World music večer prinesie hudbu okorenenú tradičným folklórom

FILIP JÁNOŠÍK a HOTOVÍ UMELCI otvoria hudobný večer na Lete v parku 25. júla 2019 o devätnástej hodine a spustia zbojnícky rockenrol, cimbalový punk a skladby, v ktorých sa odrážajú Filipove cestovateľské zážitky. Zahrajú svoje jednoduché piesne o komplikovanom živote, ale aj známe hity. Ich špecifikom je, že gitarové sóla nahradil cimbal a modernú elektroniku ešte modernejší akordeón. Vypočujete si, ako znie Gorillaz, Horkýže slíže či Para v búrlivom podaní folklórnych nástrojov so saxofónom.  Po nich vystúpia skupiny Družina a Hrdza.

Filip Jánošík allias Filip Lehotský, ktorého poznáme ako dlhoročného gitaristu kapely Christmas, prichádza s projektom, v ktorom spája rock n´roll, ľudové prvky a punkové texty či rap. S hudobníkmi Tomášom Michalčákom (Aces; gitara, vokály), Robom Bošeľom (Rusín Čendeš Orchestra; bicie), Paľou Škodovou (cimbal), Lukášom Fabianom (Rockefellas; kontrabas), Filipom Urdom (akordeón) a René Bošeľom (Slovak Tango; viola) vydali päťskladbové EP Otrasné Slovensko.

Otrasné Slovensko a Veronika sú nové skladby, Rakenrol je cover Slobodnej Európy, Nekromanca vychádzala ešte z glamrockovej kapely Delicious a skladbu Starý muž začal Filip skladať ešte na vysokej škole. Texty sa vyvíjali, ale hudba sa veľmi nemenila. Nahral demá so základnými akordmi a hotoví umelci si podľa nich spravili svoje party. Výsledok posúdite sami.

Hudba skupiny DRUŽINA, ktorú si vypočujú poslucháči o 20:00 hod., je postavená na dvoch ženských hlasoch, ktoré sprevádzajú profesionálni muzikanti, prichádzajúci z rôznych hudobných svetov. Ako jedna z prvých skupín na Slovensku začala Družina prinášať poslucháčom originálne úpravy tradičných ľudových piesní v štýle world music.

Družina doteraz vydala štyri úspešné CD. V prestížnom celosvetovom rebríčku World Music Charts Europe sa s CD Družina (2004) umiestnila na 11. mieste. Ocenenie slovenskou cenou Grammy Aurel 2006 – najlepší album v kategórii Folk/Ethno/World music získala za CD Tragare. V roku 2011 zožala úspech s nahrávkou Neni dobre, ktorá bola ocenená slovenskou cenou Grammy Radio_Head Awards – najlepší album v kategórii World music/Folk. Platinovú platňu prinieslo CD Vianočné (2015). Za prvé dva mesiace od vydania sa predalo viac než 5 000 kusov.

Po dvadsiatich rokoch na scéne sa členovia skupiny rozhodli nazvať svoj štýl výrazom „slovenský neofolklór“, čím pomenúvajú svoju originálnu tvorbu bližšie a konkrétnejšie. Neofolklór sa bude volať aj pripravovaný album, ktorý vyjde na jeseň. Družina hrá príjemne a citlivo spracovaný slovenský folklór, výborne zapadajúci do definície ethnobeat resp. world music. Koncerty sú plné energie a krásnych melódií slovenských ľudových piesní v príjemnom modernom prevedení.

HRDZA, ktorej bude patriť pódium od 21. hodiny, varí v jednom hrnci slovenské ľudové korene, folkovú nehu a rockovú dravosť a ochucuje ich keltskou melodikou a jazzovou rytmikou. Prešovská world music skupina je svojim energickým a dynamickým vystupovaním pod taktovkou kapelníka Slava Gibartiho, oživením každého festivalu, koncertu či iného kultúrneho či spoločenského podujatia.

Po deväťročnej štúdiovej pauze a personálnych zmenách vydala Hrdza koncom minulého roka album Neskrotený, ktorý obsahuje 14 skladieb. Za singel si kapela vybrala energickú úpravu rusínskej ľudovky a pesnička Štefan sa stala veľkým hitom. Videoklip má za pol roka viac ako tri milióny prehratí.

Hudobné kvality skupiny dokonca niekoľko mesiacov po vydaní albumu ocenilo aj zahraničie. V rebríčku World Music Charts Europe sa nahrávka dostala až na štvrté miesto.

Tento rok oslavuje 20 rokov fungovania a hoci druhá desaťročnica nebola z hľadiska vydávania albumov a domácich úspechov taká intenzívna, kapela deväťročné čakanie svojim fanúšikom dokonale vynahradila mimoriadne kvalitným albumom.

Vstupenky online:

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.