World Dance Day je o vášni pre pohyb v tanečnom rytme

Festival dní tanca World Dance Day sa v Košiciach koná každoročne už piaty rok. Kasárne/Kulturpark a Kunsthale/Hala umenia sa počas troch dní stanú miestami, kde to bude žiť tancom a rôznymi tanečnými štýlmi. Podujatie bude v čase, kedy si milióny tanečníkov po celom svete pripomínajú Medzinárodný deň tanca, ktorým je 29. apríl od roku 1982. Je to iniciatíva Medzinárodnej tanečnej rady CID, UNESCO. V metropole východu sa bude tancovať v dňoch 26. – 28. apríla. Organizátorom je občianske združenie Outbreak.

 Prvý festivalový deň je venovaný širokej verejnosti. Pomáha nielen motivovať, ale aj objaviť talent a ďalej ho rozvíjať. Vďaka otvoreným a bezplatným lekciám bude vytvorený priestor na “ochutnanie” tanca začiatočníkom aj sociálne znevýhodneným skupinám. Aj v ďalších dňoch na všetkých záujemcov čaká bohatý program so širokou škálou tanečných štýlov, počas ktorého vzácni hostia predstavia tanec pútavým a dynamickým spôsobom.

Lekcie pre verejnosť, na ktoré je potrebné zaregistrovať sa, budú 26. apríla v budove Bravo pre všetky vekové kategórie, pre začiatočníkov i mierne pokročilých. Tancovať sa bude hip-hop, salsa breaking, street style JAM aj movement s Adrianom a Máriou Bartalos.

 V sobotu sú pripravené v budove Alfa v Kasárňach/Kulturparku workshopy pre lokálnych lektorov a tanečníkov z tanečných škôl a centier z celého Slovenska. Dostanú priestor na vzdelávanie, získanie inšpirácií a výmenu skúsenosti so zahraničnými osobnosťami tanca. Hodiny budú rozdelené pre začiatočníkov, ale aj pokročilých. Lekcie dostanú od takých zvučných mien ako sú Gonzy (Francúzsko – hip-hop, hip-hop master), Katya (Rusko – house, waackong), Lukáš Homola (Slovensko –  contemporary), Kuzya (Ukrajina – breaking), Mikey (Česká republika – locking), Jay Fonk (Česká republika – popping).

 V druhý deň festivalu sa bude súťažiť o titul zlatého tanečníka v battle. Súťaž Dance for GOLD (battle v štýloch hiphop, house breaking, waacking, popping, locking a experimental je rozdelená do vekových kategórií do 15 rokov a nad 16 rokov. Pre skupiny je pripravená crew battle. Do poroty zasadnú známi tanečníci. Hrať bude DJ z Nemecka a o skvelú atmosféru sa postará Hipeman.

Do Kunsthalle/Haly umenia sa tanečníci presunú v nedeľu na medzinárodnú súťaž popredných tanečných skupín v choreografiách Dance for GOLD/Choreo Contest. Popredné tanečné skupiny zo Slovenska i zahraničia zaručujú na treťom ročníku nezávislej prehliadky pouličného tanca skvelý kultúrny zážitok pre celú rodinu s bonusom v podobe koncertu známeho rappera EGA.

 Vyvrcholením Festivalu dní tanca Košice WDD bude o 17:00 hod. oceňovanie interpretov a umeleckých zoskupení. Diváci uvidia aj show pozvaných zahraničných hostí.

Cieľom festivalu World Dance Day je rozvíjať v ľuďoch vzťah k tancu, pohybu a modernému umeniu na Slovensku a priblížiť verejnosti rôznorodosť tanečného umenia, jeho vzájomné prepojenie, hlbšiu podstatu a poskytnúť pohľad na tanec ako široké umelecké spektrum.

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.