Z polievkových hrncov sa bude šíriť chuť a vôňa rôznych národov – ZMENA TERMÍNU!!!

Ak ste sa túto sobotu tešili na obľúbený Polievkový festival musíte si naň ešte chvíľu počkať. Organizátori oznamujú fanúšikom tých najlepších polievok najrôznejšieho druhu a chutí, že termín konania festivalu sa z technických a hygienických príčin presúva na sobotu, 30. novembra 2019. Zakúpené vstupenky zostávajú v platnosti aj pre novembrový termín. Lístky možno tiež vrátiť v Informačnom centre Delta denne od 10:00 do 18:00 hod. 

„Vzhľadom na stanovisko Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) sme sa rozhodli presunúť termín konania festivalu. Hlavným dôvodom je, aby prihlásené súťažiace tímy dostali čas prispôsobiť sa prísnym podmienkam prípravy a podávania polievok, kde je potrebné dodržiavať všetky platné právne predpisy, vrátane hygienických noriem. Veľký úspech doterajších ročníkov a naša spoločná chuť nevzdať sa, bude isto zárukou toho, aby to dobre dopadlo a boli dovtedy splnené všetky požiadavky od RÚVZ. Ďakujeme za pochopenie a veríme, že v náhradnom termíne sa spoločne stretneme v priateľskej nálade,“ uviedla poverená riaditeľa K13 – Košické kultúrne centrá Denisa Vágner.

Je tu jeseň a s ňou prichádza aj obľúbený, a hlavne veľmi chutný formát s veľkou koncentráciou rôznorodých kultúr v hrnci. Čím ich naplniť a zasýtiť návštevníkov ôsmeho Polievkového festivalu bude úlohou súťažných tímov, ktoré pripravia nielen zaujímavé kulinárske dobroty, ale predstavia inakosť tej-ktorej komunity a krajiny.

Druhá októbrová sobota je už tradične vyhradená „polievkáču“, ktorý zasýti. Keď chcete ochutnávať ako sa varí v kuchyniach v Košiciach, kde žijú okrem Slovákov aj ľudia z rôznych krajín, nepremeškajte dátum 12. október a príďte do areálu Kasární/Kulturparku už o 13:00 hod. Budú sa podávať polievky, ktoré prezentujú odlišnosť a rozmanitosť minorít, ich kultúru, zvyky, korene či životný štýl. Polievkový festival je vyvrcholením festivalu Rozmanitosť a rozmanité budú aj polievky.

Ich príprava je jednoduchá, finančne nenáročná a ľahko sa s ňou delí. Ľudia majú príležitosť koštovať, čo ktorý tím ukuchtí a hlasovať, ktorá bola najviac naj. Minimálne dvojčlenné tímy, budú variť a prezentovať sa pred stovkami ľudí. Ich úlohou je pripraviť 40 litrov polievky.

Základnou myšlienkou Polievkového festivalu je spoznať národy, kultúry, komunity, menšiny, ktoré sa chcú prezentovať pred celými Košicami a zaujať svojou výnimočnosťou, aktivitami, záujmami a hlavne polievkou, ktorá sa varí doma. Každý návštevník by mal mať na zreteli, že polievky degustujeme a vychutnávame, spoznávame minority mesta a nadväzujeme či rozvíjame vzťahy.

„Polievkáči“ budú o priazeň ochutnávačov súperiť o zlatú, striebornú alebo bronzovú lyžicu. Svoju jedinečnosť môžu zvýrazniť aj oblečením, hudobným, divadelným či iným vystúpením alebo napríklad originálnou výzdobou stánku. Fantázii sa medze nekladú.

Popri koštovke sa budú ľudia aj zabávať. Pripravený je pre nich sprievodný program. Na pódiu na bielom námestí vystúpia (13:00) Čepeto a Hrico allias Tomáš a Matúš, hasiči z Košíc spolu s Tanečnou školou DS Košice. V hudobno-tanečnej show Hasíme hudbou a tancom predvedú to najlepšie z tanečných kreácií detí a mládeže. Hip-hopová dvojica zase vystúpi s populárnou skladbou o hasičoch.

Hlavné pódium v areáli bude patriť kapele Gapa & Mečiar blues connection, ktorá je spojením prešovského funk-jazzového saxofonistu Mária „Gapa“ Garberu s bluesovým gitaristom a spevákom Romanom Mečiarom z Bojníc (14:15). Na záver vystúpi skupina The Sages, hrajúca alternativ/progressive rock (17:30).

Na Polievkáči sa zabavia aj rodičia s deťmi. V nafukovacej bubline je pre najmenších pripravený pestrý program: Kreatívny hrnček a veselé varešky s Nikou, Malí kuchári na polici v hrnci so Silviou, Kuchárske čapice s Katkou, Hlinené pochúťky z našej kuchyne s Ester a Polievkový make-up pre deti, čo ľúbia polievku s Karin (14:00 – 17:00). Vo Vedeckom brlohu v SteelParku bude Bublinová show (14:00 – 16:00) a deti sa zabavia aj pri interaktívnom predstavení s Haligandou (15:00 – 15:30).

Komunitné pódium pri kaviarni Papa je vyhradené na prezentáciu rôznych skupín, ktoré pôsobia v Košiciach. Predstavia sa seniorské mažoretky, tanečníci a tanečníčky hip-hopu, salsy či brušného tance a na záver všetkých rozhýbe zumba (14:30). Vystúpia Jazerské mažoretky, súbor Furčane, gitarista Patrik Novák, tanečné skupiny Tarwen a Amulet, Angels dance school, tanečníci skupiny Jarmila, Latino LINE Dance, Košický šermiarsky cech, street dance komunita FLEK a program zavŕši Latino Zumba show.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.