Značka VYVA nezostala na Art fashion night v tieni

Vkusné, mladé, elegantné, nápadité, moderné, s nádychom minulosti, ale súčasné, boli modely, ktoré predviedli na Art fashion night módni návrhári, ale aj začínajúci konkurenti z radov obyčajných ľudí, vstupujúci do sveta módy so svojou novou značkou VYVA. Treba podotknúpť, že nijako nezaostávala za už ostrieľanými a viac známymi a nezostala v ich tieni.

To, čo videli diváci na módnej show v Kasárňach/Kulturparku, ktorá bola poňatá aj umelecky, bol špeciálny formát, ktorého hlavnou myšlienkou bolo priniesť ucelený program zameraný na súčasnú módu z pohľadu nosnej témy tohtoročného festivalu Bazzart -„Tradícia“.  Ku slovenským návrhárom a dvom butikom sa pripojil aj súbor Železiar s prehliadkou v originálnych krojoch, tancom a spevom, ktorý sa viaže k obci Jakubany a dominuje aj projektu Jeden slovenský príbeh. Netradičné spojenie na móle bolo unikátnym umeleckým zážitkom.

IMG_4916

Tému tradície odštartoval Železiar, ktorý navodil tú správnu veselú atmosféru a preniesol ľudí do dávnych čias. Po ňom nastala historická chvíľa pre módu, ktorá sa zrodila vo Výmenníku Važecká.

Značka VYVA, čiže skratka výmenníka, sa kreovala v rámci umelecko-komunitného projektu Z ulice. Na tejto kolekcii pracovali úplne obyčajné ženy, dievčatá, babky, deti, takže je to naozaj  multigeneračná vec, ktorá nám vlastne priniesla aj Jeden slovenský príbeh. Veľkej prehliadke Art fashion night predchádzalo utorkové podujatie vo výmenníku, ktoré sa nieslo v duchu predstavenia značky ako takej, ako sa vyvíjala, ako sa tvorila kolekcia a odprezentovaný bol aj krátky dokument s rozhovormi s jednotlivými účastníčkami projektu. Menšia módna prehliadka bola malou ochutnávkou na veľkú, kde sa modely prvýkrát predviedli už aj s inými, profesionálnejšími  tvorcami módy,“ predstavila nováčika na košickej scéne hla organizátorka a duša celého projektu Jana Bučková.

IMG_4927

To, čo sme mohli vidieť, nepôsobilo ako chudobný príbuzný, či menej nápaditá kolekcia ako tie ostatné. Naopak, ženy z výmenníka si „ušili“ značku, ktorá má na to, aby prerazila. Čo je dôležité, kritickému oku diváka sa naozaj páčila. Asi najviac zo všetkého pekného publiku učarovali detské modelky v oblečení v duchu tradície, ktoré sa napája na jednotlivé krojové časti z Jakubian v kombinácii farieb tyrkysová, biela a žltá. V oblečení so značkou VYVA kráčali po trávnatom koberci hrdo a s profesionálnou hrdosťou, že predvádzajú šaty, ktoré si naozaj zaslúžia obdiv okolia i módnych návrhárov. VYVA je  hravá, ženská a multigeneračná.

Kolekcia sa začala kreovať tak, že sa sledovali geometrické tvary práve výmenníka na Važeckej, ktorý je veľmi špecifický a ktorý diktuje určitý geometrický ráz a systém, takže veľká časť tvorby najprv smerovala vlastne týmto smerom.  Keď sme sa v druhej polovici roka dostali k téme tradície, tak sme sa snažili skĺbiť niečo zdanlivo neskĺbiteľné. Myslím si, že sa to ženám – neprofesionálkam podarilo. V kolekcii  sú odevy spoločenské,  veľmi jednoduché na bežné nosenie, ale aj vkusné svadobné šaty doplnené o kyticu a venček zo suchých klasov, čo je na prvýkrát dosť veľký unikát,“ ocenila výtvory účastníčok projektu Jana Bučková.

Za nováčikom na módnom trhu sa predstavili aj ďalší návrhári. Miroslav Straka s Andreou Pojízdalovou prišiel s veľmi zaujímavou kolekciou White, doplnenou o masky na tvár. Slavomíra Vlasová predstavila spoločenské šaty, Jaroslava Wurll Kocanová zas navrhuje nádherné spoločenské šaty, ale aj svadobné s rôznymi folklórnymi prvkami a nechýbalo ani oblečenie z dielne návrhárky Ľubice Poncik.

Art fashion night priniesol aj prehliadku komerčnejšieho rázu. Predstavili sa butiky Fashion Freak a Sugarbird, ktoré si na prezentáciu vybrali modely na jednu tému a módnu show poňali v inom, netradičnom, ale umeleckom duchu a kompaktnom príbehu, čo bol zámer celého podujatia.

text: Kveta Podhorská, foto: Maroš Simon, video: Tomáš Čižmárik, Maroš Simon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.