorou sa skrývajú zložité rovnice. Rád prekračuje hranice ľudského vnímania a ponúka hru s ilúziami či svetelnými efektmi.

„Touto výstavou prirodzene nadväzuje na doteraz vytvorené pôsobivé svetelné objekty, veľkoplošné maľby či sklenené plastiky,  hrajúc sa s optickou ilúziou, priestorovým vnímaním a novou abstrakciou. Prinesie však aj celkom nové diela,“ približuje prezentáciu výtvarných prác významného autora kurátorka Zuzana Pacáková.

Nová séria je akýmsi prirodzeným pokračovaním predošlého projektu Resonace of Sound, kde výtvarník vizualizoval zvukové rezonancie a zachytával svetlo v reliéfoch z optického plexiskla, ktoré sú akýmsi úvodom tejto výstavy (malá galéria). Zhmotnenie zvukových vĺn pomocou svetla Ašot následne vkladá na maliarske plátno pomocou precíznej airbrushovej techniky. Spontánna maľba a street artový prístup striekania farby vytvára netradičný kontrast s eleganciou a presnou geometriou tvarov.

„Pocit priestoru a optickej ilúzie je umocnený netradičnou prácou s plátnom vystupujúcim do priestoru, kde 2D plocha naberá plasticitu a hĺbku, stáva sa synonymom priestoru, pohybu a zvuku. Reliéfna práca s linkou a farbou zachytáva vibrácie plné kontrastov, ktoré návštevníka vťahujú do virtuálneho geometrického časopriestoru. Čiernobiele abstraktné krajiny rytmicky striedajú pastelové farby, ktoré následne prechádzajú do agresívnych jedovatých odtieňov – výbuchov,“ približuje tvorbu Z. Pacáková.

Hladiny slovenského výtvarného umenia rozvíril Ašot Haas ešte ako študent, keď v roku 2007 získal prvé miesto v súťaži Galérie Nova za sklo. Odvtedy sa jeho diela dostali na desiatky výstav doma aj v zahraničí a zaradili sa aj do zbierok významných galérii.

Východiskom pre jeho tvorbu sú štvorec a kruh ako jasne definované geometrické tvary,  ktoré rozvíja, zmnožuje, prekrýva, rozoberá či vrství, čím vytvára virtuálne priestory a dosahuje prechod z 2D dimenzie do 3D. Do výtvarného umenia transformuje najnovšie moderné technológie, ktoré sa používajú v priemysle, výpočtovej technike či kybernetike.

Fascinuje ho jazyk geometrie, hra s tvarmi, farbami, svetlom, high-tech líniami či kybernetikou. Nerád zotrváva v jednej polohe. Využíva zručnosti z rôznych výtvarných oblastí a rád experimentuje. Aj preto už počas štúdií striedal ateliéry.

Ako hovorí, človek nevidí a necíti všetko, žijeme v istom spektre vnímania aj myslenia. „Snažím sa vytvárať priestory a objekty, ktoré nemožno vidieť v reálnom svete, prekračujem hranice a vytváram ilúziu nejakej perspektívy, pohľadu, čo by malo v divákovi vyvolať nejakú emóciu.“

Ašot Haas sa narodil v Moskve. Po absolvovaní Strednej školy úžitkového výtvarníctva v Bratislave, odbor kameňosochárstvo študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Počas štúdia prešiel viacerými ateliérmi (dizajn, sklo, socha, objekt, inštalácia), kde získal skúsenosti v technológii jednotlivých výtvarných odvetví. Súčasne tým aj potvrdil svoj zmysel pre experiment a hľadanie nových technologických možností a postupov vo výtvarnom umení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.