Yosuke Yamashita a duo Lotus Position rozpália klavír, šakuhači a perkusie

Hudobnou verejnosťou vysoko uznávaný japonský jazzový klavirista Yosuke Yamashita zavíta vo februári na Slovensko. Koncertovať bude okrem Bratislavy aj v Košiciach. Prostredníctvom koncertov naprieč všetkými kontinentmi, ako aj vďaka spoločným hudobným projektom s rôznymi osobnosťami hudobného sveta, si vyslúžil široké uznanie milovníkov jazzovej hudby. Slovenskému publiku predstaví svoje umenie spolu s duom Lotus Position. Tvorí ho hráč na tradičný japonský dychový nástroj šakuhači Akihito Kohama  a hráč na perkusie Obama Hori.  

V Kasárňach/Kulturparku Yosuke Yamashita s Lotus Position ponúknu publiku 18. februára o 19. hodine  nevšedný koncert, ktorý zladí jedinečné improvizačné schopnosti Yamashitu s osobitou charakteristikou japonskej tradičnej hudby. Organizátorom podujatia sú Veľvyslanectvo Japonska v SR a nadácia Japan Foundation.

YOSUKE YAMASHITA (klavír)

yamashita_concert1Yosuke Yamashita (1942), japonský jazzový pianista, skladateľ, esejista a spisovateľ, vstúpil do sveta jazzu veľmi razantne v roku 1969, kedy sformoval zoskupenie Yamashita Yosuke Trio. Kritikmi je oceňovaný pre jedinečný klavírny štýl, ktorý je ovplyvnený free jazzom, modálnym jazzom a soul jazzom. Svojimi energickými vystúpeniami, pre ktoré je typická voľná intrepretačná forma, si získal vysoké renomé. Aktívne spolupracuje nielen s jazzovými muzikantmi z celého sveta, ale aj s hráčmi na japonské bubny wadaiko či s rôznymi symfonickými telesami. Patrí medzi umelcov, ktorí sú skutočnou pýchou Japonska. Tomuto prvotriednemu jazzovému klaviristovi sa zároveň dostáva širokého uznania na celom svete.

Narodil sa v Tokiu. Ako dieťa hral na husle, neskôr prešiel na klavír. Študoval na Kunitachi College of Musik a nejaký čas hral so saxofonistom Sadao Watanabe. V roku 1963 vytvoril bassless trio. Jeho Bill Evans – influenced štýl rozšíril o free jazz, čo je pomerne radikálny krok vzhľadom na konzervativizmus japonskej jazzovej scény v tom čase. Začiatkom 70. Rokov jeho trio veľa cestovalo a hralo na veľa hlavných podujatiach, vrátane Berlína a na Montreux jazzových festivaloch. V 80. rokoch začal Yamashita hrať často sólové koncerty. Spolupracoval s mnohými uznávanými umelcami ako Max Roach, Elvin Jones, Bill Laswell, Mal Waldron a Lester Bowie. Vytvoril americké trio s basistom Cecil McBee a bubeníkom Pheeroan akLaff. V 90. rokoch  nahral niekoľko albumov pre Verve. V roku 1994 hral sólo na 50. Výročia labelu v Camegie Hall. Nahral viac ako 40 albumov a napísal niekoľko kníh.

AKIHITO OBAMA (šakuhači)

yamashita_concert2Akihito Obama sa narodil v roku 1975 v prefektúre Kagawa, v meste Takamacu. Študoval rôzne štýly hry na šakuhači pod vedením Tošimicu Išikawu a tradičnú ľudovú hudbu pod vedením Satošiho Joneju. Po absolvovaní NHK Hógaku Ginósei Ikuseikai, t.j. jednoročného kurzu tradičnej japonskej hudby pre profesionálnych hudobníkov, získal v roku 2000 prvé miesto na 2. ročníku súťaže pre hráčov na šakuhači.

V roku 2004 nahral svoj prvý sólový album Fukoku (Poryvy vetra), v ktorom hrali hlavnú úlohu jeho vlastné improvizácie. Počas nasledujúceho roka sa podujal na koncertnú šnúru po 88 svätyniach ostrova Šikoku a vydal svoj druhý album Nami to Tsubaki (Vlny a kvety kamélie), ktorý bol zostavený výlučne z jeho vlastných diel. V roku 2006 bol pozvaný na švédsky Medzinárodný festival hudby dychových nástrojov, kde vystúpil so svojím sólovým koncertom. Nasledujúci mesiac absolvoval úspešné turné po európskych krajinách.

V roku 2007 vydal CD Visions v spolupráci s  umelcom Hajimeinoue – predstaviteľom elektronickej hudby. V roku 2008 bol pozvaný Kennedyho centrom vo Washingtone, aby vystúpil na Festivale Japonska a následne koncertoval v Sydney na Medzinárodnom festivale šakuhači. Vydal CD Miči no ne (Zvuky ulice), na ktorom spolupracoval s Yukihirom Gotom – hráčom na japonskú lutnu biwa. V roku 2009 predviedol sólový koncert na umeleckom festivale Wenshan na Taiwane. V roku 2012 vďaka podpore Ázijskej kultúrnej rady (ACC) študoval pol roka v New Yorku. V ten istý rok po návrate do Japonska vydal spolu so svojou skupinou nateraz posledné CD s názvom SUI (Voda).

V súčasnosti Obama vystupuje predovšetkým ako sólový muzikant ale zúčastňuje sa i koncertov  iných formácií, ako napr. TAKiOBAND, ktorý vedie Takio Itó, spevák japonskej folklórnej hudby. Obama koncertuje často i na zahraničných pódiách. Doteraz umelecky pôsobil v 32 krajinách.

AKIRA HORIKOSHI (bubny a perkusie)

yamashita_concert3Akira Horikoshi sa narodil v roku 1965 v Tokiu. Ako 13-ročný sa začal venovať hre na bubny pod vedením  jazzových hudobníkov Kazuhira Ebisawu a Shuichi „PONTA“ Murakamiho. Profesionálne debutoval v roku 1990 ako člen zoskupenia Yosuke Yamashita New Trio. Koncertovať začal  v Japonsku, neskôr v krajinách južnej Amerikya na open-air festivaloch v Belgicku.

V roku 1993 nahral album Playground. V nasledujúcom roku ako člen formácie Yosuke Yamashita Duo Plus, ktoré pôsobilo na scéne nepretržite 10 rokov, absolvoval turné po Nemecku a Belgicku. Muzikantsky sa zúčastnil i vystúpení nezávislej divadelnej skupiny Pappa Tarahumara, spoločne koncertoval s hudobníkmi,  prezentujúcimi starú nepálsku a indickú hudbu, s hráčmi na japonské tradičné nástroje biwa.

S obľubou vytváral nevšedné spojenia s muzikantmi i formáciami, reprezentujúcimi rôznorodé hudobné žánre. Akira Horikoshi sa pripojil aj k spevákovi Takio Itovi a jeho skupine, ktorá sa vo svojej tvorbe zameriava na fúziu japonskej ľudovej hudby s európskymi folklórnymi nápevmi. S touto skupinou absolvoval viaceré zahraničné turné. V roku 2003 sa pripojil i k Jazz Live Tour herečky Mari Natsuko i k šnúre vystúpení tanečníka Hiro Tatekatu. V tomto období okolo seba združil hráčov na tradičné japonské hudobné nástroje a sformoval skupinu Tóhó ibun (v preklade: inak znejúce ázijské zvuky), s hráčmi vážnej hudby sa spojil do skupiny SOLO- ist a  s huslistom Tsuyoshi Watanabem a klávesákom Jun Fukamachim vytvoril formáciu Will, s ktorou nahral album Infinity Orchestra. Zároveň sa venoval aj produkovaniu vlastných skladieb. Formácia SOLO-ist absolvovala úspešné turné po ostrove Macao a na Kube.

V roku 2008 sa Horikoshi pripojil k formácii ma-do, ktorú vedie jazzová klaviristka Satoko Fujii a absolvoval s ňou turné po Austrálii,  Amerike a viacerých európskych krajinách. V roku 2012 vytvoril spolu s hráčom na šakuhači Akihito Obamom duo Lotus Position, ktoré sa úspešne etablovalo i v New Yorku. Momentálne spolupracuje s bývalým členom Cirque du Soleil performerom Philippe Aymardom, s ktorým vytvoril duo Obsession. Zároveň v Tokiu vedie dve školy hry na bubny.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.