Zatvorte oči a počúvajte klavírne improvizácie Richarda Rikkona zas inak

Pri organizovaní hromadných podujatí, a to aj v prípade, že sa konajú v exteriéri, sú rúška povinné. Rovnako je nutná dezinfekcia rúk. Účastníci sú povinní dodržiavať pokyny organizátora o rozostupoch osôb a sedení a ďalšie opatrenia, týkajúce sa prevencie ochorenia COVID 19, ktoré budú zverejnené pri každom podujatí na viditeľnom mieste.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Klavír a za ním fenomenálny klavirista. Richard Rikkon je osobnosť, ktorej koncertné vystúpenia uchvacujú mladých, aj tých skôr narodených. Virtuózny hudobník, ktorého koncerty sa nikdy neopakujú, pretože zakaždým je to iná improvizácia, bude znovu oživením festivalu Leto v parku v tom pravom zmysle. Prinesie filmovú hudbu aj pop vo vlastnom prevedení a podmaní si publikum. S ľahkosťou a úsmevom na tvári. Keď chcete znovu zažiť fantastický večer a patríte k jeho priaznivcom, nenechajte si ujsť známe soundtracky aj populárne melódie s hudobníkom so zvučným menom a príďte do Kasární/Kulturparku 28. júla 2020 o 20:00 hod.

Klavír je to, čo ovláda s bravúrou a tento hudobný nástroj ovláda jeho život od útleho detstva, čomu sa nikdy nebránil a dodnes je pre neho všetkým. s hudbou vstáva i zaspáva, tvorí, improvizuje a ďalej odovzdáva. A on sa naozaj dobre počúva. Počas jeho vystúpení sa v hlave premietajú filmy a znie hudba, ktorá ich v pozadí sprevádza. Filmový koncert je vždy spomienkou na prežité chvíle v kine, obohatené o osobný vklad hudobníka.

Nebo, pod ktorým sa bude koncert odohrávať, je nekonečné. Rovnako ako Rikkonova hudba, ktorú interpretuje. Všestranný hudobník sa venuje aj kompozícii a aranžovaniu diel iných autorov, ako aj komornej hre. Priebežne študuje diela Vladimíra Horowitza, Georgsa Cziffru a iných velikánov klavírneho neba. Okrem virtuózneho klavírneho interpretovania skladieb v presnom pôvodnom notovom zázname sa venuje aj prearanžovávaniu majstrovských diel a ich netradičnému stvárneniu. Príklad vlastnej transkripcie skladieb Richardom Rikkonom môžete počuť na jeho CD v skladbách ako Memory, My way, Yesterday, Over the rainbow, Poem, Liszt – Petrarcov sonet, Caruso. Transkripciu skladby Let čmeliaka, ktorú prepísal ešte v minulom storočí Georges Cziffra ako najvirtuóznejšie prevedenie pre klavír, Richard Rikkon odohral a nahral na jednom zo svojich CD.

Pravidelne hrával s viacerými renomovanými telesami: Orchester De Radio et Television Paris, Concerge bouw – Orchester Amsterdam a Symphonie Orchester  Zürich. Absolvoval celosvetové turné s vlastným recitálovým koncertom (Afrika, India, Saudská Arábia, Grécko, Kanada, Spojené štáty, atď.). Koncertne sprevádzal mnohých operných spevákov z Kanady a Ameriky. Spolupracoval aj so sólistami Moskovskej filharmónie. Jeho repertoár zahŕňajú diela od Bacha až po súčasných skladateľov.

Koncert Richarda Rikkona bude opäť iný, aj keď možno zaznejú skladby, ktoré sme už viackrát počuli. Ani on sám dopredu netuší, ako ich v danej chvíli zahrá. Jeho prsty vraj riadi po klávesoch niečo (niekto) zhora. Je to dar, ktorým nebol obdarovaný každý. A zakaždým je to hudba, ktorá očarí, nadchne a pohltí poslucháča. Keď sa necháte unášať na jeho vlnách, zabudnete na všetko a svet bude krajší. Určite niečo aj pridá, pretože nikdy neodchádza z pódia po doznení posledného tónu skladby na rozlúčku a bez srdečných ovácií. Pridáva a pridáva a vlastne nemá na výber. Tak hrá a vždy to bude málo z pohľadu vnímavého poslucháča.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.