Žatva toho najlepšieho z prestížnych filmových festivalov  

Siedmy ročník výberovej filmovej prehliadky prvotriednych festivalových snímok Be2Can ponúkne to najlepšie z najprestížnejších svetových filmových festivalov v Berlíne, Benátkach a Cannes. Diváci sa môžu tešiť na novú dávku kvalitných a podnetných filmov. Z veľkej trojky festivalov uvidia šesť filmov aj v Košiciach. V Kasárňach/Kulturparku sa budú premietať od 23. do 28. novembra 2020 o 18:00 hod.

Reprezentatívnu sondu do súčasných trendov festivalovej kinematografie priblíži šestica pozoruhodných titulov, ktoré zožali úspech a razia si cestu k divákom. Prvým filmom, ktorý sa objaví na plátne v úvodný večer (23. 11. 2020), bude Strieborným levom za najlepšiu réžiu v Benátkach ovenčená švédska dráma, nominovaná na Zlatého leva O NEKONEČNOSTI. Je to úvaha o ľudskom živote v povojnovom období v celej jeho kráse a krutosti, nádhere a všednosti, óda a žalospev súčasne.

Druhý večer (24. 11. 2020) bude patriť nemecko-česko-iránskej dráme Mohammeda Rasoulofa, ktorá na Berlinale 2020 získala ocenenie Zlatý medveď a Cenu ekumenickej poroty, NIET ZLA MEDZI NAMI. V štyroch tematicky prepojených epizódach, ktoré sú tragické a neúprosné, vyrozpráva príbehy štyroch mužov, ktorí zabíjajú ľudí odsúdených na trest smrti.

Na festivale Berlinale 2020 získala Strieborného medveďa pre najlepšiu herečku Paula Beer, ktorá stvárnila hlavnú postavu v nemecko-francúzskom filme UNDINE. Romantickú drámu, ktorá si odniesla aj cenu FIPRESCI, uvidia diváci v tretí večer (25. 11. 2020). Režisér Christian Petzold v nej prepracoval mýtus o záhadnom vodnom duchovi ako modernú rozprávku v zakliatom svete. Vykresľuje legendu o Undine prostredníctvom vlastnej filmovej vízie.

Aj keď prestížny filmový festival v Cannes nemal v roku 2020 taký priebeh, ako ho poznáme, svetlo sveta uzrel oficiálny výber filmov, ktorý je označený značkou „Cannes label“. Jedným z nich je i dánska snímka Thomasa Vinterberga CHĽAST (26. 11. 2020). Už názov filmu vypovedá o téme, okolo ktorej sa príbeh točí. Ako dopadne experiment stredoškolských učiteľov overiť si teóriu o tom, že mierna podnapitosť otvára našu myseľ, zmenšuje problémy a zvyšuje kreativitu, ale aj o následkoch, zistíte po vzhliadnutí filmovej snímky.

Piaty filmový večer je vyhradený pre pozoruhodný francúzsky film LUX ÆTERNA (27. 11. 2020), ktorý bol na festivale v Cannes 2019 nominovaný na Zlatú palmu. Táto dráma je esej o kinematografii, láske k filmu a hystérii filmového nakrúcania. Film je reflexiou spoločnosti očami umelcov. Je štvrtým zhmotnením medzinárodného projektu riaditeľa Saint Laurent Anthonyho Vacarella.

Prehliadku Be2Can uzavrie rusko-nemecko-bieloruská historická dráma Vadima Perelmana PERZSKÉ LEKCIE (28. 11. 2020). Dej filmu sa odohráva na okupovanom území Francúzska v roku 1942. Mladý Belgičan Gilles je spolu s ostatnými Židmi zatknutý vojakmi SS a poslaný do koncentračného tábora v Nemecku. Len o vlások unikne poprave. Dozorcov presvedčí, že je Peržan a nie Žid. Musí však učiť veliteľa perzštinu, ktorý sníva o reštaurácii v Iráne. Jeden chybný krok ho však môže stáť hlavu, a tak si jazyk vymýšľa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.