Zborová pocta významnej hudobnej osobnosti Vojtechovi Adamcovi

Obnovenie Slávností zborového spevu Vojtecha Adamca, ktoré mali na východnom Slovensku veľkú tradíciu, vytvára priestor na prezentáciu zborových telies, ich vzájomnú konfrontáciu, a hlavne na stretnutie ľudí s rovnakými záujmami. Zámerom je organizovať pravidelnú hudobnú slávnosť s bohatým programom a konfrontovať domácu zborovú tvorbu a interpretačné umenie so zahraničím. Jedenásty ročník prehliadky vyvrcholí slávnostným koncertom 6. mája v Kunsthalle/Hale umenia o 17:00 hod.

Zboristi si uctia pamiatku významného dirigenta, zbormajstra a hudobného skladateľa Vojtecha Adamca (1926 – 1973), ktorý sa zapísal do histórie Košíc. Patril medzi významné osobnosti slovenského hudobného umenia. Viedol Košický spevácky zbor učiteľov, ktorý sa pod jeho vedením stal jedným z najlepších zborových telies na Slovensku.

Podujatie sa s prestávkami koná už od roku 1983. V roku 1994 prehliadku obnovila Asociácia východoslovenských speváckych zborov, ale kvôli nedostatku financií sa po piatich ročníkoch opäť ukončila. V roku 2005 sa do organizovania pustilo Krajské osvetové stredisko v Košiciach a o dva roky sa uskutočnil ešte 8. ročník. Od roku 2015 podujatie organizuje mestská organizácia K13 – Košické kultúrne centrá pod názvom Adamcove dni. Novým spoluorganizátorom je OZ Košický spevácky zbor učiteľov.

Vojtech Adamec pochádzal zo Španej doliny v Banskej Bystrici, študoval na Učiteľskej akadémii a v Bratislave vyštudoval hudobnú výchovu na Pedagogickej fakulte a zborové dirigovanie na VŠMU. Po absolvovaní štúdia sa stal vedúcou osobnosťou SĽUK-u. V roku 1955 obsadil post dirigenta Košického rozhlasového orchestra a Slovenského ľudového umeleckého kolektívu v Bratislave. V rokoch 1964 – 1972 viedol Košický spevácky zbor učiteľov. Krátko pedagogicky pôsobil ako profesor dirigovania na Štátnom konzervatóriu v Košiciach.

Slávnosti zborového spevu Vojtecha Adamca sú prehliadkou zborov nielen zo Slovenska. Na pódiu sa predstavia Miešaný zbor BONA FIDE z Rimavskej Soboty, Košický spevácky zbor učiteľov, Spevácky zbor LUMIR z Brna, Spevácky zbor ROZKVET z Prievidze, Chorus Universitatis Safarikianae z Košíc a Ukrajinský gréckokatolícky zbor otca A. Vološina Mukačevskej eparchie v Užhorode.

Košický spevácky zbor učiteľov pôsobil v Košiciach už od r. 1948. Až do r. 1994 sa na jeho úspechoch výrazne podieľali významné osobnosti: Ján Žabka, Pavol Vileník  a  Ján Süli, ktorí založili OZ KSZU. Cieľom združenia bolo aj naďalej zachovávať a rozvíjať tradície a trvalé kultúrne hodnoty a pokračovať v podporovaní a pozdvihnutí kultúrneho dedičstva v aktívnej činnosti zboru.Slovenskú a svetovú zborovú tvorbu ponúka širokej verejnosti formou koncertov a vystúpení.

KSZU dlhoročne spolupracuje na vokálno-inštrumentálnych projektoch Štátnej filharmónie Košice, účinkuje na sakrálnych festivaloch a rôznych benefičných koncertoch. Za šírenie hudobnej kultúry, za vynikajúcu reprezentáciu slovenského zborového umenia doma i v zahraničí získal v r. 1999 Cenu mesta Košice.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.