Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Z obrazov Moniky Vrancovej znie „maľovaná“ hudba nežnej temnoty

Z obrazov Moniky Vrancovej znie „maľovaná“ hudba nežnej temnoty

Festival súčasného umenia ARS NOVA, ktorý sa v Dome umenia a Kasárňach/Kulturparku uskutoční od 5. do 15. novembra, bude predovšetkým o hudbe, ale prinesie aj niečo navyše. Jeden deň bude patriť  filmovým dokumentom o hudobných skladateľoch a ponúkne tiež pohľad do výtvarného umenia.  V salóniku Domu umenia bude výstava obrazov Moniky Vrancovej Velvet Dunkelheit (Nežná temnota), ktorá tam zostane aj po doznení posledných tónov festivalu. Návštevníci si ju budú môcť pozrieť od 5. do 29. novembra.

The Last Place Discovered on Earth..., 80 cm x 100 cm, acryl on canvas, 2015„Výstava mladej košickej výtvarníčky Moniky Vrancovej tvorí výber prác, sérií plátien a kresieb na papieri, ktoré vznikali od roku 2013. Názov výstavy ´Velvet Dunkelheit´ alebo ´Nežná temnota´ reflektuje vizuálnu povahu Vrancovej prác. Jej obrazové polia zobrazujú imaginárne krajiny a fiktívne príbehy foriem a fragmentov. Rozprávkovo začarovaný les, videný  za slabého mesačného svitu, ho menia na voľnú interpretáciu temného a vyschnutého lesa s príchuťou hororu. S geometrickými tvarmi a plochami  na scénu vstupujú kamene, kryštály a pahorky, vrstevnice, korene a vetvy stromov,  a to všetko  dôsledne spojené tenkou pavučinou čiar a priesečníc. Abstrahujúce krajiny a symbolické zátišia s ponurou atmosférou tajomných  predmetov odkazujú na štýl „gothic“ (temný, stredoveký, nie v pravom zmysle slova gotický – architektonický štýl stredoveku), uznávaný ako životný štýl, v ktorom sa uplatňujú symboly lebiek a kostí, rastlín, nožov s kvapkami krvi, dlhé tiene  a pod.“, približuje výstavu kurátor Michal Štofa.

Vo svojej tvorbe autorka svojsky prepája  grafický, maliarsky aj sochársky prejav jednak silným vstupom expresívnych  vrypov do sadrokartónových platní či ich vystúpením do priestoru pod obrazom. „Akoby celé snaženie Vrancovej bolo jedno intenzívne prerývanie sa do spodných psychických vrstiev,  do suterénu osobnej imaginácie a melanchólie.“  Autorka vzhľadom na obmedzené výstavné  priestory diela na sadrokartónoch nevystavuje. Na výstave sú iba plátna a kresby.

„Rezidenčný pobyt v Kremse priniesol posuny v programe autorky v razancii zásahov do sadrokartónových dosiek, v novej, zamatovej a pestrejšej farebnosti plátien či v rytmike imaginárnych prvkov s odozvami reálnych vecí a pocitov. V jej novej tvorbe sa odráža stoický podunajský horizont s kresbou kremžského mosta, ostré hrany tieňov a architektúry,  klenby kostolov a stromov a jediná cestička cez malebnú štvrť Stein, na konci ktorej sa ocitnete v bizarnej kaviarni dvoch starčekov.  Jej posledné práce pôsobia upokojujúco a intenzívne ako šálka „čiernej“ kávy  v tejto opustenej kaviarni, ale aj  prenikavo a rázne ako štipľavá kremžská horčica – všetko to  namixované podľa originálnej receptúry,“ hovorí o výtvarníčke historik umenia Vladimír Beskid.

Košičanka Monika Vrancová (1985) je absolventkou Fakulty umení TU v Košiciach (2012). V roku 2013 bola finalistkou súťaže „VÚB Maľba 2013“ pre mladých maliarov do 35 rokov. V tom istom roku sa zúčastnila na Trienále súčasného obrazu v Kunsthalle/VSM Košice. Vlani bola v rámci programu K.A.I.R. Košice na rezidenčnom pobyte v rakúskom Kremse. V tomto roku sa znovu prebojovala do finále súťaže „VÚB Maľba 2015“.  Žije a tvorí v Košiciach.

Vernisáž výstavy: 5. 11. o 18:00 hod.

Otváracie hodiny: pondelok – piatok od 10:00 do 16:00 hod.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

 

Ďalšie články