Zborové vzdanie pocty spevákov Vojtechovi Adamcovi

Slávností zborového spevu Vojtecha Adamca, ktoré majú na východnom Slovensku veľkú tradíciu, vytvárajú priestor na prezentáciu zborových telies, ich vzájomnú konfrontáciu, a hlavne na stretnutie ľudí s rovnakými záujmami. Zámerom Adamcových dní je organizovať pravidelnú hudobnú slávnosť s bohatým programom. Dvanásty ročník prehliadky vyvrcholí slávnostným koncertom 5. mája v Kunsthalle/Hale umenia o 17:00 hod.

Zboristi si uctia pamiatku významného dirigenta, zbormajstra a hudobného skladateľa Vojtecha Adamca (1926 – 1973), ktorý sa zapísal do histórie Košíc. Patril medzi významné osobnosti slovenského hudobného umenia. Viedol Košický spevácky zbor učiteľov, ktorý sa pod jeho vedením stal jedným z najlepších zborových telies na Slovensku.

Podujatie sa s prestávkami koná už od roku 1983. V roku 1994 prehliadku obnovila Asociácia východoslovenských speváckych zborov, no kvôli nedostatku financií sa po piatich ročníkoch opäť ukončila. V roku 2005 sa do organizovania pustilo Krajské osvetové stredisko v Košiciach a o dva roky sa uskutočnil ešte 8. ročník. Od roku 2015 podujatie pripravuje mestská organizácia K13 – Košické kultúrne centrá pod názvom Adamcove dni.

Vojtech Adamec pochádzal zo Španej doliny v Banskej Bystrici, študoval na Učiteľskej akadémii a v Bratislave vyštudoval hudobnú výchovu na Pedagogickej fakulte a zborové dirigovanie u prof. Jána Strelca na VŠMU. Po absolvovaní štúdia sa stal vedúcou osobnosťou SĽUK-u. V roku 1955 obsadil post dirigenta Košického rozhlasového orchestra a Slovenského ľudového umeleckého kolektívu v Bratislave. V rokoch 1974 – 1972 viedol Košický spevácky zbor učiteľov. Krátko pedagogicky pôsobil ako profesor dirigovania na Štátnom konzervatóriu v Košiciach.

Počas slávností sa publiku predstaví sedem zborov: Ženský zbor Českého spolku v Košiciach, Košický spevácky zbor učiteľov, Collegium Technicum, Miešaný zbor Žilina, OZ, Ženské vokálne zoskupenie Womanvocal, Spevácky zbor mesta Humenné a Košický detský spevácky zbor.

Záver Adamcových dní bude už tradične patriť “hymne” festivalu a piesni Slovensko moje, ktorej autorom je Vojtech Adamec. Vždy patrí k najsilnejším emóciám celého podujatia, kedy sa naraz rozochvejú hlasivky desiatok zboristov a zo všetkých účinkujúcich sa vytvorí gigantické spevácke teleso, ktoré spája láska k spievaniu.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.