Z francúzskych filmových delikates najviac chutili Môj kráľ a Denník komornej

Už po tretíkrát sa v Kasárňach/Kulturparku konal filmový festival Créme de la Créme. Milovníci francúzskej kinematografie si mohli tie najlepšie filmy pozrieť od 10. do 16. marca. Vzhliadnuť mohli filmy, ktoré získali ocenenia na prestížnych filmových festivaloch alebo od významných filmových inštitúcií.

Francúzske filmy sú veľmi kvalitné a ich kinematografiu nám priblížil riaditeľ Francúzskej aliancie Košice Michel Bourdier.  „Francúzska kinematografia je bohatá a veľmi produktívna. Je podporovaná štátom a verejnými inštitúciami, vďaka čomu môžu aj menej známi režiséri produkovať filmy. Dôležitou črtou je snaha byť čo najviac realistický, čo sa odzrkadľuje od scenára až po výber dialógov  v akomkoľvek žánri.“

Ako prvý si mohli diváci pozrieť film V tieni žien, ktorý sa týkal milostného trojuholníka, zobrazoval romantickú vášeň, zrod a smrť vzťahov. Druhý večer patril komédii Mikrób a Gasoil o dvoch tínedžeroch, ktorí sa vydali na cestu naprieč Francúzskom na netradičnom vozidle. Tretí westernový titul Ďaleko od ľudí, rozpovedal o ceste dvoch mužov na chrbtoch koní za slobodou, ktorá nie je ľahká. Film Cena slávy, inšpirovaný skutočnými udalosťami, priniesol na filmové plátno príbeh o únose Chaplinovej mŕtvoly. Divákov zaujal aj Denník komornej Célestine, ktorá sa musí vyrovnať so sexuálnymi návrhmi pána, ale aj s paňou domu, ktorá vládne pevnou rukou. Nepochybne delikatesou bola snímka Pán Bezchybný. Ambiciózny Mathieu túži stať sa literárnym autorom, čo sa mu nedarí až do chvíle, kým nenájde rukopis mŕtveho muža, ktorý vydáva ho za svoj. Najväčší úspech mal film Môj kráľ, ktorý zaplnil sálu. Hlavná hrdinka Tony v ňom spomína na románik, ktorý prežila s mužom Georgio.

Počas tretieho ročníka festivalu sa v publiku vystriedalo 500 divákov. Podľa riaditeľa Francúzskej aliancie Michela Bourdiera Créme de la Créme bolo úspešné nielen z hľadiska návštevnosti, ale aj kvality filmov. Najúspešnejšími filmami boli Môj kráľ a Denník komornej.

Nikoleta Wellová

Foto: Maroš Simon

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.