Závan karibskej hudby z kolísky reggae, ale aj osviežujúceho pop rocku

Fanúšikov dobrej hudby čaká na festivale Leto v parku aj v auguste niekoľko zaujímavých koncertov. Na pódiu v areáli Kasární/Kulturparku to roztočia v sobotu večer (5. 8.) od 18:30 tri kapely. Hudbou z kolísky reggae  a jej kráľa Boba Marlyeho – Jamajky priblížia atmosféru karibského ostrova cez jedinečnú a podmaňujúcu hudbu skupiny N3O Akustika a  Medial Banana a s alternatívnym rockom a rádiovými hitmi príde kapela Le Payaco.

N3O Akustika je unikátny projekt hudobníkov z Prešova, ktorí so svojimi pozitívne naladenými pesničkami bavia malých aj veľkých už niekoľko rokov. Ich svojská kombinácia karibskej hudby s world music, okorenená o slovenské ľudové prvky prináša „duchovnú revolúciu“ všade, kam prídu.

Vidieť ich v kluboch, na festivaloch, ale nemajú problém rozložiť mohutný kontrabas, gitary, cajón, trombón, lesný roh či perkusie rovno na ulici a tešiť tak netradičným koncertom okoloidúcich fanúšikov alebo pozvať si ich priamo do svojej skúšobne. Urobili to už tak nielen takmer v každom väčšom meste na Slovensku, ale aj vo Francúzsku či Taliansku. S novým, už osvedčeným spevákom Palim Kovaľom ponúka obľúbená kapela spolu s nováčikom, pôvodne operným spevákom Stanom Rusynom, oveľa viac reggae. Práve pripravujú nový album, v ktorom zaznejú staré hity v novom šate a mnoho noviniek. „I’m Rastaman“ či „Pridaj sa k nám“ už poznáme.

„Poznačená“ hudobným štýlom reggae je aj kapela Medial Banana, ktorá sa na domácej scéne profiluje už niekoľko rokov. Príbeh vokalistov Pokymana, Erika Šulca a hudobníkov Petra Zajačeka (gitara), Lukáša Minaříka (klávesy), Jara Žiga Jr. (bicie) a Mateja Krivánka (basgitara) sa začal už v roku 2009. Vtedy sa stretla partia mladých chalanov z rôznych hudobných sfér. Napokon sa zjednotili a svojou pestrou zmesou rocku, dancehallu, funku a najmä reggae si rýchlo získali veľkú obľubu fanúšikov.

Táto ojedinelá hudobná formácia na Slovensku si našla svoju cestu práve v jamajskom žánri, kde môžu voľne prezentovať vlastné názory, postoje a zároveň pozitívnu energiu. Okrem textov, s ktorými sa vie stotožniť veľké množstvo fanúšikov a pestrej kombinácii hudobných žánrov, sú Medial Banana typickí svojimi energickými vystúpeniamiz ktorých vyžarujú len tie správne good vibes.

Kapela má za sebou dva albumy Uplifted a Rockin´It .Už prvé EP Naturally Lifted obsahovalo hity ako “Reggae Muzika” či “Horehronie”, ktoré sa rýchlo stali slávnymi po celom Slovensku. Na Jamajke nahrali album Inna Jamdown, na ktorom predstavujú plejádu jamajských interpretov, ako sú Anthony B, Jah, Mason, Spectacular či Bay-C. Kompilačný album sa umiestnil ako 15. najlepší reggae album na svete.

Záver večera bude patriť skupine Le Payaco, ktorá vznikla v roku 1996. Počas svojej existencie odohrala stovky koncertov. Postupne sa stala jednou z najvychytenejších domácich kapiel a dnes sa pokladá za legendu.

Vydala štyri albumy – Le Payaco (1999), Okná vesmíru dokorán (2001), Niečo je zlodej (2003) a Všetko sa dá zjesť (2005), z ktorých vzišli desiatky úspešných singlov (Dobrý večer, priatelia, Sadni si mi na kolená, Ochorel som smútkom belasým, Horská chata, Všetko sa dá zjesť, atď.), jedno EP Za lyžicu medu (2002) a dva anglické single She/Punkrock Girl (2004) a Truest kind/Turn Around (2004).

V roku 2006 sa kapela rozhodla prerušiť svoju činnosť a jednotliví členovia si založili vlastné sólové projekty Sounds Like This, Diego a Datasystem. Po piatich rokoch odmlky sa v lete 2011 kapela rozhodla odohrať spomienkový koncert na BAŽANT POHODE v Trenčíne. Tridsaťtisíc fanúšikov pod pódiom s nadšením spievalo refrény, preto sa chlapci rozhodli začať znovu hrať, neskôr aj nahrávať a napokon i vydávať nové skladby. V júli 2013 vyšiel nový singel „Kone“, následne v špeciálnom náklade na vinyle výberovkaJukebox.

V roku 2015 im vyšiel album “Dnes je ten Deň” a počas tohto leta začína pripravovať materiál na šiesty štúdiový album. Súčasnú zostavu Le Payaco tvoria Tomáš Sloboda – gitara, spev, Martin Stempel – basa, spev, Juraj Vitéz – bicie, spev a stály hosť kapely Tomáš Vagaský – gitara.

Vstupenky online:

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.