Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Z divadelného rozprávkového vreca sa vysypalo množstvo čarovných príbehov

Z divadelného rozprávkového vreca sa vysypalo množstvo čarovných príbehov

Do rozprávkového sveta vstúpili deti prostredníctvom divadelných predstavení vďaka hercom i bábkam z rôznych divadiel nespočetnekrát. Divadelníci radi chodia hrať pre najmenších, ale detskí diváci ešte radšej  sledujú so zatajeným dychom príbehy rozprávkových hrdinov, aj keď ich už dávno poznajú. Teraz sedia doma, lebo nič nehrajú. Vráťme sa preto do rozprávky aspoň takto a pripomeňme si, čo všetko sa už udialo na divadelných doskách v parku a divadelnej sále.

BABADLO

Nedeľné popoludnie prišlo deťom spríjemniť prešovské bábkové divadlo Babadlo, ktoré uviedlo divadelnú adaptáciu slovenskej ľudovej rozprávky Ali Baba – Hopsa, horsa, zem otvor sa! Kto do divadla prišiel, sa dozvedel, či je možné zvíťaziť nad zbojníkmi, ale aj to, či je rozum a šikovnosť viac ako sila. Prezradil to známy príbeh v netradičnom spracovaní na slovenský spôsob. Bábky po pódiu v areáli parku sprevádzal bábkoherec Michal Kristián Hnát.

Do Kráľovstva varešiek zaviedlo najmenších bábkové divadlo Babadlo z Prešova počas festivalu Leto v parku a predstavilo im príbeh malej Zuzanky. Bol spracovaný podľa literárnej predlohy Andrey Géciovej. Keď dievčatko ochorelo a ostalo ležať v posteli, starala sa o ňu babička. Nuda je naozaj hrozná vec. Keď však Zuzanka našla v taške na vyhodenie staré varešky, tak nudu  hneď zahnala. Fantázia je totiž nekonečná. Vďaka nej mohli ožiť aj zdanlivo nepotrebné varešky. Priniesli radosť, vyrozprávali dobrodružstvo a ukázali nám, že vždy sa dá snívať aj s otvorenými očami.

Prešovské bábkové divadlo Babadlo otvorilo po prvý raz svoju čarovnú oponu v roku 1995. Autorskou tvorbou sa snaží priblížiť hlavne pôvodnú slovenskú a svetovú klasiku. S rozprávkou Ako sova líške bájky čítala prišli bábkoherci na festival Leto v parku predstaviť jedného z najznámejších bájkarov Ezopa. V predstavení zo zvieracej ríše sa snúbilo niekoľko známych príbehov z Ezopovych bájok, v ktorých je častým hrdinom líška. V divadelnej hre sprevádza diváka spolu s múdrou sovou. Najmenších čakalo poučenie, ale aj pobavenie, spestrené veselými pesničkami.  Zaujímavý príbeh vyrozprávali a bábky viedli Kristína Medvecká, Zuzana Onodiová, Lucia Hrašková a Tonka Oľšavská.

Ako išlo vajce do sveta nie je pre deti neznámou rozprávkou. S jej novým spracovaním zaujalo malých divákov prešovské divadlo SpozaVoza. Ľudia cestujú po svete za prácou, za štúdiom, za oddychom. Autorka scenára a režisérka Júlia Labudová využila príbeh o statočnom slovenskom vajci, ktoré sa poberie do sveta a stretne zvieratá rôznych národností. Pútavé hudobné spracovanie, kde sa objavujú hudobné motívy jednotlivých krajín, so zaujímavo riešenou scénografiou a veľkoplošných fotografií v kombinácii s folklórnymi motívmi Slovenska a farebné bábky potešili všetky deti.

Festivaly Leto v parku nikdy nezabúdajú na detského diváka a prinášajú veľa rozprávok. Určite si spomínate na Šípkovú Ruženku, s ktorou sa predstavilo bábkové divadlo Babadlo. Kde bolo, tam bolo, bolo raz malé ružové kráľovstvo. Od hory k hore sa rozprestieralo a ktokoľvek do neho vošiel, otvárali sa pred ním ružové brány. Divadelníci, ktorí s predstavením aj kočujú, predviedli nevídaný príbeh, ktorý sa pred dávnymi časmi stal, no dodnes sa o ňom hovorí. V príbehu lásky a kúziel sa spolu s bábkami predstavili Tonka Oľšavská, Kristína Medvecká a Lucia Hrašková. Oproti pôvodnej verzii, ktorú Babadlo hralo pred mnohými rokmi, bola táto rozprávka obohatená o príbeh troch kočovných žien. Deťúrencom sa vystúpenie páčilo.

Prešovské bábkové divadlo Babadlo potešilo detského diváka aj rozprávkou Palculienka. Bábkoherci zahrali príbeh, ktorý sa stal krajčírke Filoméne. Deti sa dozvedeli, čo sa deje, keď odíde od svojho šijacieho stroja. Malá nedošitá bábika vtedy totiž ožíva a objavuje čarovný svet nitiek, gombíkov a korálok. Nájde si domov v malej zásuvke šijacieho stroja, keď tu zrazu… Takto sa začal príbeh malej Palculienky a jej cesty za šťastím. Čo bolo ďalej, to ste predsa videli.

Príbeh Janky a Danky môžete nájsť v repertoári asi všetkých detských divadiel. Ani Babadlo nie je výnimkou. Za deťmi sa s ním vybrali do Kasární/Kulturparku. Aj keď tieto navlas rovnaké sestričky dobre poznáme, vždy si ich nezbedníctva radi pozrieme. Všetečné dvojbodky sa stále škriepia, ale keď treba, vedia ťahať za jeden povraz. Tak, ako v literárnej predlohe, predstavenie rieši vzťahy malých dievčat nielen medzi sebou, ale aj generačné so svojou starou mamou. Príbeh je dramatizáciou pôvodného slovenského textu spisovateľky Márie Ďuríčkovej. Jedným z hlavných zámerov realizácie tohto diela je zvýšiť vedomosti o pôvodnej slovenskej literárnej tvorbe.

DIVADLO SPOZAVOZA

Na festivale Leto v parku si deti užili rozprávok až-až. Divadelníci im spestrovali dni zaujímavými predstaveniami. Jedno z popoludní im spríjemnilo napínavé inscenované čítanie Mira Miháleka z divadla SpozaVoza  Ivan a mačky na motívy knižky Jaroslavy Blažkovej Mačky vo vreci. Ivan býval s babkou. Jedného dňa ich v zlosti napchala do vreca a prikázala mu, aby ich utopil. A tak sa vybral na dlhú cestu, plnú dobrodružstiev a dobrých skutkov. Iba ten, kto prišiel do parku, sa dozvedel, či ich Ivan zachránil. Tak, ako v každej rozprávke, aj v tejto sa nakoniec dobre skončilo.

Príjemným spestrením leta bolo aj ďalšie predstavenie Ružová rozprávka v podaní profesionálneho zájazdového divadla SpozaVoza, ktoré založili v roku 2012 absolventi Katedry bábkarskej tvorby VŠMU. Veselá bábková rozprávka s pesničkami je o prasiatkach, ktoré hľadajú svoj domov. Skúšajú ho nájsť v rôznych krajinách sveta. Navštívili Ameriku, Áziu, Afriku i Antarktídu. Deti sa naučili rozpoznávať rôzne krajiny a s prasiatkami zažili veľa humorných situácií a zábavy.

S bábkovou inscenáciou Tajomstvo oceánu sa na festivale Leto v parku deťom predstavilo profesionálne Divadlo SpozaVoza. Do tajov oceánu sa deti ponorili prostredníctvom predstavenia o veľkom putovaní malej veľryby za domovom. Vzniklo na motívy knihy Gerda, ktorú napísal spisovateľ a ilustrátor Adrián Macho. Morská predstaviteľka deja sa jedného dňa ocitla sama a vydala sa na dobrodružnú cestu naprieč oceánom, počas ktorej získala mnoho zážitkov a priateľstiev. V inscenácii hrali dvaja herci – Patrícia Sopkovičová a Miro Mihálek na rôznych hudobných nástrojoch, ktoré dotvárali podmorskú atmosféru. Hra odkrýva aj environmentálnu tému a snaží sa už v detskom veku prebudiť záujem o triedenie odpadu a čistotu okolo seba.

Pre školákov i dospelých pripravilo Divadlo SpozaVoza inscenáciu – Tesla a priatelia o fyzike, tvorbe elektrickej energie a o živote slávneho vynálezcu, fyzika a hlavne človeka, Nikolu Teslu, s ktorou prišli divadelníci pobaviť publikum do Kasární/Kulturparku. Edukačný zámer však predstavenie ani zďaleka nenapĺňalo len prednáškou či besedou, ale kreatívne využívalo pestrú paletu dynamických divadelných foriem. Príbehu o vedeckom géniovi nechýbala javisková poézia. Nemenej dôležitým princípom bola interaktivita. Príbeh je na začiatku koncipovaný ako vyučovacia hodina fyziky, začína sa úvodnou prezentáciou, zápisom do triednej knihy a deti sa spontánne zapájajú. Činoherný úvod sa veľmi rýchlo preklopí do kreatívnej práce s humorne štylizovaným herectvom a bábkami. Audiovizuálny zážitok zvýrazňuje práca s hudbou i svetlom.

S činoherno-bábkovou inscenáciou Židovské príbehy zavítalo do Kasární/Kulturparku divadlo SpozaVoza. Herci s bábkami vystúpili s predstavením, ktoré vtipno-melancholickým spôsobom približuje život troch židovských detí. Tie prežívajú čas vojny rozprávaním si pútavých príbehov. Židovské príbehy boli inšpirované knihou I. B. Singera: Príbehy detstva. V hre sa dáva dôraz na základné ľudské hodnoty – priateľstvo, láska, rodina, viera. Profesionálne divadlo hosťuje na rôznych miestach a do Košíc prichádzajú absolventi KBT VŠMU často. S rozprávkami, ktoré detské publikum zavše pobavia.

Paletu detských podujatí na festivale Leto v parku spestrilo činoherno-bábkové divadelné predstavenie Ahoj, pán Sova! plné bláznivého humoru a dobrodružstva. Zahrať ho prišli herci Divadla SpozaVoza. Autori sa inšpirovali knihou výtvarníka a spisovateľa Arnolda Lobela, tvorcu známych postavičiek Kvaka a Čľupa. Pán Sova žije vo svojom domčeku, ktorý má dve poschodia  Už pár dní sedí vo svojom obľúbenom kresle, popíja čaj a čaká. Lenže na čo alebo na koho čaká? V jeden večer k nemu príde návšteva. A nielen jedna.

DIVADLO PORTÁL

Rozprávkového hrnca sa vysypal príbeh pomiešaných rozprávok. Diváci mali možnosť naživo vidieť, čo herci z divadla Portál z Prešova deťom navarili, aby ich zabavili. Ochutnávať mohli z veľkého hrnca, v ktorom sa varila hudobná rozprávka o pátraní po poriadku v príbehoch. Predstavenie interaktívne využívalo vedomosti detského diváka o rozprávkach a posunulo hranice ich fantázie pri hľadaní  nových príbehov.

DIVADELNÝ SVET

„Živý strom“ Edo Drewo a lesné víly z húštin lesa Slovenského raja sa vybral za deťmi do Kasární/Kulturparku. Na festival Leto v parku neprišiel sám. Na jeho dobrodružnej ceste do Košíc ho sprevádzali lesné víly z umeleckej agentúry Divadelný svet zo Spišskej Novej Vsi. Edo s nimi tancoval a hneď sa skamarátil. Je vtipný, rád spieva, tancuje, rozpráva svoje prastaré lesné rozprávky a učí deti láske k prírode. Pomáhali mu aj tanečnice. Živý strom už nechce byť sám, ale chce mať veľa priateľov. A veru si ich našiel. Na túto umeleckú performance sa nedá zabudnúť. Mnohé pesničky už deti poznali a s chuťou si s ním zaspievali a kamarát z lesa im s radosťou zapózoval na spoločných fotografiách.

DIVADLO NA HOJDAČKE

Divadlo na hojdačke pri tvorbe svojho repertoáru čerpá z námetov klasických autorov a občas sa púšťa do experimentovania. S predstavením Lomidrevo siahlo do zlatého fondu Pavla Dobšinského. Chlapec, ktorý dostal do daru veľkú silu, sa vybral do sveta. Na cestách stretol kamarátov – silákov Miesiželeza a Valivrcha. S veľkou fyzickou silou však treba narábať rozumne, aby sa neuškodilo ľuďom a nie je zárukou odvahy a čestnosti. Lomidrevo však svojim rozumom a odvahou vyslobodí unesené princezné, za čo si zaslúži kráľovskú nevestu. Predstavenie bolo inscenované bábkovou formou – kombinované javajky s veľkými maňuškmi. Popritom ožívali predmety, maska a nechýbali ani činoherné vstupy, či dynamické vsuvky rozprávača. Herci využívali aj interaktívne prvky, aby si detský divák odniesol aktívny zážitok. Toto všetko bolo popretkávané veselými pesničkami a hudbou.

Do pestrej palety programu Leta v parku prispelo aj Divadlo na hojdačke zo Žiliny. Detského diváka potešilo príbehom s názvom Tdpaslík. V tomto predstavení divadlo upustilo od osvedčených rozprávkových titulov klasických majstrov a hľadalo témy, ktoré sú dnešným deťom bližšie. Hlavný hrdina príbehu sa vydal do sveta zastaviť slnko, aby jeho kamarátka slnečnica na jeseň neodkvitla. Na svojej ročnej púti zažil rôzne dobrodružstvá, stretol mnoho priateľov, ktorí tiež potrebujú k životu slnko a nakoniec… Pamätáte si koniec? Ak nie, tak si to budete musieť pozrieť znovu. V predstavení boli zastúpené viaceré témy: 4 ročné obdobia – súvislosti medzi prírodou a jej cyklami, kde sa v druhom pláne autori snažili citlivo načrtnúť aj tému pominuteľnosti či logopedických problémov. Príbeh poukázal na to, že aj človek s rečovou chybou dokáže spraviť veľké veci, keď na sebe pracuje.

Pre detského diváka bolo určené predstavenie Posledný dinosaurus, s ktorým prišlo na Leto v parku žilinské Divadlo na hojdačke. V autorskej rozprávke sa spájajú tradičné bábky s osvedčenými inscenačnými postupmi – pesničky, činoherné aj interaktívne vstupy s aktuálnou témou príbehu. V múzeu sa z malého vajíčka vyliahne malý dinosaurus, ktorému tvorcovia personifikujú ľudské správanie aj pocity. Tak, ako každé dieťa, aj hlavný hrdina rozprávky Samo sa v istom období svojho života pýta, odkiaľ pochádza, kto a kde sú jeho rodičia. Keďže je na svete sám, vydá sa hľadať svoju rodinu. Putuje po svetadieloch, z ktorých je o každom veselá pesnička, zameraná na základné geografické, klimatologické či prírodné jedinečnosti. Okrem hlavnej sociálnej príbehovej línie – hľadania identity, pravej rodiny a priateľstva, autori obohatili základnú tému aj o poznávanie sveta cez zvieratká v príbehu.

DIVADLO CILILING

Na festivale Leto v parku pobavilo najmenších divákov prešovské divadlo pre deti Cililing rozprávkou Čarovná muzika. Príbeh je o synovi chudobných rodičov, ktorý sa pobral do sveta a ani sám nevedel, čo ho tam čaká… Našiel si tam robotu, získal čarovné husličky aj píšťalku a nakoniec…, ale to ste videli sami. Interaktívnu rozprávku, ktorá vychádza z ľudovej slovesnosti, dopĺňala hudba všetkých druhov a žánrov – od slovenského folklóru, cez populárnu pieseň, až po Montiho čardáš. Pomocou zázračnej muziky najmenším ukázala, že proti zlu treba len dobrom a fígľom bojovať.

Do rozprávkového sveta, plného zábavy a veselých dobrodružstiev, kde dobro vždy zvíťazí a zlo nezostane nepotrestané, voviedlo detičky počas Leta v parku prešovské divadlo Cililing. Dobre sa pobavili na rozprávke Pinokio a presvedčili sa o tom, že keď klameš, narastie ti dlhý nos. Známy drevený hrdina dokáže spievať, tancovať, behať a dokonca aj žonglovať. Nudiť sa s ním niet kedy… Len čo majster Gepetto vystrúha z hovoriaceho polienka malého dreveného chlapca, hneď sa v jeho dome začnú diať čudesné veci. Chlapčiatko zaraz vyrastie, dostane meno – Pinokio a už letí do školy. Cestou však stretáva zloducha, ktorý ho nahovorí na návštevu divadla, kde sa stretne s jeho riaditeľom. Z Pinokia sa stane divadelná hviezda, no keď chce s divadlom skoncovať, zatvára ho principál Strakandy do klietky a púšťa len na predstavenia. Jedinou cestou úniku je predstavenie pokaziť. Pinokia vyhodia z divadla. Tatka Gepetta, ktorý sa ho vybral hľadať, zjedla veľryba. Stretli sa však v jej bruchu a nakoniec ich zachránil Pinokiov dôvtip a dlhý nos.

DIVADLO ACTORES

Pódium v parku obsadili zbojníci. No nie ozajstní, ale kulisy si na ňom rozložili herci rožňavského divadla Actores. Do Košíc prišli s detským predstavením Ďurošík alebo Na zbojnícku nôtu. Deti sa spolu s nimi vydali na dobrodružnú cestu za zbojníckym osudom, do sveta čarovných bytostí, statočných zbojníkov, dobrotivého ľudu či skúpych zemepánov.

Príbeh sa odohráva počas Svätojánskej noci, keď na svet prichádza dlho očakávaný zbojník Ďurko. Očakávaný nielen celou dedinou, ktorú treba vyslobodiť spod vlády nenásytného zemepána, ale jeho narodenia sa nevie dočkať aj samotný zemepán. Dobrotivá striga Hedviga, sprevádzajúca Ďurka na cestách, odhalí silu prírody. Svojím humorom vyčarí nejednému úsmev na perách, ale zároveň poukáže na dôležitosť spravodlivosti a lásky. Láskou k Ďurkovi zahorí nejedno srdce, no to jeho, si získa len jedna.

Ukázať deťom svoje čižmy prišiel na festival Leto v parku 2016 Prešibaný kocúr v čižmách z rožňavského divadla Actores. Rozumie všetkému. Nielen ľudskej reči, lež i tomu, čo sa ukrýva v srdci človeka. Slovenská ľudová rozprávka na motívy diela Pavla Dobšinského, okorenená vtipom a humorom je navyše popretkávaná piesňami, prísloviami, porekadlami a ľudovými obyčajami. Prešibaný kocúr stretne chudobného junáka Jurka, avšak, pod otrhaným klobúkom múdra hlava býva. Jurko rozumie hlavne tomu, že dobro a dobrosrdečné vzťahy pohnú svetom a urobia v živote človeka zázraky. Pretože priateľstvo s kocúrom či strigôňom je lepšie ako peniaze. I prešibaný kocúr vie, že mnoho rúk mnoho spraví, preto najrozprávkovejšie by bolo zapojiť do príbehu i bájnu bytosť Meluzínu, aby všetci spoločne mohli na Jurkovom šťastí pracovať. A cieľom je dobre Jurka oženiť (samozrejme s princeznou), diváka poučiť i pobaviť. Na prvý pohľad vyzerá všetko jednoducho, a predsa, každý najlepšie vie, kde ho čižma tlačí a rozhodne sa presadzovať i svoje želania.

Profesionálne Mestské divadlo ACTORES z Rožňavy pripravilo pre deti veľký zážitok. Mohli sa stretnúť v parku s populárnou a obľúbenou hrdinkou z knihy švédskej autorky Astrid Lindgrenovej Pipi Dlhá pančucha. Mala neuveriteľne červené vlasy, dva „najcopatejšie“ copy a tvár posiatu pehami, ktoré boli krásne ako hviezdy na oblohe… Nikto jej nepovedal inak ako Pippi Dlhá Pančucha. Divadlo prinieslo príbeh o tomto neobyčajnom dievčati v predstavení, ktoré bolo živé, hravé, veselé, s nápaditými kostýmami a bez moderných zásahov. Keďže túto knihu pozná asi každé dieťa, takže dopredu bolo jasné, o čom divadlo bude a aj to, že to bude neskutočná zábava. Tak ako nezbedníctva hlavnej hrdinky.

DIVADLO NA PREDMESTÍ

Spišskonovoveské Divadlo na predmestí uviedlo kultové predstavenie Janka a Danka podľa literárnej predlohy Márie Ďuríčkovej. V činohernej inscenácii s pesničkami účinkovali profesionálni herci. Rozprávka bola plná veselých chytľavých pesničiek, pri ktorých si tí najmenší zaspievali a zatancovali. Danka a Janka sú sestričky dvojčence a sú celkom rovnaké. Danka je ako Janka a Janka ako Danka. Sú také rovnaké, že keď sa Janka pozrie do zrkadla, nie je si istá, či vidí seba alebo sestru Danku. A keď sa Danka pozrie na Janku, nevie naisto, či vidí sestru alebo seba v zrkadle. Všetečné dvojbodky sa stále škriepia, ale keď treba, vedia ťahať za jeden povraz. Diváci sa dozvedeli o ich stretnutí s medveďom Demeterom, videli, ako ich vystrašila zlá papierová Gevenducha, prekvapil človiečik z budíka a Danke dokonca narástol sloní chobot.

DIVADLO NA DOSKE

Na festivale Leto v parku sa o priazeň detského publika uchádzalo Divadlo na doske s predstavením Snehulienka. Veselá rozprávková klauniáda v podaní dvoch hercov bola plná zaujímavých nápadov s množstvom humoru, pesničiek s peknými a známymi melódiami a so živou hudbou, sprevádzanou nástrojom ukulele. Interaktívne podujatie bolo z autorskej dielne divadla na motívy slávneho príbehu O Snehulienke a siedmich trpaslíkoch. Recesný názov „O fúzatej Snehulienke“ získala rozprávka preto, že postavu Snehulienky hrá herec a nie herečka.

DIVADLO NA RÁZCESTÍ

Bábkové Divadlo na rázcestí z Banskej Bystrice obohatilo letný festivalový program predstavením pre najmenších Dve rozprávky na brušku: O Jurajovi s kozou a o Dobromilovi a Lenimírovi. Deti sa s bábkohercami stretli v parku a pozreli si klasickú rozprávku v tradično- netradičnom spracovaní. Predlohou pre tvorcov boli rozprávky Jurko s kozou od K. J. Erbena a staročeská ľudová rozprávka O Dobromilovi a Lenimírovi v réžii B. Schenkovej. Dôležité je samotné rozprávanie a príbeh. Mieša sa v nich komické s poučným, nešťastie a bieda so šťastným koncom. Avšak predovšetkým ide o netradičné a súčasné spracovanie metódy, akou sa kedysi hrávalo v klasickom bábkovom divadle pre deti. Pretože bábkové divadlo nemusí byť len statická záležitosť s pevne zabudovanou scénou a bábkami, ale dá sa zavesiť napríklad na „bruško“. A zrazu sa otvoria nové možnosti a variácie hrania s klasickými bábkami, nové spojenie hry bábok so živým hercom a maskou.

DIVADLO NA PREDMESTÍ

Festival Leto v parku priniesol deťom ich obľúbenú veselú hudobnú rozprávku Pavla Dobšinského Mechúrik – Koščúrik v podaní spišskonovoveského Divadla na predmestí. Ten si stále vymýšľa nejaké melódie, ale nevie ich vôbec zahrať. Je celkom sám a smutný, lebo nemá kamarátov, ktorí by mu pomohli. Tak sa rozhodne nájsť si ich. Vydá sa na cesty, kde stretne najrôznejšie zvieratká, ktoré však vôbec nie sú celkom obyčajné. Každé z nich vie hrať na nejakom hudobnom nástroji. A keď sa stretne Had Potrávešmyk, inak dobrý perkusionista, najšikovnejší basista Vlk Trubač či super flautistka Myška Chocholuška s husľovou virtuózkou Žabkou Rapotačkou a skvelý gitarista Zajac Poleseskok s najlepšou speváčkou v celom lese Líštičkou Kmotričkou, môže z toho vzniknúť celkom dobrá kapela. A tá sa už nemusí nikoho a ničoho báť. Ani ježibaby a jej kumpánov, ktorí strašia celý les.

SZUŠ VIVA

Súkromná základná umelecká škola VIVA Zádielska v spolupráci s umeleckou agentúrou CK Fany pozvali všetky dobré, aj tie menej dobré deti, na tanečnú rozprávku Anjel Dominik a čerti. Predstavili sa v nej deti SZUŠ a študenti Súkromného konzervatória Zádielska.

Rozprávkový muzikál sa rozhodli uviesť znovu po desiatich tokoch. V roku 2002 nahral Slovenský rozhlas Košice krásny rozprávkový muzikál Vladimíra Puchalu s názvom Vianočné darčeky, mucha a štyria čerti. Do roku 2008 sa odohrali desiatky predstavení a rozprávku videli stovky deti. Autorom námetu a textov piesní je Vladimír Puchala, hudbu skomponoval Marián Čekovský a postavu anjela Dominika naspieval a nahovoril Igor Timko a deti z Detskej rozhlasovej dramatickej družiny.

DIVADLO MÚZA V KONZERVE

Študentské divadlo Múza v konzerve pri Súkromnom hudobno-dramatickom konzervatóriu Požiarnická očarilo deti rozprávkou Ježibabkovci alebo popletené kúzla. Aj vy ste rozmýšľali, kam sa podeli všetky ježibaby z rozprávok? Študenti o jednej ježibabovskej rodinke vedia. V tejto rozprávke sa deti dozvedeli, čo sa musia učiť ježideti a ako kúzla naozaj fungujú. A nielen to, ale aj ako kúzla nepopliesť. Práve o popletených kúzlach bolo predstavenie, v ktorom bolo veľa zábavy, tanca, hudby a spevu. Účinkovali: Andrea Šafranová, Mário Gaži, Alžbeta Tekáčová, Klaudia Goroľová, Gabriela Kalinová a Kristína Vlčeková.

DIVADLO VÍTI MARČÍKA

České rodinné Divadlo Víti Marčíka pripravilo divadelný zážitok plný humoru a životnej múdrosti dva dni po sebe. Medzi deti prišla do Kasární/Kulturparku Snehulienka a sedem trpaslíkov. Jedinečné podujatie pripravila Produkčná dielňa AVE a Detská železnica. Inscenáciu má divadlo vo svojom repertoári od roku 1993 a za sebou už vyše 2300 repríz. Príbeh sa netradične odohráva na komediantskom voze, ktorý sa raz stane kráľovskou komnatou, inokedy čiernym lesom a nakoniec chalúpkou so siedmimi postieľkami. Bábkové predstavenie je plné chytľavých pesničiek, humoru a posolstva lásky, ktorá je všemocná a prekoná aj zlo.

BÁBKOVÉ DIVADLO KOŠICE

Rozprávku Janko Hraško a iné hraškoviny pre malých a hladných o hrachu a o princeznej prišli zahrať herci Bábkového divadla Košice  do Kasární/Kulturparku. Hra Zuzany Kollárovej spája motívy klasickej ľudovej rozprávky Janko Hraško a známeho príbehu H. Ch. Andersena Princezná na hrášku. V oboch týchto rozprávkach dominuje hrášok, a práve táto zelenina je veľkým nepriateľom hlavnej hrdinky. Malá Katka má chuť na všetko možné, len nie na hráškovú polievku, ktorú mama nechala dvom súrodencom na sporáku. Zodpovedný starší brat Šimon však nájde spôsob, ako z hrášku urobiť kamaráta. V jeho rukách sa mení na Janka Hraška a ten sa spolu s deťmi vydáva na náročnú cestu. Inscenácia ponúka ďalší zelený príbeh, v ktorom si Katka vyskúša, ako to chodí na kráľovskom dvore. Či si vďaka týmto dvom rozprávkam nájde ku hrášku cestu, sa deti dozvedeli na predstavení.

 

 

 

Ďalšie články