Z hudby, ktorá sa rinie z hrdiel zboristov bez nástrojov, naskakujú zimomriavky

Desiaty ročník prehliadky speváckych zborov Adamcove dni oživí tradíciu zborového spievania koncom mája. V Kunsthalle/Hale umenia sa v dňoch 28. – 29. mája budú prezentovať zboristi z východného Slovenska, aby si uctili pamiatku významného dirigenta, zbormajstra a hudobného skladateľa Vojtecha Adamca (1926 – 1973), ktorý sa zapísal do histórie Košíc.

Vystúpia s vlastnými piesňami, ale aj s povinným renesančným dielom od talianskeho skladateľa Giovanna Gastoldiho Vezosette nimfe e belle. Zaspievajú aj skladbu od Norberta Bodnára, skomponovanú špeciálne pre túto príležitosť. Záver Adamcových dní bude už tradične patriť “hymne” festivalu a piesni Slovensko moje, ktorej autorom je Vojtech Adamec, ktorá už tradične patrí k najsilnejším emóciám celého podujatia, kedy sa naraz rozochvejú hlasivky desiatok zboristov a zo všetkých účinkujúcich sa vytvorí gigantické spevácke teleso, ktoré spája láska k spievaniu.

Podujatie sa s prestávkami koná už od roku 1983, teda desať rokov po smrti Vojtecha Adamca, ktorý patril medzi významné osobnosti slovenského hudobného života. Pracoval ako zbormajster speváckeho zboru  SĽUK, neskôr ako dirigent a zbormajster Československého rozhlasu. Popri práci s profesionálnym orchestrom umelecky viedol Ľudový spevokol učiteľov Slovenska, Spišský učiteľský zbor, Ženský zbor Lekárskej fakulty PJŠ v Košiciach a od roku 1964 aj Košický spevácky zbor učiteľov. Významne sa zaslúžil o  rozvoj slovenského zborového spevu. Komponoval skladby pre rozhlas, televíziu a divadlá, bol organizátorom hudobného života. Krátko pedagogicky pôsobil ako profesor dirigovania na Štátnom  konzervatóriu v Košiciach.

Ako prezradil člen festivalového výboru a odbornej komisie Karol Petróczi, nepôjde o typickú súťaž: “Odborná porota skôr zbory a jednotlivých zbormajstrov nasmeruje na správnu cestu. Zaspievajú z každého rožku trošku. Nechceme, aby bol repertoár úzko špecializovaný len na cirkevné zbory. Radi si vypočujeme aj klasické skladby, počnúc renesanciou, cez baroko až po súčasnosť. Takisto máme nádherné úpravy slovenských ľudových piesní.“

Adamcove dni už druhý rok organizujú K13 – Košické kultúrne centrá. V desiatom ročníku si pripomenieme nedožité  90. narodeniny skvelého zbormajstra nadčasového významu, ktorého si cenili aj ako znalca folklóru v celom bývalom Československu. Na podujatí sa zúčastnia: Vokálny ansámbel Zboru katedrálneho Chrámu sv. Alexandra Nevského (Prešov), Iuventus Pedagogika (Levoča), miešaný spevácky zbor Karmel (Stropkov), Cantus Villa Nova (Spišská Nová Ves) a Košický spevácky zbor učiteľov (Košice).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.